20.04.2024

„Złoty turniej” młodzieżowej kadry „klasyka”

W dniu 20 kwietnia 2024 w hiszpańskiej miejscowości La Nucia rozegrane zostały zawody Jóvenes Promesas w trzech stylach zapaśniczych, w których wzięła udział Kadra Narodowa Młodzieżowców w zapasach w stylu klasycznym.

W zawodach bardzo dobrze spisali się Polacy pod wodzą trenerów Andrzeja JAWORSKIEGO i Seweryna SZREDERA. W klasyfikacji drużynowej zajęli trzecie miejsce, a indywidualnie wywalczyli siedem medali w tym cztery złote.

Do walk w kategorii GR 60 kg przystąpiło ośmiu zapaśników, a wśród nich dwóch Polaków.

Pierwszy z nich Grzegorz KUNKEL zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom w pojedynku ćwierćfinałowym pokonuje przez przewagę techniczną 9:0 Hiszpana Jamesa CASTAÑO ARTEAGĘ, jednak w półfinale rywal okazuje się być zbyt mocny. Kazach Doszhan UTEPKALIEV akcja po akcji zdobywa przewagę, która pod koniec walki urasta do 6:0. Nasz reprezentant zmuszony upływającym czasem do odrabiania strat stara się zawiązać akcję, jednak Kazach schowany za defensywą kontroluje przebieg walki. Przy nieudanej próbie rzutu zawodnik z Radomia zostaje skontrowany i na dwadzieścia sekund przed końcem przegrywa ostatecznie przez przewagę techniczną 0:8. W pojedynku o brązowy medal Polak pewnie przez przewagę techniczną 9:1 pokonuje Hiszpana David DIAZ SANCHEZ i staje na najniższym podium zawodów.

Drugi z naszych reprezentantów Oliwier SKRZYPCZAK zawodnik AKADEMII ZAPASÓW Nowy Tomyśl, który szedł dolną ścieżką drabinki kwalifikacyjnej w pierwszym pojedynku ćwierćfinałowym pokonuje przez „tusz” przy prowadzeniu 5:0 reprezentanta Hiszpanii Gorka GRACIA GARIJO. W walce o finał w kilkadziesiąt sekund rozprawia się z Portugalczykiem  Marco BRANQUINHO, gdy w pierwszej akcji pojedynku, po pięknym rzucie biodrowym za cztery punkty kładzie przeciwnika w pozycji zagrożonej i dociska do maty zwyciężając przez „tusz”.

W finale turnieju zawodnik z Nowego Tomyśla zmierzył się z dominatorem kolegi z reprezentacji Kazachem Doszhan UTEPKALIEVEM i po dobrym pojedynku zwyciężył na punkty 6:3 zdobywając zloty medal turnieju.

Sześciu zawodników stanęło na starcie kategorii GR 63 kg, a pojedynki kwalifikacyjne rozstrzygnięto w dwóch grupach. Najlepszy w grupie pierwszej okazał się Mairbek SALIMOV, który pokonał przez przewagę techniczną 12:4 Hiszpana Diego ESTECHE GOMEZA i przez przewagę techniczną 9:0 Hiszpana Jeiro MALDONANDO. W walce półfinałowej zawodnik KS WSCHÓD Białystok zmierzył się z Portugalczykiem Miguelem SANTOSEM i pokonuje go przez przewagę techniczną 14:3.

W pojedynku o najwyższe trofeum zawodów nasz reprezentant stanął naprzeciwko Belga Bilal MOUSKHABOV. Zawodnik z Białegostoku zdobywa sporą przewagę bo aż sześciu punktów, ale rywal nie poddaje się łatwo i przed końcem rundy odrabia dwa punkty. W drugiej rundzie przeciwnik zdobył tylko jeden punkt, kiedy sędziowie wskazali pasywność naszego reprezentanta. Polak ostatecznie zwycięża na punkty 8:3 i zdobywa złoty medal hiszpańskiego turnieju!

W gronie siedmiu zapaśników, którzy stanęli do walki w kategorii GR 72 kg rywalizowało dwóch Polaków. Kwalifikację odbyły się w dwóch grupach, a każdy z naszych zawodników walczył w innej z nich. Piotr LEWANDOWSKI z jednym zwycięstwem przez przewagę techniczną 8:0 nad Hiszpanem Jesus RODRIGUEZ POZUELO oraz jedną przegraną przez przewagę techniczną 1:9 z Kazachem Merey MAULITKANOV zajął drugie miejsce w grupie i stanął do walki o finał naprzeciw Francuza Naïm BOLAKY MEÏTE. Zawodnik MKS CEMENT GRYF Chełm po wyrównanej walce przegrywa przy remisie 1:1 i zostaje mu ostatnia walka o brązowy medal.

Drugi z naszych reprezentantów Piotr STOLARCZYK po dwóch zwycięstwach przez przewagę techniczną 8:0 z Hiszpanem Hektorem ALCANTARA PINEDĄ i na punkty 9:5 z Norwegiem Giliani DZORTOV oaz przy jednej porażce na punkty 3:5 z Francuzem Naïm BOLAKY MEÏTE rownież stanął do walki o finał wychodząc z grupy z drugiego miejsca. Zawodnik MKZ UNIA Racibórz zmierzył się z Kazachem Merey MAULITKANOV, który okazał się zbyt silnym przeciwnikiem i Polak przegrywa przez tusz przy niekorzystnym wyniku 0:4.

Leżąc pod przeciwnikiem nasz reprezentant z grymasem na twarzy klepał go po plecach, prosząc o zwolnienie z uchwytu. Przeciwnik wstaje, a nasz reprezentant pozostaje w pozycji leżącej na macie z unieruchomioną lewą ręką. To nie wyglądało dobrze.

Obaj nasi reprezentaci spotkali się w „małym finale” turnieju, jednak nie doszło do bezpośredniego pojedynku po tym jak Piotr STOLARCZYK z głosił kontuzję, która była następstwem wcześniejszej walki. Tym samym brązowy medal i najniższe miejsce podium przypadło Piotrowi LEWANDOWSKIEMU.

W gronie pięciu zapaśników toczyła się walka w kategorii GR 82 kg. Polskę reprezentował w niej Adam GARDZIOŁA. Zawodnik KS AZS AWF Warszawa zwycięża wszystkie pojedynki pokonując kolejno na punkty 4:0 Kazacha Almira TOLBAYEVA, przez „tusz” przy prowadzeniu 3:1 Hiszpana Mohammeda Aamina MAINICH MEINICHA, przez przewagę techniczną 8:0 Hiszpana Rubén Darío Martín PIMENTEI oraz przez przewagę techniczną 8:0 kolejnego z zawodników gospodarzy Andreasa GONZÁLEZA BACIGALUPO. Polak staje na najwyższym podium turnieju.

Czterech zapaśników przystąpiło do walk w kategorii GR 87 kg, a wśród nich Islam ALIEV. Zawodnik KS AZS AWF Warszawa zwyciężył wszystkie pojedynki w rywalizacji każdy z każdym pokonując kolejno na punkty 8:2 zawodnika gospodarzy Artura MELIKYANA, przez położenie na łopatki przy prowadzeniu 6:0 Hiszpana Gonzalo Ruperto PIEDRABUENA, oraz na punkty 8:4 Kazacha Nurzhana ASSANA. Islam ALIEV zdobywa złoty medal zawodów.

Trzech zapaśników stawiło się do rywalizacji kategorii GR 97 kg. Startujący w niej Igor SHEPETUN zawodnik MKS CEMENT GRYF Chełm po jednym zwycięstwie przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0 z Hiszpanem Jose FERRANDIZ ARRIBAS i jednej przegranej przez przewagę techniczną z Estończykiem Robin USPENSKI wywalczył srebrny medal turneju.

Wszystkim zawodnikom, ich trenerom klubowym i trenerom kadry gratulujemy medali. Składamy podziękowania za walkę i emocje. Piotrowi STOLARCZYKOWI życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.