02.06.2024

Udany start kadry kobiet U20 przed Mistrzostwami Europy.

W miniony weekend od 31 maja do 2 czerwca w Bukareszcie rozegrany został międzynarodowy, cykliczny memoriał „Dumitru Pîrvulescu i Vasile Iorga”, w którym wzięła udział Kadra Narodowa Juniorek w zapasach kobiet.

Na mocno obsadzonym, obfitującym w medalistki imprez kontynentalnych i światowych turnieju świetnie spisały się nasze reprezentantki. Startujące pod wodzą trenerów Marcina MARCINKIEWICZA i Kamila SKASKIEWICZA oraz pod opieką fizjoterapeuty Roberta NOWAKOWSKIEGO Polki, z dorobkiem stu czterdziestu jeden punktów zajęły drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej ustępując jedynie reprezentantkom Ukrainy, które zgromadziły  do wspólnej puli sto pięćdziesiąt pięć punktów. Na trzecim miejscu podium uplasowała się ekipa Węgier z dorobkiem stu dwudziestu czterech punktów, a na dalszych miejscach uplasowały się takie potęgi kobiecych zapasów jak Bułgaria, Mołdawia czy Kazachstan.

Rywalizacja w kategorii WW 50 kg zgromadziła na starcie dziewiętnaście zawodniczek, w tym dwie nasze reprezentantki, które - można powiedzieć trywialne - zaliczyły „bliźniaczo podobną” ścieżkę kwalifikacji. Obie przed czasem zwyciężyły pierwsze pojedynki o ćwierćfinał. Joanna SAMSONOWICZ pokonała przez „tusz” przy prowadzeniu 2:0 Rumunkę Sabina LENARD, a Dominika KONKEL pokonała przez przewagę techniczną 10:0 reprezentantkę Macedonii Północnej Marija SPIRKOVSKA. Obie w ćwierćfinale uległy przez przewagę techniczną 0:10 rywalkom. Obie też - dzięki dobrej postawie swoich dominatorek - otrzymały prawo do walki w repasażach i obie zwyciężyły.. Zawodniczka WLKS Siedlce pokonuje na punkty 5:4 Węgierkę Bianka FATH, a zapaśniczka GKS CARTUSIA Kartuzy pokonuje na punkty 11:6 Bułgarkę Eminę OSMAN.

W „małych finałach” Joanna SAMSONOWICZ zmuszona była poddać pojedynek ze względu na kontuzję, a Dominika KONKEL uległa przez przewagę techniczną 0:10 Fince Robercie LUOSTARINEN. Ostatecznie obie nasze reprezentantki uplasowały się tuż za podium, na piątym miejscu zawodów.

Do walk w kategorii WW 53 przystąpiło dwanaście zawodniczek i w niej również rywalizowały dwie z naszych reprezentantek. Pierwsza z nich, Amelia TOMALA w pojedynku kwalifikacyjnym na trzynaście sekund przed końcem walki pokonuje przez „tusz” przy prowadzeniu 7:0 zawodniczkę Mołdawii Anastasia DOBREA. Niestety w kolejnej rundzie, po niesamowitej walce zakończonej remisem 12:12 ulega na punkty Ukraince Mariia NEMISH. Rywalka wchodzi do finału, a Polka staje do walki o brązowy medal.

W „małym finale” na dwadzieścia pięć sekund przed zakończeniem walki zawodniczka GKS PIAST Wola zwycięża przez „tusz” przy wysokim prowadzeniu 12:1 z reprezentującą Holandię Olgą ZAKRZEWSKĄ i staje na najniższym podium zawodów.

Świetny występ w tej samej kategorii zaliczyła Nikola WIŚNIEWSKA. W pierwszym pojedynku ćwierćfinałowym - od którego rozpoczęła rywalizacje - pokonuje na punkty 9:7 Szwajcarkę Anję EPP. W pojedynku półfinałowym zawodniczka AKS Białogard również na punkty, tym razem wysoko 10:1 pokonuje Węgierkę Laurę FATH i staje do walki o najwyższe trofeum zawodów.

W finale, po zaciętej i wyrównanej walce Polka pokonuje 4:3 Ukrainkę Mariia NEMISH, rewanżując się niejako za „koleżankę z kadry” i zdobywa złoty medal turnieju. Na podium kategorii WW 55 kg stanęły więc dwie „biało-czerwone”.

Rywalizacja w kategorii WW 57 kg toczyła się w gronie siedmiu zawodniczek, a kwalifikacje rozegrano w dwóch grupach. Po dwóch zwycięstwach na punkty 8:4 z reprezentantką Macedonii Mariją CVETANOVĄ i przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0 z zawodniczką rumuńską Florentina MANTOG oraz przy jednej przegranej przez położenie na łopatki przy stanie 0:2 z Francuzką Kharroubi Romaissa EL z drugiego miejsca w grupie wyszła Klaudia KARWOWSKA. Niestety w dalszej rywalizacji zawodniczka KS AZS AWF Warszawa przegrywa walkę półfinałową przez przewagę techniczną 0:10 z Węgierką Gerdą TEREK, a w „małym finale” ulega na punkty 1:10 Słowaczce Larze GORCS i plasuje się na czwartym miejscu rumuńskiego turnieju.

Dwanaście zawodniczek stanęło szranki w kategorii WW 59 kg, a w „biało-czerwonych” barwach wystąpiła Emilia ŚWIERCZEWSKA. Zawodniczka LKS DĄB Brzeźnica przegrywa na punkty 1:8 pojedynek ćwierćfinałowy z Ukrainką Anną KARBOVSKĄ, ale rywalka tego dnia jest mocna i wchodzi do finału, a Polka wraca do gry. W pojedynku repasażowym nasza zawodniczka pokonuje przez przewagę techniczną 10:0 Rumunkę Andreę BODEA i staje do walki o brązowy medal.

W „małym finale” zawodniczka z Brzeźnicy ulega przez „tusz” przy stanie 4:10 reprezentantce Bułgarii Desislavie IVANOVEJ i zajmuje piąte miejsce tuż za podium turniejowym.

Również dwanaście zapaśniczek stanęło do rywalizacji w kategorii WW 62 kg, a mniej Polskę reprezentowała Nicola WASILEWSKA. Zawodniczka WKS GRUNWALD Poznań w pierwszym pojedynku turnieju, w walce o półfinał doznaje porażki przez położenie na łopatki przy stanie 0:3 dla Szwedki Amelii SAMUELSSON. Rywalka dociera do finału i Polka staje na ścieżce repasażowej. Wygrywa przez przewagę techniczną 14:3 z Rumunką Teodorą SIRBU i staje do walki o trzecie miejsce.

W pojedynku o brązowy medal zawodów nasza zawodniczka w piątej minucie ulega kontuzji przy stanie 6:7 i zmuszona jest oddać walkę na korzyść Norweżki Mirjam HANSEN. Polka zostaje sklasyfikowana na piątym miejscu listy turniejowej.

Do walk w kategorii WW 65 kg zgłosiło się jedenaście zawodniczek, a w gronie tym rywalizowała Alicja NOWOSAD. Zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm bardzo dobrze rozpoczyna swój udział w zawodach pokonując w pojedynku kwalifikacyjnym, przez „tusz” przy prowadzeniu 11:1 reprezentantkę Rumunii Tanię ADAM. W kolejnej rundzie, ćwierćfinałowej Polka zwycięża przez niestawienie się rywalki zgłoszone jako kontuzję i staje do walki o finał. W pojedynku tym pewnie, przed czasem, przez przewagę techniczną 10:0 pokonuje Norweżkę Melinę SAMSONSEN docierając na szczyt drabinki kwalifikacyjnej.

W pojedynku finałowym Chełmianka stoczyła ciekawy pojedynek z Ukrainką Yuliią PAKHNIIUK, który zakończył się jej zwycięstwem na punkty 11:7 i złoty medal turnieju w kategorii wagowej WW 65 kg zawisł na szyi Alicji NOWOSAD.

W kategorii WW 72 kg bój o zwycięstwo turniejowe stoczyło jedenaście zawodniczek. Walcząca z „orłem na piersi” Karolina JAWORSKA bardzo dobrze rozpoczyna swój start w zawodach. W pojedynku kwalifikacyjnym pokonuje przez „tusz” przy prowadzeniu 8:0 Rumunkę Anę MARIOARA, a w pojedynku ćwierćfinałowym pokonuje - również - przez „tusz” przy prowadzeniu 5:1 Węgierkę Noemi OSVATH-NAGY. W walce o finał trafia na młoda, ale już doświadczoną rywalkę, startującą w zawodach seniorskich, brązową medalistkę Mistrzostw Europy U20, Bułgarkę Vanesę GREGORIEVĄ. Tego dnia rywalka jes lepsza i zawodniczka ULKS BIZON Milicz przegrywa przez przewagę techniczną 5:15.

W „małym finale” Polka na minutę przed końcem walki doprowadza do przewagi technicznej 2:13 pokonując reprezentantkę Macedonii Północnej Stefanię NIKOLOVĄ i staje na trzecim miejscu podium turniejowego.

W gronie pięciu zawodniczek w kategorii WW 76 kg rywalizowała Patrycja CUBER, a rozgrywki w tej grupie zostały przeprowadzone najbardziej sprawiedliwym z systemów, w walce „każda z każdą”. Zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska uległa w pierwszej rundzie dwukrotnej brązowej medalihstrze Mistrzostw Świata U20 2023 i 2022 i dwukrotnej Mistrzyni Europy U20 2023 i 2022 Węgierce Veronice NYIKOS przegrywając na punkty 2:6. W pozostałych pojedynkach pokonała przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0 reprezentantkę Kazachstanu Aidę ISAKOVĄ, również przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0 Rumunkę Georgianę COJOCARU, a ostatnią walkę z Bułgarką Aleksandrą STOIANOVĄ oddała ze względu na kontuzję. Taki bilans walk I punktów dał Polce drugie miejsce w klasyfikacji i srebrny medal turnieju powędrował do Rudy Śląskiej.

Choć na podium nie stanęły, to na turnieju w Rumunii „biało-czerwone" barwy miały zaszczyt reprezentować: w kategorii WW 53 kg Ilona VALCHUK zawodniczka LKS INDUSTRIA ZNICZ Chęciny oraz Julia MICHNIEWICZ zawodniczka LKS DĄB Brzeźnica, w kategorii wagowej WW 68 kg Karolina DOMASZUK zawodniczka LUKS AMATOR Juchnowiec oraz Dominika POCHOWSKA zawodniczka GLUKS INVICTUS Sicienko

Wszystkim medalistkom oraz ich trenerom klubowym i trenerom kadry składamy serdeczne gratulacje. Wszystkim dziękujemy za walkę i emocje, a Joannie SAMSONOWICZ, Nicoli WASILEWSKIEJ i Patrycji CUBER życzymy powrotu do zdrowia.