17.02.2023

ZAPOWIEDŹ: Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w zapasach w stylu klasycznym.

W dniu 18 luty 2023 Radom będzie gospodarzem turnieju zapaśniczego o koronę Międzynarodowych Mistrzów Polski. Ale dla kilku zawodników będzie to walka o coś więcej.

Turniej w Zagrzebiu miał być pierwszym krokiem w rywalizacji wewnętrznej o prawo do reprezentowania Polski na mających rozegrać się w połowie kwietnia Mistrzostwach Europy. Niestety nie wszyscy nasi zawodnicy mogli w nim uczestniczyć, a ci którzy wystartowali nie odnieśli medalowych sukcesów.

Rywalizacja na "własnym podwórku” daje większą szansę nie tylko na pokazanie się z dobrej strony, ale i na bezpośrednie pojedynki zawodników nominowanych przez trenera Józefa TRACZA do walki o udział w mistrzostwach kontynentu. Przeglądając na listę zgłoszeń zawodników w kilku kategoriach zapowiada się ciekawa konkurencja.

Oprócz zawodników z kraju na radomskich matach rywalizować będzie reprezentant Azerbejdżanu, kilku zawodników z Niemiec i spora reprezentacja Gruzinów, co zapewne dodatkowo uatrakcyjni zawody.

W kategorii 60 kg będziemy przyglądać się z większą uwagą rywalizacji Mateusza SZEWCZUKA zawodnika MKZ UNIA Racibórz z Michałem TRACZEM zawodnikiem WKS ŚLĄSK Wrocław, ale warto będzie zwrócić uwagę na młodego Oliwiera SKRZYPCZAKA zawodnika AKADEMII ZAPASÓW Nowy Tomyśl. Trzech Gruzinów walczących również w tej kategorii nada rywalizacji dodatkowego „smaczku” w walce o medal.

W kategorii GR 63 kg walczył będzie próbujący szukać stałego miejsca w pierwszej kadrze Mairbek SALIMOV zawodnik KS WSCHÓD Białystok, a jego największym rywalem w tej kategorii zdaje się być doświadczony Przemysław PIĄTEK zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, który nawet po zakończeniu kariery w reprezentacji - można powiedzieć - regularnie, z sukcesami walczy o podium w krajowych imprezach mistrzowskich.

W kategorii GR 67 warto będzie zwrócić uwagę na drugiego z braci reprezentujących KS WSCHÓD Białystok Arslanbeka SALIMOVA, który pod nieobecność czołówki naszych zawodników nominowanych do kategorii GR 67 kg ma dużą szansę na „koronę Mistrza”. Warto będzie jednak zwrócić uwagę na Piotra STOLARCZYKA zawodnik MKZ UNIA Racibórz i Aleksandra MIELEWCZYKA zawodnik KS AZS AWF Warszawa, który z dobrej strony pokazał się na międzynarodowym turnieju w Nicei. Obaj zawodnicy są reprezentantami Polski więc chcąc pokazać się z dobrej strony będą chcieli rownież powalczyć o jak najwyższe trofea zawodów.

Jeśli patrzeć na osiągnięcia w polskiej reprezentacji, to niepodważalnym faworytem w kategorii GR 72 kg jest Gevorg SAHAKYAN zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy, ale nie można skreślać startującego w niej od niedawna Kamila CZARNECKIEGO zawodnika MKZ UNIA Racibórz, który również w Nicei zaliczył bardzo udany występ przywożąc do Polski brązowy medal.

W kategorii GR 77 kg gospodarze, RCSZ OLIMPIJCZYK Radom będą liczyć na swoich zawodników Patryka BEDNARZA i Konrada KOZŁOWSKIEGO, ale startuje w niej również dwóch reprezentantów Gruzji, którzy mogą namieszać w planach Radomian.

O prymat w kategorii GR 82 kg będzie walczył Adam GARDZIOŁA zawodnik KS AZS AWF Warszawa, który pod koniec roku 2022 z turnieju w Haparandzie przywiózł srebrny medal, a walcząc na turnieju w Nicei dotarł do „małego finału”.

Najciekawsza rywalizacja zapowiada się w kategorii GR 87 kg, w której wystartuje dwóch naszych czołowych zawodników rywalizujących nie tylko o Mistrzostwa Europy, ale i o prawo do reprezentowania Polski w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich. Szymon SZYMONOWICZ zawodnik MKS CEMENT GRYF Chełm oraz Arkadiusz KUŁYNYCZ zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom. Jeśli los pozwoli i spotkają się ze sobą na macie, to ten turniej może być dla nich decydujący o tym który z nich będzie rywalizował w biało-czerwonych barwach, w połowie kwietnia w Zagrzebiu.

W kategorii GR 97 kg nie wystartuje nasz „pewniak”, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich Tokyo 2021 Tadeusz MICHALIK zawodnik KS SOBIESKI Poznań. Pod nieobecność „jedynki” w tej kategorii warto będzie zwrócić uwagę na dwóch innych zawodników, którzy zdają się być przyszłością polskich zapasów. Sebastian WARCHOŁ zawodnik KS SOBIESKI Poznań to srebrny medalista Mistrzostw Europy Kadetów z 2022 roku oraz zwycięzca Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2022 w dwóch stylach, klasycznym i wolnym. Hubert ROBASZEK zawodnik AKS Piotrków Trybunalski to brązowy medalista Pucharu Polski U23 2022 i brązowy medalista Mistrzostw Polski Juniorów 2022. Rywalizację w tej kategorii uatrakcyjni zapewne start aż trzech reprezentantow Gruzji.

Walczący w kategorii 130 kg Rafał KRAJEWSKI zawodnik SSA LEGIA 1926 Warszawa wydaje się mieć niezagrożona pozycję zarówno pod kątem startu na Mistrzostwach Europy, jak i w drodze po złoty medal zawodów, ale pamiętajmy, że zapasy to sport i to mata zweryfikuje kto zostanie Międzynarodowym Mistrzem Polski na rok 2023.

Kibicujemy i trzymamy kciuki za dobre walki wszystkich zawodników!
Niech zwycięży najlepszy!

Opracował: Piotr Werbowy

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych