07.11.2022

O tytuły Mistrza Polski walczyli młodzicy "klasyka"

W dniach 5-6 listopada 2022 w Janowie Lubelskim rozegrane zostały IX Mistrzostwa Polski Młodzików w zapasach w stylu klasycznym, w których rywalizowało 209 zawodników reprezentujących czterdzieści siedem klubów zapaśniczych z całej Polski.

W całych zawodach stoczono 365 walk, ale tylko w 42 przypadkach o zwycięstwie zadecydowały zdobyte punkty. Pozostałe walki zostały rozstrzygnięte przed czasem w tym aż w 185 zwycięzcy „tuszowali” przeciwników. W 138 walkach o zwycięstwie zadecydowała przewaga techniczna.

Walka o drużynowe zwycięstwo rozegrała się między dwiema mocnymi szkołami polskiego „klasyka”, MKZ UNIA Racibórz i RCSZ OLIMPIJCZYK Radom. Po zakończeniu zawodów większym dorobkiem punktowym mogli pochwalić się zawodniczy z Raciborza, którzy zgromadzili na swym koncie 77 oczek wyprzedzając o trzy punkty zapaśników Olimpijczyka. Na trzecim miejscu podium uplasowała się ekipa ZKS GRANICA Gdańsk z dorobkiem 49 punktów.

Jeśli idzie o klasyfikację drużynową to warto docenić zawodników UKS JEDYNKA Kostrzyn n.Odrą, podopiecznych trenera Artura ŻOŁNY, którzy regularnie punktując na zawodach ogólnopolskich wysoko pozycjonują swój „team”. Tym razem uplasowali się tuż za podium na czwartym miejscu.

W rywalizacji indywidualnej na wyróżnienie zasłużył walczący w kategorii GR 35 kg Ostap KALYNIUK zawodnik ZUKS SIŁA Mysłowice, który przeszedł przez turniej „jak burza” wygrywając wszystkie pojedynku przed czasem, w tym trzy przez przewagę techniczną i jeden przez „tusz”.

Z bardzo dobrej strony pokazał się również walczący w kategorii GR 44 kg Julian IWASZKO zawodnik UKS JEDYNKA Kostrzyn n.Odrą, który w drodze po tytuł mistrzowski zwyciężył pięciokrotnie przez przewagę techniczną zdobywając w całym turnieju 49 punktów. W tej kategorii bardzo dobrze wypadł również podopieczny trenera Wojtka Wołowicza, zawodnik KS HARDZI Jaroszowiec, Igor WARWAS, który przy jednej porażce i czterech zwycięstwach przez „tusz” w „małym finale”, po bardzo emocjonującym pojedynku zwyciężył na punkty 10:6 zawodnika KS SOBIESKI Poznań Wojciecha GRYNIA i zdobył brązowy medal turnieju.

Kolejnym „pogromcą” przeciwników okazał się rywalizujący w kategorii GR 48 kg Kacper GOLONKA zawodnik KS BUDOWLANI Olsztyn, który sięgnął po złoty medal wygrywając dwa pojedynki przez przewagę techniczną i dwa przez „tusz”.

W kategorii GR 52 kg dobrze zaprezentował się Oskar JEDUT zawodnik MLKS AGROS Żary, który po trzech zwycięstwach przez „tusz” stanął do walki półfinałowej z Szymonem NIECKARZEM zawodnikiem MKZ UNIA Racibórz. Obaj stworzyli dobre widowisko, a lepszy okazał się podopieczny trenerów Piotra Żurawika i Dawida Ersetica, zawodnik z Raciborza, który wygrał na punkty 6:4. W małym finale, Oskar JEDUT po raz kolejny wygrał przez „tusz” pokonując zawodnika KS HARDZI Jaroszowiec Mateusza PAŁKĘ

Kolejnym zawodnikiem, który zwycięstwami przed czasem dotarł na szczyt drabinki kwalifikacyjnej był walczący w kategorii GR 57 kg Dawid HAWRYLUK. Dwa zwycięstwa przez przewagę techniczną i jedno przez „tusz” dalī mu prawo do walki o medal, jednak w finale sam uległ „na łopatki” zawodnikowi KS SOBIESKI Poznań Oliwierowi ZYSKOWI.

Zawodnik z Poznania miał trudniejszą drogę do finału, a na uwagę zasługuje jego pojedynek z Przemysławem ANDRYCHOWSKIM zawodnikiem RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, wygrany na punkty 9:7, który dał mu przepustkę do walki o złoto.

Ciekawie działo się w kategorii GR 62 kg, w której finale spotkali się dwaj zawodnicy z dorobkiem trzech zwycięstw przed czasem. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł Alan WALERZAK zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, pokonując na punkty 4:2 Szymona TREDERA zawodnika GKS CARTUSIA Kartuzy.

W tej kategorii na wyróżnienie zasługują również dwaj zawodnicy, którzy wywalczyli brązowe medale. Maksymilian ROZPĘDEK zawodnik MGLKS WIATR Wołów tylko raz musiał uznać wyższość przeciwnika, przegrywając przez przewagę techniczną 1:10 z Szymonem TREDEREM. Pozostałe cztery walki turnieju, w tym „mały finał” zwyciężył przez położenie przeciwnika na łopatki.

Drugim brązowym medalistą z dwoma zwycięstwami przez „tusz” i jednym przewagę techniczną oraz jedną porażką był Oleksandr BIRCHENKO.

Zasłużone zwycięstwo i dominacja nad przeciwnikami w kategorii GR 68 kg przynależały do Olgierda NOWICKIEGO zawodnika KS SOBIESKI Poznań, który nie dając szans przeciwnikom, wygrał wszystkie cztery pojedynki turniejowe przez przewagę techniczną zdobywając w zawodach aż 45 punktów technicznych.

W kategorii GR 75 kg każdy z zawodników na podium mógłby pochwalić się dobrym bilansem walk. Dwaj brązowi medaliści, Konrad SOBKOWIAK zawodnik SKS UNIA Swarzędz (trzy zwycięstwa przez przewagę techniczną) i Jakub WIADEREK zawodnik UKS ZAPAŚNIK Radomsko (trzy zwycięstwa przez „tusz”) oraz srebrny medalista Igor FLIS zawodnik JLKS OLIMP Janów Lubelski (dwa zwycięstwa przez „tusz”) tylko raz w całym turnieju doznali porażki. Zwycięzca kategorii Jakub OSTASZ zawodnik ZKS GRANICA Gdańsk zakończył zawody z trzema zwycięstwami przez „tusz” i jednym przez przewagę techniczną.

Kolejnym wyróżnieniem należy oznaczyć zwycięzcę kategorii GR 85 kg. Antoni LUDKA zawodnik UKS JEDYNKA Kostrzyn n.Odrą nie dał szans przeciwnikom wygrywając wszystkie trzy pojedynki turniejowe przed czasem.

Równie mocno zaakcentował swoją dominację w kategorii GR 100 kg Mateusz MAGIEREK zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, który zwyciężył przed czasem cztery pojedynki turniejowe.