02.06.2024

Pięć medali klasyków U20 na Pucharze Brandenburgii

I czerwca we Frankfurcie nad Odrą rozgerany został cykliczny międzynarodowy turniej zapaśniczy BRANDENBURG CUP w zapasach w stylu klasycznym z udziałem Kadry Narodowej Polski U20.

Start w zawodach był ostatnim etapem selekcji i jednocześnie ostatnim przystankiem w przygotowaniach kadry do mających odbyć się na początku lipca Mistrzostw Europy U20. Pod wodzą trenerów Edwarda BARSEGJANA i Mateusza WOLNEGO polska ekipa zajęła drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej zdobywając do wspólnej puli siedemdziesiąt jeden punktów. Na pierwszym miejscu stanęli Finowie z dorobkiem osiemdziesięciu punktów, a na trzecim reprezentanci Szwecji, którzy do wspólnego ‚koszyka” wywalczyli sześćdziesiąt jeden punktów.

Na dobry wynik drużyny miały wpływ wyniki indywidualne dziewięciu zawodników.

W kategorii GR 55 kg w której wystartowało siedmiu zawodników świetnie spisał się Kacper SOBCZYK. Zawodnik UKS JEDYNKA Kostrzyn n.Odrą na ścieżce kwalifikacyjnej pokonał na punkty 7:3 Estończyka Richarda Pajuviidika i przez przewagę techniczną 8:0 Szwajcara Janisa Berneta. W walce o wejście do finału przegrywa przez przewagę techniczną 0:9 z Finem Atte Suhonenem i pozostaje mu walka o brązowy medal.

W „małym finale” Polak pokonuje na punkty 7:0 Czecha Filipa Bartosika i zdobywa brązowy medal zawodów.

gr57.jpg

Dziewięciu zapaśników rywalizowało w kategorii GR 60 kg, w której fantastycznie spisał się Dominik PARTYKA. Zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław przeszedł przez turniej bez straty punktu technicznego. Bardzo dobrze wchodzi w turniej wygrywając przez „tusz” przy prowadzeniu 8:0 z Finem Matiasem Arpiainenem. W drugim pojedynku zwycięża przez przewagę techniczną 9:0 z kolegą z reprezentacji Filipem Iwaszko. W walce o finał pokonuje przez przewagę techniczną 8:0 reprezentanta Saksonii Niklasa Nimtza. Swój świetny bilans walk i punktów Polak podtrzymuje w pojedynku o najwyższe trofeum pokonując przez przewagę techniczną 9:0 reprezentującego Estonię Al- Bara Chopalaeva.

gr60.jpg

Tuż za podium, na czwartym miejscu w tej kategorii wagowej uplasował się Mateusz ALOT. Zawodnik MKZ UNIA Racibórz, który z dwom zwycięstwami i jedną porażką stanął do walki o brązowy medal. NIestety w „małym finale” rywal okazał się tego dnia być zbyt mocny i Polak przegrywa przez przewagę techniczną 0:9 z zapaśnikiem z Saksonii Niklas Nimtz

Na starcie kategorii GR 63 kg stanęło dwunastu zawodników, a najlepiej z naszych reprezentantów wypadł w niej Kajetan JAKUBOWSKI. Zawodnik MKZ UNIA Racibórz zaliczył dobry start pokonując przez przewagę techniczną 8:0 Szwajcara Robina Birchlera. W drugiej rundzie kwalifikacyjnej ulega jednak przez przewagę techniczną 9:0 reprezentantowi Szwecji Williamowi Ekerothtowi. W trzeciej rundzie kwalifikacji Kajetan JAKUBOWSKI pokonuje przez przewagę techniczną 8:0 startującego w barwach SKF OLIMP Kostrzyn Kacpra CHMIELEWSKIEGO, a w pojedynku o wejście do „małego finału” zwycięża przez przewagę techniczną 8:0 reprezentującego ARGE Baden-Württemberg Denisa Ghenescu.

W pojedynku o brązowy medal zawodów Polak ulega przez przewagę techniczną 0:12 Szwedowi Algot Gamelius i plasuje się na czwartym miejscu zawdów.

Do walk w kategorii GR 82 kg przystąpiło piętnastu zapaśników, a Polskę reprezentował w niej Stanisław FUSSY. W pierwszej walce kwalifikacyjnej zawodnik AKS Piotrków Trybunalski pokonuje przez przewagę techniczną 8:0 Czecha Patrika Miksa. W drugiej rundzie kwalifikacji wygrywa przez dyskwalifikację rywala, a w trzeciej toczy zacięty, ale niestety przegrany na punkty 5:8 pojedynek z reprezentującym ARGE Baden- Württemberg Antonem Buchholzem. W pojedynku o prawo do walki w „małym finale” pokonuje przez przewagę techniczną 9:0 Czecha Jana Duseka. Starcie o najniższe miejsce podium piotrkowianin zwycięża przez przewagę techniczną 9:1 z reprezentantem Finlandii Santeri Karppinenem i zajmuje trzecie miejsce w zawodach.

gr82.jpg

Start w kategorii GR 87 kg zgłosiło dziewięciu zapaśników, a w gronie tym znalazł się Wojciech IWANOWSKI. Pierwszy pojedynek zawodnik MKZ UNIA Racibórz zwycięża przez zgłoszoną przed walką kontuzję przeciwnika. W drugiej walce ulega na punkty 2:8 reprezentującemu Szwecję Hamzy Sertcanl. Walkę o wejście do ”małego finału” Polak rozstrzygnął na swoją korzyść pokonując na punkty 9:3 reprezentującego ARGE Baden-Württemberg Keymi Rothweilera.

W „małym finale” zawodnik z Raciborza pokonuje na punkty 2:0 Fina Pauli Perkiö i zdobywa brązowy medal zawodów.

gr87.jpg

Ośmiu zapaśników stanęło do walk w kategorii GR 97 kg, w której „biało-czerwonych” reprezentował Sebastian WARCHOŁ. Zawodnik KS SOBIESKI Poznań rozpoczyna rywalizację od przegranej na punkty 1:5 z reprezentantem Niemiec Dariusem Kieferem i była to jedyna jego przegrana na turnieju. W kolejnych pojedynkach pokonuje przez przewagę techniczną 10:0 Estończyka Renara Joonasa i również przez przewagę techniczną 11:1 reprezentanta Brandenburgii Valeva Dzhybu. W „małym finale” Polak zalicza kolejne zwycięstwo przez przewagę techniczną pokonując 9:0 reprezentującego Ringerverband NRW Ahmeta Sekmena i plasuje się na najniższym miejscu podium.

gr97.jpg

Choć uplasowali się na dalszych miejscach, ale we frankfurckim turnieju mieli zaszczyt reprezentować Polskę: w kategorii GR 60 kg Filip IWASZKO zawodnik UKS JEDYNKA Kostrzyn n.Odrą, w kategorii GR 63 kg Wojciech CUDAK zawodnik  UKS JEDYNKA Kostrzyn n.Odrą i Kacper CHMIELEWSKI zawodnik SKF OLIMP Kostrzyn, W kategorii GR 67 kg Jakub  SUCHECKI zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław, Piotr SKALIK zawodnik ZKS GRANICA Gdańsk oraz  Nataniel TROCZYŃSKI zawodnik UKS JEDYNKA Kostrzyn n.Odrą, w kategorii GR 72 kg Hubert WYSOCZAŃSKI zawodnik KS SOBIESKI Poznań, Konrad CUDNIK zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom oraz Denis FRANCZYK zawodnik SKF OLIMP Kostrzyn, w kategorii GR 77 kg Oskar LUBERA zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław i Mateusz BORYSEWICZ zawodnik SKF OLIMP Kostrzyn, w kategorii GR 130 kg Mateusz BIEŃCZAK zawodnik KS AZS AWF Warszawa i Paweł JANZEN zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy

Gratulujemy medalistom oraz ich trenerom klubowym i trenerom kadry, a wszystkim i dziękujemy za walkę i emocje.

Zdjęcia z podium dzięki uprzejmości Artura Janiaka
Opracował: Piotr Werbowy

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych