02.06.2024

Wolniacy U20 na „piątkę”. Pięć medali i piąte miejsce drużynowo.

W dniach 31 maja do 2 czerwca w stolicy Rumunii Bukareszcie rozegrany został międzynarodowy, cykliczny memoriał „Dumitru Pîrvulescu i Vasile Iorga”, w którym wzięła udział Kadra Narodowa juniorów w zapasach w stylu wolnym.

W silnie obsadzonym turnieju, prowadzeni przez trenerów Krzysztofa OŁENCZYNA i Artura ALBINOWSKIEGO reprezentanci stylu wolnego zajęli piąte miejsce w klasyfikacji drużynowej na dziewiętnaście zgłoszonych do rywalizacji ekip.

Pierwsze miejsce zdobyła ekipa Mołdawii, której reprezentanci wywalczyli sto pięćdziesiąt jeden punktów. Druga w tej klasyfikacji ekipa Ukrainy wywalczyła sto piętnaście punktów. Bój o trzecie miejsce drużynowego podium był bardzo wyrównany. Trzecią Rumunię, czwartą Francję i uplasowaną na piątym miejscu Polskę dzieliła różnica czterech punktów.

W kategorii FS 70 kg, w której rywalizowało dziewiętnastu zapaśników w „biało-czerwonych” barwach wystąpił Zelimkhan MUTSKHAEV. zawodnik KAVKAZ Warszawa w pojedynku kwalifikacyjnym pokonał na punkty 6:1 reprezentującego Hispznanię Danisa KODAKOVA. W Pojedynku o ćwierćfinał nasz reprezentant pokonuje przez przewagę techniczną 10:0 zawodnika Macedonii Północnej Dzahida LATIFI, a w ćwierćfinale, również przez przewagę techniczną 12:2 reprezentanta Belgii Islama MAGOMAEVA. Niestety w półfinale po emocjonującym i wyrównanym pojedynku przegrywa na punkty przy remisie 6:6 z zawodnikiem Mołdawii Gabrielem OJOGIEM i staje do walki o brązowy medal.

„Mały finał” był również wyrównanym pojedynkiem, jednak tym razem remis 2:2 rozstrzygnięty był na korzyść zawodnika z Warszawy. Zelimkhan MUTSKHAEV zwycięża na punkty reprezentanta Mołdawii Berghiego IONA i staje na najniższym miejscu podium turniejowego.

Jedenastu zawodników stanęło do walk w kategorii FS 74 kg, w której z „orłem na piersi” rywalizował Antoni MAJCHRZAK. Po zwycięstwie w ćwierdćfinale przez przewagę techniczną 10:0 z Węgrem Mate Bendeguz VARGA zawodnik ZTA Zgierz przegrywa przez przewagę techniczną 0:10 pojedynek półfinałowy z reprezentującym Mołdawię Marcu IONWM

W „małym finale” Polak ulega przez przewagę techniczną 2:12 reprezentującemu Austrię Muhamedowi BEKTEMIROVI i plasuje się na piątym miejscu zawodów.

Do rywalizacji w kategorii FS 86 kg stanęło dwunastu oponentów. Walczący w niej Igor SZUCKI w pojedynku kwalifikacyjnym pokonuje na punkty 6:5 Ukraińca Pavlo VASKOVSKYI, a w walce o ćwierćfinał zwycięża przez przewagę techniczną 10:0 Szwajcara Noah SCHWALLERA. W walce o wejście do finału zawodnik MLUKS Karlino ulega na punkty 3:9 Węgrowi Zeteny GANGL i staje do walki o trzecie miejsce podium turniejowego.

W „małym finale” rywalem Polaka miał być Bułgar Grigor CHERNAKOV, jednak ze względu na kontuzję nie wychodzi do pojedynku i to nasz reprezentant wraca do kraju z brązowym medalem zawodów.

Dziewięciu rywali zgłosiło się do walk w kategorii FS 92 kg, a Polskę reprezentował w niej Filip SZUCKI. Zawodnik MLUKS Karlino świetnie rozpoczyna zmagania turniejowe pokonując przez przewagę techniczną 11:1 reprezentanta Mołdawii Sergheia VIZII. W walce ćwierćfinałowej ulega - choć nie bez walki - przez przewagę techniczną 8:20 reprezentującemu Węgry Muszy ARSUNKAEVOWI. Silny rywal zwycięstwem w półfinale daje Polakowi szansę na walkę o brązowy medal.

W ”małym finale” Filip SZUCKI pokonuje na punkty 6:0 Ukraińca Mykyta SVYRYDOVSKYI i z brązowym medalem staje na najniższym miejscu podium zawodów.

Dziewięciu zawodników stanęło w szranki w kategorii FS 97 kg, w której Polskę reprezentował  Taron SHAHINYAN. Zawodnik LKS ŁAZ Łódź przegrywa na punkty 1:5 pojedynek ćwierćfinałowy z Bułgarem Andriyanem VALKANOVEM, jednak rywal tego dnia jest na tyle mocny, że wchodzi do finału i otwiera naszemu reprezentantowi ścieżkę repasażową.  Łodzianin wykorzystuje swoją szansę i zwycięża na punkty 5:2 Niemca Aleksandra WEISSA.

W walce o "brąz" trafia na mocnego rywala i ulega przez przewagę techniczną 0:11 Ukraińcowi Kostiantynowi ZADOIANCHUKOWI plasując się ostatecznie tuż za podium, na piątym miejscu.

W najcięższej kategorii FS 125 kg, w której do rywalizacji przystąpiło ośmiu zapaśników, aż dwóch Polaków stanęło na podium. Wyżej z nich uplasował się Mateusz PUDŁOWSKI zawodnik WLKS Nowe Iganie, który w pojedynku ćwierćfinałowym pokonał na punkty 5:4 kolegę z reprezentacji i klubu Michała DUBOWSKIEGO. W kolejnej rundzie zawodnik WLKS Nowe Iganie pokonuje na punkty 10:4 Węgra Fabiana BALINTA i staje do walki o najwyższe trofeum turnieju.

W pojedynku finałowym Mateusz PUDŁOWSKI ulega przez przewagę techniczną 0:10 Ukraińcowi Ivanowi MYROSHNICHENKO i wraca do kraju ze srebrnym medalem zawodów.

Drugi z naszych reprezentantów Michał DUBOWSKI po przegranej z kolegą klubowym w walce o półfinał i dzięki jego wejściu do finału mógł stanąć do walki o brązowy medal. Zmierzył się w niej i zwyciężył na punkty 8:2 z Węgrem Fabianem BALINTEM i dzięki tej wygranej na podium najcięższej kategorii mieliśmy dwóch „biało-czerwonych”.

Choć uplasowali się na dalszych miejscach, Polskę na tym turnieju mieli zaszczyt reprezentować: w kategorii FS 61 kg Rafał SZEWC zawodnik KS LOTNIK Wrocław, w kategorii FS 65 kg Bartosz LIS zawodnik AKS Białogard, w kategorii FS 79 kg Bartłomiej NOWAKOWSKI zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin, w kategorii FS 86 kg Filip BŁASZCZYK zawodnik LKS ŁAZ Łódź,

Wszystkim medalistom oraz ich trenerom klubowym i trenerom kadry składamy serdeczne gratulacje. Wszystkim dziękujemy za walkę i emocje.