Te zawody pokazały, że istnieje bardzo wyrównana rywalizacja klubowa w kategorii młodziczek i nie ma w niej klubu, który mógłby zdominować zawody swoimi reprezentantkami. W klasyfikacji drużynowej pierwsze trzy miejsca podium zdobyły taką samą ilość siedemnastu punktów. "Drobne niuanse” były dopiero w stanie wskazać zwycięzcę klasyfikacji. Na pierwszym miejscu podium stanęły zapaśniczki ZKS SLAVIA Ruda Śląska, na drugim INDUSTRIA LKS ZNICZ Chęciny, a na trzecim HUSARIA FIGHT TEAM Kozielice. Kolejne, czwarte miejsce znów podzieliły dwa kluby z taką samą ilością - tym razem czternastu - punktów, MLKS JUNIOR Dzierżoniów i KS SOBIESKI Poznań. Ale, żeby tego było mało na szóstym miejscu z dwunastoma punktami uplasowały się trzy kolejne kluby LKS ORZEŁ Namysłów, LKS FENIKS PESTA Stargard oraz MKS CEMENT GRYF Chełm.
foto: Przemysław Kaliski dla PZZ
W trakcie zawodów stoczono dwieście pięćdziesiąt dziewięć pojedynków z czego dwieście czternaście skończyło się przed czasem, w tym aż sto sześćdziesiąt pięć przez położenie na łopatki. Tylko w czterdziestu pięciu przypadkach o zwycięstwie decydowały zdobycze punktowe.
Do walk w kategorii WW 33 kg zgłosiło się osiem zawodniczek. Żadnych szans nie dała rywalkom Marharyta Koshevtsova zawodniczka LKS ORZEŁ Namysłów, która zwyciężyła trzykrotnie przez „tusz” zdobywając tytuł Mistrzyni Polski Młodziczek. Ale dobrym bilansem pojedynków w tej kategorii mogą pochwalić się wszystkie medalistki.
foto: Przemysław Kaliski dla PZZ
Wicemistrzyni Natalia Labuda zawodniczka GKS CARTUSIA Kartuzy po drodze do finału zwyciężała dwukrotnie przed czasem przez przewagę techniczną nie tracąc przy tym punktu technicznego. Obie brązowe medalistki Nikola Przybył zawodniczka HUSARIA FIGHT TEAM Kozielice i Agata Chyłek zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska w drodze do „małego finału” doznały co prawda po jednej porażce, ale zasmakowały również zwycięstwa przed czasem. Obie poprawiły swój bilans w walce o brązowy medal wygrywając kolejno przez przewagę techniczną 10:0 i przez „tusz”.
Walka o tytuł mistrzowski w kategorii WW 36 kg toczyła się w gronie dziewięciu zapaśniczek. Fantastycznie spisała się w niej Tola Rudnik zawodniczka ZKS Miastko, która po dwóch zwycięstwach eliminacyjnych przez „tusz” w finale przypieczętowała swoją dominację, dokładając kolejne przyłożenie łopatek rywalki do maty przy prowadzeniu 12:0. Przeciwniczką zawodniczki z Miastka w walce o złoto była Kornelia Zapała zawodniczka MULKS JUNIOR Dzierżoniów, która dotarła na szczyt drabinki kwalifikacyjnej z dwoma zwycięstwami przed czasem, w tym jednym przez „tusz” przy prowadzeniu 2:0, a drugim przez przewagę techniczną 14:4.
Na wyróżnienie w tej kategorii zasługuje również brązowa medalistka Julia Szczypka zawodniczka AS TOP TEAM Wodzisław Śląski, która dotarła do „małego finału” ze zwycięstwem przez „tusz” przy prowadzeniu 2:0 oraz jedną przegraną z przyszłą Mistrzynią Polski, Tolą Rudnik. W walce o brązowy medal dorzuciła do tego bilansu zwycięstwo przez „tusz” przy stanie 12:2 z Małgorzata Bonną zawodniczką LKS SUPLES Lniano.
Do walk w kategorii WW 39 kg przystąpiło dziesięć zapaśniczek. Najmocniejsza w tej kategorii okazała się Maja Pawlikowska zawodniczka LKS FENIKS PESTA Stargard, która po dwóch zwycięstwach przez położenie przeciwniczek na łopatki oraz jednym przez przewagę techniczną 10:0 stanęła do walki o tytuł Mistrzyni Polski Młodziczek. Jej przeciwniczką w tym starciu była Zofia Dzieniszewska zawodniczka UKS TALENT BIAŁOŁĘKA Warszawa. Zawodniczka ze Stargardu dorzuca do swojego bilansu kolejne zwycięstwo i z czterema wygranymi przed czasem, bez straty punktu technicznego w całym turnieju zasłużenie zdobywa tytuł mistrzowski.
foto: Przemysław Kaliski dla PZZ
Z dobrej strony pokazała się w tej kategorii Maja Górecka zawodniczka HUSARIA FIGHT TEAM Kozielice, która przy jednej porażce z przyszłą mistrzynią trzykrotnie zwyciężała przez „tusz” co dało jej ostatecznie trzecie miejsce i brązowy medal zawodów.
O jedną walkę mniej rozegrała druga z brązowych medalistek Alicja Krawczyk zawodniczka LUKS Stróża. Ona również uległa przyszłej mistrzyni, ale pozostałe dwie walki zwyciężyła przed czasem przez przewagę techniczną 10:0 oraz prze „położenie przeciwniczki na łopatki przy stanie 4:0.
Duża grupa zawodniczek, bo aż dziewiętnaście stanęła do rywalizacji w kategorii WW 42 kg. Po dwóch zwycięstwach na punkty i dwóch przed czasem na szczyt rywalizacji wspięła się w niej Zuzanna Ptak zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska. W drugim narożniku, z imponującym bilansem trzech zwycięstw przez „tusz” stanęła Lena Zbilska zawodniczka LKS SUPLES Lniano. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszła zawodniczka z Rudy Śląskiej i zwyciężając przez przewagę techniczną 10:0 wywalczyła zaszczytny tytuł Mistrzyni Polski Młodziczek. Dobrze w tej kategorii spisała się druga z podopiecznych Eli Garmulewicz, Julia Palka zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska, która stoczyła aż sześć walk i przy jednej porażce, jednym zwycięstwa na punkty i czterech zwycięstwach przez „tusz” wywalczyła brązowy medal zawodów.
Na mocne wyróżnienie zasługuje także druga z brązowych medalistek Karolina Gwóźdź zawodniczka MLUKS Karlino, która po dwóch zwycięstwach przez „tusz” tylko jednym punktem przy stanie 4:5 przegrywa bezpośrednią rywalizację z przyszłą mistrzynią. Taki bilans pojedynków dał jej prawo do walki w „małym finale”, w którym jej rywalką była Emilia Budach zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm, z imponującą statystyką jednej porażki i trzech zwycięstw przez „tusz”. Taki bilans przeciwniczki nie przestraszył zapaśniczki z Karlina i porażkę z mistrzynią po drodze do finału powetowała sobie w „małym finale” zwycięstwem przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0.
Druga pod względem liczby startujących zawodniczek kategoria WW 46 kg zgromadziła na starcie dwadzieścia pięć zapaśniczek. Bardzo dobrze zaprezentowała się w niej Zuzanna Kiełbik zawodniczka UKS SUPLES Łódź, która na ścieżce eliminacyjnej, bez straty punktu technicznego czterokrotnie zwyciężała przed czasem, z czego dwukrotnie przez „tusz”, co doprowadziło ją na szczyt „drabinki”, do walki finałowej. Jej rywalką w walce o tytuł była Ewelina Gwóźdź zawodniczka MLUKS Karlino, która po drodze stoczyła trzy pełnowymiarowe pojedynki, z czego ten ostatni, o wejście do finału wygrała jednym oczkiem 3:2 pokonując Maję Kacperską zawodniczkę AKS Piotrków Trybunalski. Choć bilans walk faworyzował reprezentantkę Łodzi, to już sam przebieg pojedynku nie dawał tak wyraźnej przewagi. Obie zawodniczki stoczyły prawdziwą bitwę pełną akcji i emocji. Jeszcze piętnaście sekund przed końcem wygrana należała do zawodniczki z Łodzi, która prowadziła jednym punktem 10:9, ale upór i waleczność zawodniczki z Karlina sprawiły, że na trzynaście sekund przed ostatnim gwizdkiem sprowadza ona rywalkę do parteru i wydziera zwycięstwo przechylając szalę punktową na swoją korzyść.
Na wyróżnienie zasługują również obie zawodniczki, które stanęły na trzecim miejscu podium.
Patrycja Bukowska zawodniczka INDUSTRIA LKS ZNICZ Chęciny doznaje jednej porażki przez „tusz” przy stanie 2:5 z przyszłą wicemistrzynią zwyciężając w pozostałych pięciu pojedynkach przed czasem, w tym trzykrotnie przez „tusz”. Z kolei Aleksandra Ostrowska zawodniczka LKS DĄB Brzeźnica z jedną przegraną, jednym zwycięstwem na punkty i trzema przed czasem, w „małym finale” pokonuje przez „tusz” Natalię Kłodę zawodniczkę ZTS SOKÓŁ Lublin, która dotarła do strefy medalowej z dwoma zwycięstwami przez „tusz” i jedną przegraną przez przewagę techniczną 0:10 z przyszłą mistrzynią.
Dziewiętnaście zapaśniczek stanęło do rywalizacji w kategorii WW 54 kg. Najważniejszy pojedynek stoczyły ze sobą dwie zawodniczki, które odnotowały trzy zwycięstwa przed czasem.
Julia Olek zawodniczka KS HARDZI Jaroszowiec po drodze do finału wygrywała dwukrotnie przez „tusz” i raz przez przewagę techniczną 14:4. Lepszy bilans kwalifikacyjny miała jej rywalka, Anastazja Kabzińska zawodniczka HUSARIA FIGHT TEAM Kozielice, która aż trzykrotnie zwyciężała przez „tusz”. W zaciętym pojedynku o tytule mistrzowskim rozstrzygnęły zdobycze punktowe. Lepsza okazała się podopieczna Wojciecha Wołowicza, zawodniczka KS HARDZI Jaroszowiec.
Dobrze w tych zawodach spisała się też Emilia Reich, która po dwóch zwycięstwach przez „tusz” w trzecim pojedynku uległa przez „tusz” przy stanie 0:4 przyszłej wicemistrzyni. Porażkę tą „odbiła sobie” w „małym finale” pokonując przez „tusz” Andżelikę Toll zawodniczkę LZKS HEROS Boguszów Gorce, która dotarła do walki o brązowy medal z bilansem jednej przegranej i dwóch zwycięstw przed czasem.
Chęć startu w kategorii WW 58 kg zgłosiło czternaście zapaśniczek. Rywalizację w tej kategorii zdominowały: Mirosława Diachyna zawodniczka LKS FENIKS PESTA Stargard, z czystym kontem punktowym, z trzema zwycięstwami przez „tusz” i Maja Jagusz zawodniczka ZKS Koszalin, również z czystym kontem punktowym, dwoma zwycięstwami przez przewagę techniczną 10:0 i jednym przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0. To one stanęły do walki o złoty medal zawodów.
Prowadzenie nie tylko wizualne, ale i punktowe objęła w finale zawodniczka z Koszalina i przez „prawie” cała walkę utrzymywała dystans kilku punktów nad rywalką. Na czternaście sekund przed końcem, przy przewadze 10:6 próbuje wykonać jeszcze rzut przez biodro, jednak nadziewa się na kontrę i to rywalka wykonuje tą technikę, jednocześnie układając zawodniczkę z Koszalina na łopatkach. Pięć sekund przed końcowym gwizdkiem sędzia na macie „odklepuje tusz” i to zawodniczka ze Stargardu przez najbliższy rok będzie cieszyć się tytułem Mistrzyni Polski Młodziczek.
Druga z brązowych medalistek Ewelina Grela zawodniczka LKS ŁAZ Łódź również zasługuje na wyróżnienie. Z jedną przegraną walką przez „tusz” przy stanie 0:6 przeciwko wicemistrzyni Maji Jagusz oraz z dwoma zwycięstwami przed czasem, przez przewagę techniczną 10:0 i przez „tusz” przy prowadzeniu 15:4 stanęła do walki o brązowy medal. W „małym finale” poprawia swój bilans walk i pokonuje przez przewagę techniczną 11:0 Michalinę Hajduk zawodniczkę UKS FENIKS Krynki.
Na maty w Pelplinie, do rywalizacji w kategorii WW 62 kg wyszło czternaście zapaśniczek.
Z dobrej strony pokazała się w niej Zofia Szymańska zawodniczka KS SOBIESKI Poznań, która z trzema zwycięstwami przez „tusz” dotarła do walki o tytuł mistrzowski. Jej rywalką w tym pojedynku była Karolina Loianich zawodniczka LKS ORZEŁ Namysłów, która po pierwszym zwycięstwie przez „tusz”, kolejne dwa pojedynki przewalczyła na pełnym dystansie zwyciężając dwukrotnie na punkty 4:0. Zachowała jednocześnie czyste konto punktów technicznych. Dopiero w finale przeciwniczka odebrała jej jeden punkt, nieznacząco zaniżając tą statystykę. Zawodniczka z Namysłowa poprawiła natomiast statystykę pojedynków. Zwyciężając w finale przez przewagę techniczną 12:1 wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski Młodziczek.
foto: Przemysław Kaliski dla PZZ
Dobrze w tej kategorii spisała się Zofia Bargieł zawodniczka KS VICTORIA Osielsko doznała jednej porażki przez „tusz” przy stanie 3:4 z przyszłą wicemistrzynią Zofią Szymańską, ale trzy zwycięstwa przed czasem, w tym dwa przez przewagę techniczną i jedno przez „tusz” przy stanie 8:0 dały jej brązowy medal zawodów.
Dobrym bilansem walk może pochwalić się w tej kategorii również Julia Lichocka zawodniczka WLKS Nowe Iganie. Przy jednej przegranej na punkty 0:4 z przyszłą mistrzynią dwukrotnie zwycięża przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0 i 11:0 co daje jej brązowy medal turnieju.
Rywalizacja w kategorii WW 66 kg zgromadziła na starcie sześć zapaśniczek, więc walkę o tytuł rozegrano w dwóch grupach. Po dwa zwycięstwa grupowe przed czasem wywalczyły Gabriela Stokowiec zawodniczka INDUSTRIA LKS ZNICZ Chęciny dwukrotnie zwyciężając przez „tusz” i Maja Radelczuk zawodniczka MKS CEMENT-GRYF Chełm zwyciężając przez „tusz” i przez przewagę techniczną. Ciut lepszy bilans miała więc przed finałem zawodniczka z Chęcin. Również ona okazała się lepsza w konfrontacji bezpośredniej pokonując przez „tusz” przy prowadzeniu 8:1 zawodniczkę z Chełma.
foto: Przemysław Kaliski dla PZZ
Dziewięć zawodniczek stanęło do walki w kategorii WW 70 kg, a rywalizację w niej zdominowały dwie zapaśniczki, które do finału dotarły mocnym bilansem walk. Emilia Wyka zawodniczka MULKS JUNIOR Dzierżoniów w eliminacjach dwukrotnie zwycięża przez „tusz” przy stanie 4:1 i 4:0 oraz przez przewagę techniczną 10:0. Z kolei Anna Polańska zawodniczka LKS CERAMIK Krotoszyn dociera na szczyt po dwókrotnym zwycięstwie przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0.
Obie zawodniczki szły „łeb w łeb” i choć po pierwszej rundzie prowadzenie 6:2 uzyskała zawodniczka z Krotoszyna, to na trzydzieści sekund przed końcem walki stan pojedynku wyrównał się do 9:8. Gdy na 20 sekund przed końcem zawodniczka z Dzierżoniowa po wkrętce i sprowadzeniu do parteru objęła prowadzenie 10:9 wydawało się, że po takiej pogoni punktowej nic jej już go nie odbierze. Jednak na cztery sekundy przed końcem rywalka atakuje wysoko na nogi, po czym sprowadza do parteru, a zdobywając dwa punkty ponownie przechyla szalę na swoją korzyść i wyrywa zwycięstwo zawodniczce MULKS JUNIOR Dzierżoniów.
foto: Przemysław Kaliski dla PZZ
W poszczególnych kategoriach wagowych medale wywalczyły:
I miejsce Marharyta Koshevtsova zawodniczka LKS ORZEŁ Namysłów
II miejsce Natalia Labuda zawodniczka GKS CARTUSIA Kartuzy
III miejsce Nikola Przybył zawodniczka HUSARIA FIGHT TEAM Kozielice
III miejsce Agata Chyłek zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska
I miejsce Tola Rudnik zawodniczka ZKS Miastko
II miejsce Kornelia Zapała zawodniczka MULKS JUNIOR Dzierżoniów
III miejsce Anastazja Rutkowska zawodniczka UKS ZAPASY Plewiska
III miejsce Julia Szczypka zawodniczka AS TOP TEAM Wodzisław Śląski
I miejsce Maja Pawlikowska zawodniczka LKS FENIKS PESTA Stargard
II miejsce Zofia Dzieniszewska zawodniczka UKS TALENT BIAŁOŁĘKA Warszawa
III miejsce Maja Górecka zawodniczka HUSARIA FIGHT TEAM Kozielice
III miejsce Alicja Krawczyk zawodniczka LUKS Stróża
I miejsce Zuzanna Ptak zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska
II miejsce Lena Zbilska zawodniczka LKS SUPLES Lniano
III miejsce Karolina Gwóźdź zawodniczka MLUKS Karlino
III miejsce Julia Palka zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska
I miejsce Ewelina Gwóźdź zawodniczka MLUKS Karlino
II miejsce Zuzanna Kiełbik zawodniczka UKS SUPLES Łódź
III miejsce Maja Jurgielewicz zawodniczka ZKS Gogolin
III miejsce Amelia Laskowska zawodniczka HUSARIA FIGHT TEAM Kozielice
I miejsce Zuzanna Podgórska zawodniczka ZKS Gogolin
II miejsce Ksenia Stemska zawodniczka KS VICTORIA Osielsko
III miejsce Aleksandra Ostrowska zawodniczka LKS DĄB Brzeźnica
III miejsce Patrycja Bukowska zawodniczka INDUSTRIA LKS ZNICZ Chęciny
I miejsce Julia Olek zawodniczka KS HARDZI Jaroszowiec
II miejsce Anastazja Kabzińska zawodniczka HUSARIA FIGHT TEAM Kozielice
III miejsce Zuzanna Wołowicz zawodniczka LZKS HEROS Boguszów, Gorce
III miejsce Emilia Reich zawodniczka KS SOBIESKI Poznań
I miejsce Mirosława Diachyna zawodniczka LKS FENIKS PESTA Stargard
II miejsce Maja Jagusz zawodniczka ZKS Koszalin
III miejsce Magdalena Piaskowska zawodniczka LZKS HEROS Boguszów Gorce
III miejsce Ewelina Grela zawodniczka LKS ŁAZ Łódź
I miejsce Karolina Loianich zawodniczka LKS ORZEŁ Namysłów
II miejsce Zofia Szymańska zawodniczka KS SOBIESKI Poznań
III miejsce Zofia Bargieł zawodniczka KS VICTORIA Osielsko
III miejsce Julia Lichocka zawodniczka WLKS Nowe Iganie
I miejsce SGabriela tokowiec zawodniczka INDUSTRIA LKS ZNICZ Chęciny
II miejsce Maja Radelczuk zawodniczka MKS CEMENT-GRYF Chełm
III miejsce Katarzyna Kabała zawodniczka INDUSTRIA LKS ZNICZ Chęciny
III miejsce Zuzanna Siudzińska zawodniczka UKS NISKA Warszawa
I miejsce Anna Polańska zawodniczka LKS CERAMIK Krotoszyn
II miejsce Emilia Wyka zawodniczka MULKS JUNIOR Dzierżoniów
III miejsce Lena Statkiewicz zawodniczka UKS IRON BULLS Bielawa
III miejsce Aleksandra Pietruska zawodniczka UKS NISKA Warszawa
foto: Przemysław Kaliski dla PZZ
Wszystkim zawodniczkom, które stanęły na podium i ich trenerom klubowym gratulujemy sukcesu.
Opracował: Piotr Werbowy
Zdjęcia: Przemysław Kaliski dla PZZ
Pełna klasyfikacja i wyniki walk na stronie SPORT ZONA