06.11.2023

Wysyp medali na turnieju pań i dziewcząt „Berliner Open” 2023.

W dniach 4 i 5 listopada w Berlinie rozegrana została szesnasta edycja międzynarodowego turnieju zapaśniczego w zapasach kobiet z udziałem reprezentantek Polski.

W zawodach wzięły udział dwa nasze „teamy narodowe” U20 pod wodzą trenerów Marcina MARCINKIEWICZA i Kamila SKASKIEWICZA oraz U17 pod wodzą trenerów Adama BLOKA i Radosława HORBIKA. Oprócz dwóch kadr narodowych Polskę reprezentowały również zawodniczki klubów ORLIK Wierzbica, MLKS AGROS Żary oraz INDUSTRIA LKS ZNICZ Chęciny.

Rywalizacja w kategorii U20 przyniosła naszym reprezentantkom dwanaście medali, a w tej kolekcji znalazły się pięć złotych, cztery srebrne i trzy brązowe.

u20-druzynowka.jpg
foto: Dominika Pochowska - zapasy kobiet FB

W kategorii WW 50 kg na berlińskie maty wyszło siedem zapaśniczek. Najlepiej z naszych zawodniczek spisała się Joanna Samsonowicz zawodniczka WLKS Siedlce, która dociera na szczyt drabinki finałowej. Niestety po drodze eliminuje inne dwie nasze reprezentantki wygrywając przez „tusz” przy prowadzeniu 2:1 z Dominiką Konkel oraz na punkty 7:4 Maję Majdańską. Swój bilans przed wejściem do finału podwyższa pokonując przez „tusz” przy prowadzeniu 5:4 zawodniczkę Combat USA, Avery Steldt. W finale Polka przegrywa przez „tusz” przy niekorzystnym wyniku 4:14 ze Szwajcarką Svenja Jungo reprezentującą klub Swiss Wrestling Girls i staje na drugom miejscu podium.

Do walki w „małym finale” z bilansem dwóch zwycięstw i dwóch przegranych dociera Maja Majdańska zawodniczka MLKS AGROS Żary, a w nim pokonuje na punkty 8:4 Avery Steldt i zdobywa brązowy medal zawodów.

Dominika Konkiel zawodniczka GKS CARTUSIA Kartuzy plasuje się na dalszym miejscu klasyfikacji.

Rywalizacja w kategorii WW 53 kg zgromadziła na starcie siedem zapaśniczek. Żadnych szans nie dala rywalkom Ilona Valchuk reprezentująca klub INDUSTRIA LKS ZNICZ Chęciny. W drodze po złoty medal zwyciężyła wszystkie walki przed czasem w tym trzy przez „tusz” i jedną przez przewagę techniczną, nie tracą ani jednego punktu technicznego. W finale zmierzyła się z Julią Michniewicz zawodniczka LKS DĄB Brzeźnica, która w kwalifikacjach dwukrotnie zwyciężała przez przewagę techniczną i dwukrotnie na punkty. Zawodniczka z Brzeźnicy przegrywa rywalizację o złoto i staje na drugim miejscu podium.

Zmagania w kategorii WW 55 kg zgromadziły na starcie osiem zapaśniczek. Walcząca w niej Kamila Kasprów zawodniczka LKS DĄB Brzeźnica po dwóch zwycięstwach przed czasem przez przewagę techniczną 10:0 i przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0 stanęła do pojedynku o najwyższe trofeum. NIestety przegrywa przez „tusz” przy niekorzystnym wyniku 0:5 z Felicitas Domajeva i staje na drugim miejscu podium.

Szansę na medal w tej kategorii miała też Maria Szkudlarek zawodniczka MLUKS Karlino, jednak w „małym finale” przegrywa przez „tusz’ przy niekorzystnym wyniku 0:4 ze Szwajcarką Anja Epp reprezentującą klub Swiss Wrestling Girls i plasuje się tuż a podium na piątym miejscu.

W kategorii tej Polskę reprezentowała również Klaudia Zięba zawodniczka INDUSTRIA LKS ZNICZ Chęciny, jednak po przegranej przez „tusz” przy stanie 0:10 w ćwierćfinale plasuje się na dalszych pozycjach w klasyfikacji.

O medale w kategorii WW 57 kg walczyło siedem zapaśniczek, a na szczyt drabinki dotarła Amelia Tomala zawodniczka GKS PIAST Wola, która po drodze dwukrotnie zwyciężała przed czasem przez przewagę techniczną 10:0 i przez „tusz” przy prowadzeniu 12:2, a w półfinale na punkty 12::4 pokonała Svea Reichmann reprezentującą klub ARGE Ringen BW. Niestety w walce finałowej musiała uznać wyższość przeciwniczki, Szwedki Tindra Dalmyr reprezentującej klub Varbergs Bois i staje na drugim miejscu podium.

Druga z naszych reprezentantek walcząca w tej kategorii wagowej Klaudia Karwowska zawodniczka KS AZS AWF Warszawa uplasowała się na piątym miejscu zawodów.

Na starcie kategorii WW 59 kg stanęły jedynie dwie zapaśniczki, a w rywalizacji bezpośredniej lepsza okazała się Emilia Świerczewska zawodniczka LKS DĄB Brzeźnica, która pokonała na punkty 9:8 Marie Trayer reprezentującą klub ARGE Ringen BW i mogła się cieszyć ze złotego medalu turnieju.

Dziesięć zapaśniczek stanęło do walki w kategorii WW 62 kg, a Polskę reprezentowała w niej Nicola Wasilewska zawodniczka WKS GRUNWALD Poznań, która po dwóch zwycięstwach na punkty (7:2 i 13:9) przegrywa pojedynek półfinałowy prze „tusz” przy stanie 4:6 z Amerykanką Hanna Errthum reprezentującą klub Cmbat USA. W „małym finale” nasza reprezentantka pokonuje  przez „tusz” przy prowadzeniu 10:2 Norah Röttgen i zdobywa brązowy medal zawodów.

Polki zdominowały podium w kategorii WW 65 kg, w której rywalizowało dziesięć zapaśniczek. Do finału z bilansem dwóch zwycięstw przez przewagę techniczną i jednym na punkty dotarła Alicja Nowosad zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm, a w nim zaakcentowała swoją dominację w turnieju pokonując przez przewagę techniczną 13:2 Sarah Schullian reprezentującą klub ARGE Ringen BW.

Niewiele brakło by dwie nasze zawodniczki spotkały się w finale, bowiem druga z naszych reprezentantek w tej kategorii wagowej Karolina Domaszuk zawodniczka LUKS AMATOR Juchnowiec po zwycięstwa przez przewagę techniczną stanęła do rywalizacji w półfinale z Sarah Schullian, jednak przegrywa na punkty 2:6 i staje do walki o brązowy medal.

W „małym finale" zapaśniczka z Juchnowca pokonuje przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0 Lena Forstner reprezentującą klub AC Penzberg i staje na trzecim miejscu podium.

Do walk w kategorii WW 68 kg przystąpiło pięć zapaśniczek, a rywalizacja toczyła się w najbardziej sprawiedliwym systemie „każda z każdą”. Najlepszy bilans tej rywalizacji osiągnęła Dominika Pochowska zawodniczka GLUKS INVICTUS Sicienko, która z dorobkiem trzech zwycięstw na punkty (8:3, 6:1, 4:1) oraz z jednym zwycięstwem przez przewagę techniczną wywalczyła złoty medal turnieju.

Druga z naszych reprezentantek walcząca w tej kategorii Paulina Kucharczyk zawodniczka LKS FENIKS PESTA Stargard uplasowała się na czwarta miejscu zawodów z jednym zwycięstwem przed czasem i trzema przegranymi walkami.

O zwycięstwa w kategorii WW 72 kg zadecydował jeden pojedynek, bowiem tylko dwie zawodniczki stanęły na starcie tej rywalizacji. Lepsza okazała się Karolina Jaworska zawodniczka ULKS BIZON Milicz, która pokonała na punkty 7:5 zapaśniczkę Italii Emma Carri reprezentującą klub Asd Lotta Club Rovereto i to Polka mogła cieszyć się ze złotego medalu turnieju.

Między trzema zawodniczkami rozstrzygnęła si rywalizacji w kategorii WW 76 kg. Startująca w niej Patrycja Cuber zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska zwycięża na punkty 7L6 Szwajcarkę Julia Lötscher reprezentującą klub Swiss Wrestling Girls, jednak w drugim pojedynku ulega przez :tusz” przy niekorzystnym wyniku 2:6 Lotta Englich i staje na drugim miejscu podium.

W rywalizacji U17 nasze reprezentantki wywalczyły aż sześć medali w tym trzy złote, jeden srebrny i dwa brązowe.

u17-delong.jpg
foto: Anna Delong FB

Do rywalizacji w kategorii WW 46 kg przystąpiło dziesięć zawodniczek. Najlepiej spisała się w niej Maja Rafalska zawodniczka ORLIK Wierzbica, która uplasowała się tuż za podium turniejowym, na piątym miejscu. Na dalszych miejscach zostały sklasyfikowane Zuzanna Konaszuk zawodniczka WLKS Siedlce, Emilia Strachota zawodniczka LKS DĄB Brzeźnica.

Na starcie kategorii WW 49 kg stanęło siedemnaście zawodniczek, a fantastycznie spisała się w niej Anna Yatskevych reprezentująca klub INDUSTRIA LKS ZNICZ Chęciny, która wywalczyła zloty medal zawodów pokonując w finale na punkty 4:2 Włoszkę Angela Crapio Casarola. Na trzecim miejscu podium w tej kategorii wagowej stanęła Kinga Januszek zawodniczka KS HARDZI Jaroszowiec, która stanęła na trzecim miejscu podium, a po drodze do „małego finału” uległa jedynie zwyciężczyni tej kategorii wagowej. W walce o brąz zapaśniczka z Jaroszowca pokonała na punkty 8:1 Helenę Stelmaszczyk zawodniczkę WLKS Siedlce. Na dalszych miejscach w tej kategorii wagowej uplasowały się Anita Przybył zawodniczka HUSARIA FIGHT TEAM Kozielice i Natasza Jurkiew zawodniczka MLUKS Karlino.

Aż dwadzieścia osiem zawodniczek walczyło o prymat turniejowy w kategorii WW 53 kg. Bardzo dobrze zaprezentowała się w niej Julia Gibalska zawodniczka INDUSTRIA LKS ZNICZ Chęciny, która stanęła na najwyższym podium zawodów. Na ścieżce kwalifikacyjnej zwyciężyła raz na punkty i trzykrotnie przed czasem w tym dwa razy przez przewag techniczną i raz przez „tusz”. W finale Polka pokonała na punkty 8:0 Dunkę Carla Christiansen zawodniczkę klubu BK Thor.

Trzecie miejsce w tej kategorii wagowej zajęła Marta Mańkowska zawodniczka KS BLOCZEK TEAM Pelplin, która po trzech zwycięstwach na punkty w walce o wejście do finału przegrała przez „tusz” przy stanie 1:2 właśnie z zawodniczką z Danii. W „małym finale” zapaśniczka z Pomorza pokonuje wysoko na punkty 9:0 Adelia Vaupel zawodniczkę klubu RS Sudenburg i zdobywa brązowy medal turnieju.

Na dalszych miejscach uplasowały się Agnieszka Stankowska zawodniczka GKS CARTUSIA Kartuzy i Karolina Zień zawodniczka LKS MAZOWSZE Teresin.

Do startu w kategorii WW 57 kg zgłosiło się dwadzieścia zawodniczek, a najlepiej z Polek zaprezentowała się Klaudia Galant. Zawodniczka ZKS Gogolin z bilansem dwóch zwycięstw, w tym jednego na punkty 6:0, a drugiego przez ‚tusz” przy prowadzeniu 6:0 oraz jednej porażce przez „tusz” przy niekorzystnym wyniku 5:3 stanęła do walki o brązowy medal. NIestety Polka przegrywa ten pojedynek przez „tusz” przy stanie 2:13 z Leni Seelig i zajmuje miejsce tuż za podium.

Na dalszych miejscach w tej kategorii uplasowały się Wiktoria Wiatr zawodniczka INDUSTRIA LKS ZNICZ Chęciny i Izabela Gronkowska zawodniczka MLKS AGROS Żary.

Zmagania o turniejowe medale w kategorii WW 61 kg toczyły się w gronie dziewięciu zawodniczek. Na ‚złoto” spisała się w tej kategorii Zuzanna Horbik zawodniczka ULKS BIZON Milicz. Po dwóch zwycięstwach na punkty (5:3 i 6:0) stanęła do walki o pierwsze miejsce podium. W pojedynku na szczycie pokonuje wysoko na punkty 9:0 Miriam Sanders reprezentującą klub ESV München Ost.

Szansę na medal w tej kategorii wagowej miała Nadia Kocia zawodniczka INDUSTRIA LKS ZNICZ Chęciny, jednak w „małym finale” Polka przegrywa na punkty 1:5 z Ida Mykle reprezentującą SP09 i zajmuje piąte miejsce w zawodach.

Osiem zapaśniczek podjęło walkę o medale w kategorii WW 65 kg, a wśród nich Maja Nowakowska zawodniczka LKS MAZOWSZE Teresin. Polka przegrywa pojedynek ćwierćfinałowy, a po przegranej rywalki w kolejna rundzie odpada z turnieju plasując się w dalszej części tabeli.

Do walk w kategorii WW 73 kg stanęło cztery zawodniczki. W tym gronie dobrze spisała się Oliwia Delong zawodniczka MKZ UNIA Racibórz, która po dwóch wygranych przez tusz przy prowadzeniu 2:0 i na punkty 6:4 oraz jednej porażce przez „tusz” przy niekorzystnym wyniku 0:4 uplasowała się ostatecznie na drugim miejscu podium ze srebrnym medalem zawodów.

Wielkie gratulacje dla medalistek, podziękowania dla trenerów klubowych, trenerów kadry za przygotowanie, a dla pozostałych naszych reprezentantek podziękowania za start i walkę. Trzymamy kciuki za kolejne występy, w kolejnych zawodach.

Pełna klasyfikacja i wyniki walk na stronie DB LIGA
Opracował: Piotr Werbowy

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych