19.11.2023

Wyrównana rywalizacja za plecami „Olimpijczyka” w Mistrzostwach Polski U14

W dniach 18 i 19 listopada 2023 w Janowie Lubelskim rozegrane zostały zawody o tytuły Mistrzów Polski U14 w zapasach w stylu klasycznym, w których wzięło udział dwustu piętnastu zapaśników.

Do rywalizacji o tytuły mistrzowskie wystartowali zapaśnicy reprezentujący czterdzieści dziewięć klubów z całej Polski. Najmocniejszym składem okazali się być zawodnicy RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, którzy do wspólnej puli w klasyfikacji drużynowej zebrali dwadzieścia cztery punkty. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji uplasowali się zapaśnicy KS SOBIESKI Poznań z dorobkiem dwudziestu punktów. Dalej w klasyfikacji było już bardzo wyrównanie. Trzecie miejsce podium zajęli reprezentanci gospodarzy turnieju JLKS OLIMP Janów Lubelski, którzy podobnie jak zapaśnicy reprezentujący ZKS GRANICA Gdańsk zgromadzili po osiemnaście punktów. Na piątym miejscu z jednym punktem mniej stanęli zapaśnicy MKS UNIA Racibórz, a na szóstym, dobry występ zanotowali zawodnicy ZUKS SIŁA Mysłowice, którzy do „wspólnego koszyka” zebrali szesnaście punktów.

druzynowka-zks-granica-gdansk.jpg
foto: ZKS GRANICA Gdańsk FB

W ramach turnieju stoczono trzysta siedemdziesiąt trzy walki z czego trzysta dwadzieścia osiem skończyło się przed czasem. Tylko w czterdziestu pięciu przypadkach o rozstrzygnięciu decydowały zdobycze punktowe.

Do rywalizacji w kategorii GR 35 kg przystąpiło osiemnastu zapaśników. Obaj finaliści tej kategorii mieli za sobą mocne argumenty z kwalifikacji jakimi były trzy zwycięstwa przed czasem. Pierwszy z nich, Matvii Bezrukyi zawodnik ZTS SOKÓŁ Lublin dwukrotnie zwyciężył przez „tusz” przy stanie  6:2 i 4:0 oraz przez przewagę techniczną 10:0. Drugi z zawodników, który wspiął się na szczyt drabinki kwalifikacyjnej Oliwier Kaproń zawodnik JLKS OLIMP Janów Lubelski trzykrotnie wygrywał przez przewagę techniczną nie tracąc przy ani jednego tym punktu technicznego. Tego dnia zawodnik reprezentujący ZTS SOKÓŁ Lublin okazał się mocniejszy, zwyciężył przez przewagę techniczną 8:0 i wywalczył tytuł Mistrza Polski U14 2023. Ciekawostką jest to, że reprezentujący ZTS SOKÓŁ Lublin Matvii Bezrukyi dwa tygodnie wcześniej wywalczył tytuł Mistrza Polski U14 w zapasach w stylu wolnym, więc tym zwycięstwem zaliczył dublet mistrzowski w tej kategorii wiekowej.

Ciekawa rywalizacja toczyła się też w drodze do „małego finału” tej kategorii wagowej. Bartosz Ojowski zawodnik AMS WRESTLING MORENA Żukowo z dwoma identycznymi zwycięstwami przez przewagę techniczną 10:2 i jednym zwycięstwem na punkty 11:5 w walce o finał przegrywa przez „tusz” przy stanie 0:4 z przyszłym mistrzem kategorii. Porażkę tą „odbija” sobie w walce o brązowy medal, pokonując przez „tusz” przy prowadzeniu 8:0 Jana Wołowicza zawodnika KS HARDZI Jaroszowiec. Drugi z brązowych medalistów Shakhban Irshakhov zawodnik KS WSCHÓD Białystok, po pierwszej przegranej walce - co ciekawe właśnie z Bartoszem Ojowskim - przez przewagę techniczną 2:10 wszystkie kolejne pojedynki kwalifikacyjne zwyciężał przed czasem, bez straty punktu. Dwukrotnie przez przewagę techniczną przy identycznym stosunku punktowym 8:0 i dwukrotnie przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0. Taki bilans pojedynków dał mu prawo do walki o brązowy medal, w której pokonał przez „tusz” przy prowadzeniu 13:4 Kacpra Rudnickiego zawodnika SSA LEGIA 1926 Warszawa.

Siedemnastu zapaśników stanęło na starcie kategorii GR 38 kg. Żadnych złudzeń w tej rywalizacji nie pozostawił rywalom Ostap Kalyniuk zawodnik MKZ UNIA Racibórz, który z czterema zwycięstwami przez przewagę techniczną, bez straty punktu stanął do walki o tytuł mistrzowski. Jego przeciwnikiem był Olaf Proksa zawodnik ZUKS SIŁA Mysłowice, który po drodze na szczyt drabinki dwukrotnie zwyciężył przez przewagę techniczną 14:6 i 8:0, a o wejście do finału stoczył bardzo wyrównany bój z Olafem Nowickim zakończony zwycięstwem przy remisie 4:4.

W walce o tytuł swój bilans pojedynków polepszył Ostap Kalyniuk pokonując Olafa Proksę przez przewagę techniczną 8:0 i to on stanął na najwyższym miejscu podium.

Bardzo dobrze w tej kategorii spisali się zwycięzcy „małych finałów”. Olaf Nowicki zawodnik KS SOBIESKI Poznań z bilansem dwóch zwycięstw przez przewagę techniczną 8:0 i przez „tusz” przy prowadzeniu 8:0 w walce o finał przegrywa przy remisie 4:4 z przyszłym wicemistrzem. Bolesną porażkę powetował sobie wygraną w walce o brązowy medal przez „tusz” przy prowadzeniu 10:3 Oliwierem Leonarczykiem zawodnikiem AMS MORENA Żukowo.

Na wyróżnienie zasługuje też Dawid Konkel zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy, który po dwóch zwycięstwach przez „tusz” przy prowadzeniu 2:0 i 4:0 w walce o wejście do finału uległ przez przewagę techniczną 9:0 przyszłemu mistrzowi. Była to jego jedyna porażka i jedyne stracone punkty, bo w walce o brązowy medal pokonuje przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0 Szymona Młynarczyka zawodnika UKS ZAPAŚNIK Radomsko.

Również siedemnastu zapaśników zgłosiły kluby do rywalizacji w kategorii GR 41 kg, a w finale,  kompletem zwycięstw przed czasem spotkali się dwaj najmocniejsi tego dnia „klasycy”. Stanisław Żółtowski zawodnik SSA LEGIA 1926 Warszawa z trzema zwycięstwami przez przewagę techniczną i tylko z jednym straconym punktem, który w pierwszym pojedynku „uszczknął mu Dawid Wiktorczyk zawodnik ZKS Koszalin stanął naprzeciwko Serhiia Vynnyka zawodnika UKS JEDYNKA Kostrzyn nad Odrą, który po drodze na szczyt dwukrotnie zwycięża przez przewagę techniczną 9:1 i 9:0 oraz przez „tusz” przy prowadzeniu 10:4. Lepszy tego dnia był zawodnik z Warszawy, który zwycięża na punkty 5:0 i zostaje Mistrzem Polski U14 sezonu 2023/2024.

Dobrym bilansem walk i punktów w tej kategorii mógł pochwalić się również Oliwier Białasik zawodnik SKS UNIA Swarzędz, który przy jednej porażce na punkty 3:8 z Jakubem Skrzypczakiem zawodnikiem AKADEMII ZAPASÓW Nowy Tomyśl kolejne trzy pojedynki kwalifikacyjne zwycięża przez przewagę techniczną w identycznym stosunku punktowym 8:0 i staje do walki o brązowy medal. W „małym finale” kontynuuje dobrą passę, dorzuca kolejne zwycięstwo przez przewagę techniczną 8:0 i staje na najniższym miejscu podium.

Na starcie kategorii GR 44 kg stanęło dwudziestu zapaśników. Trzy zwycięstwa przez przewagę techniczną 8:0, 11:2 i 8:0 oraz zwycięstwo na punkty 8:6 z Szymonem Rogowiczem w walce o wejście do finału to bilans walk jaki w kwalifikacjach wywalczył Jan Chojak zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom. Jego przeciwnik w finale, Antoni Petrończak zawodnik ZKS Miastko na ścieżce kwalifikacyjnej zwyciężał dwukrotnie przez „tusz” przy prowadzeniu 4:2 i 3:1, ale - tak jak zawodnik z Radomia - miał też zaliczony pojedynek w pełnym wymiarze czasowym, w którym zwyciężył na punkty 11:7 z Szymonem Kazimierczakiem zawodnikiem AKS Piotrków Trybunalski. Po pojedynku na szczycie to Radomianin sięgnął po najwyższe trofeum pokonując na punkty 11:4 zawodnika z Miastka.

Ciekawa rywalizacja w tej kategorii toczyła się wśród zapaśników, którzy na ścieżce kwalifikacyjnej doznali po jednej porażce. Antoni Koćwin zawodnik MKZ UNIA Racibórz po przegranym przez przewagę techniczną 10:2 z Maciejem Grynią zawodnikiem KS SOBIESKI Poznań trzy kolejne walki wygrywa przez przewagę techniczną w identycznym stosunku 9:0,a w pojedynku o wejście do „małego finału” pokonuje na punkty 14:8 Dawida Drywę zawodnika GKS CARTUSIA Kartuzy.

Maciej Grynia po dwóch zwycięstwach przez przewagę techniczną 10:2 i 13:4 doznaje porażki przez przewagę techniczną 8:0 w walce przeciwko przyszłemu mistrzowi, a w pojedynku o „mały finał” ponownie, pewnie, przez przewagę techniczną 8:0 wygrywa z Szymonem Kazimierczakiem zawodnikiem AKS Piotrków Trybunalski.

Trzeci z nich, Tomasz Mąka zawodnik KS BIEŻANOWIANKA Kraków po zwycięstwie na punkty 6:5 i przez „tusz” przy prowadzeniu 2:0 w walce o finał ulega przez „tusz” przy stanie 1:3 przyszłemu srebrnemu medaliście Antoniemu Petrończakowi.

Czwarty z kandydatów do brązowego medalu Szymon Rogowicz zawodnik ZKS Koszalin na ścieżce kwalifikacyjnej zalicza zwycięstwo przez „tusz” przy prowadzeniu 5:1 oraz wygraną na punkty 8:6 z Franciszkiem Skórą zawodnikiem AKS Piotrków Trybunalski. W walce półfinałowej po dobrym pojedynku ulega na punkty 6:8 przyszłemu złotemu medaliście turnieju.

Z tej rywalizacji w „małych finałach” zwycięsko wyszli Szymon Rogowicz, który pokonał Dawida Grynię przez przewagę techniczną 8:0 i Antoni Koćwin, który zwyciężył przez przewagę techniczną 8:0 Tomasza Mąkę.

Najliczniej reprezentowaną kategorią była GR 48 kg. Aż dwudziestu ośmiu zapaśników walczyło w niej o tytuł Mistrza Polski U14. Jak „burza” przez kwalifikacje przebrnął Matvii Lishchuk zawodnik MKZ UNIA Racibórz, który trzykrotnie zwyciężył przez przewagę techniczną 8:0, 10:0 i 8:0 oraz przez „tusz” przy stanie 8:0. Jego rywalem w walce o najwyższe podium był Leszek Tretter zawodnik UKS PIĄTKA Piaseczno, który miał za sobą dwa zwycięstwa przez przewagę techniczną 10:2 i 17:8, jedno przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0 oraz jedno na pełnym dystansie, wygrane na punkty 6:4. W pojedynku finałowym zapaśnik z Raciborza utrzymał czyste konto punktowe i zwyciężył przez przewagę techniczną 8:0.

Czterech zapaśników, którzy mieli mocny bilans walk kwalifikacyjnych stanęło do rywalizacji o brązowe medale.

W gronie tym znalazł się Nikodem Stankiewicz zawodnik ZKS Koszalin z trzema wygranymi przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0, 8:4 i 2:0, dwoma przez przewagę techniczną 11:2 i 14:6 oraz jedną porażką po bardzo zaciętym i absorbującym siły pojedynku zakończonym wynikiem 11:13. Jego przeciwnikiem był Maksym Bartosik zawodnik MKS CEMENT GRYF Chełm z dwoma zwycięstwami przez przewagę techniczną 8:0 i 10:0, jednym zwycięstwem przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0 oraz jedną przegraną na punkty 4:6 z późniejszym wicemistrzem Leszkiem Tretterem.

Lepszy w tym boju okazał się zawodnik z Koszalina, który odniósł zwycięstwo przez przewagę techniczną 9:1 i wywalczył brązowy medal turnieju.

W drugim pojedynku stanęli naprzeciw siebie Szymon Torkowski zawodnik ZKS GRANICA Gdańsk mający na swym koncie zwycięski pojedynek na punkty 6:1, wygraną przez przewagę techniczną 8:0 i porażkę przez przewagę techniczną 0:8 z późniejszym mistrzem Matvijem Lischukiem oraz Szymon Zając zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom z jedną przegraną przez przewagę techniczną 1:10 i czterema zwycięstwami przez przewagę techniczną 9:0, 8:0, 10:0 i 10:2.

Tego dnia w lepszej dyspozycji był zapaśnik z Pomorza, który zwyciężył przez przewagę techniczną 8:0 i stanął na najniższym miejscu podium.

Spore grono dwudziestu zapaśników rywalizowało o tytuł w kategorii GR 52 kg. Zwyciężył w niej Wojciech Grynia zawodnik KS SOBIESKI Poznań, który w kwalifikacjach wygrywa przed czasem trzy pojedynki, w tym jeden przez przewagę techniczną 8:0, a dwa przez „tusz” przy niekorzystnym dla siebie wyniku 2:4 oraz przy prowadzeniu 8:4. Zawodnik z Poznania w finale dokłada jeszcze jedno zwycięstwo pokonując przez „tusz” przy prowadzeniu 8:4 Matusza Palkę zawodnika KS HARDZI Jaroszowiec. Wicemistrz na ścieżce kwalifikacyjnej do finału dwukrotnie zwycięża przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0 i 11:6 oraz dwukrotnie przez przewagę techniczną przy prowadzeniu 11:2 i 8:0.

Z dobrej strony w tej kategorii pokazał się Szymon Trepczyk zawodnik AMS WRESTLING MORENA Żukowo, który dobrze walczył w kwalifikacjach zwyciężając trzykrotnie przez „tusz w identycznym stosunku punktowym, przy prowadzeniu 8:0 oraz przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0. Jedyną poważną przeszkodą na scieżce eliminacyjnej okazał się przyszły mistrz Wojciech Grynia, który nie dość, że „uszczknął” zawodnikowi z Żukowa dwa punkty, to pokonał go przez „tusz” przy niekorzystnym dla siebie wyniku. Taki bilans spotkań dał jednak Szymonowi Trepczykowi prawo do walki o brązowy medal. W „małym finale” zwycięża on przez przewagę techniczną 12:4 Piotra Chojaka reprezentującego RCSZ OLIMPIJCZYK Radom.
 
Drugą kategorią pod względem ilości startujących była GR 57 kg, do rywalizacji w której zgłosiło się dwudziestu sześciu zapaśników. Jedno zwycięstwo przez przewagę techniczną 8:0 oraz trzy zwycięstwa przez „tusz” przy prowadzeniu 6:4, 8:4 i przy niekorzystnym dla siebie wyniku 4:5 dały Heorhiiowi Liutko zawodnikowi ZTS SOKÓŁ Lublin prawo do walki o tytuł mistrzowski. Jego rywalem w tym pojedynku był Wiktor Kłos zawodnik ZKS GRANICA Gdańsk, który na ścieżce kwalifikacyjnej dwukrotnie wygrywał przez przewagę techniczną 9:0 i 11:0 oraz przez „tusz” przy prowadzeniu 11:1. Walkę o złoto rozstrzygnął na swoją korzyść zawodnik z Gdańska wygrywając przed czasem, przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0.

Na wyróżnienie w tej kategorii zasługuje Alan Szygulski zawodnik ZUKS GKS Katowice, który - poza jednym pojedynkiem z przyszłym mistrzem, przegranym przez „tusz” przy stanie 0:4 - wszystkie pozostałe sześć pojedynków zwyciężył przez przewagę techniczną, bez straty punktu. Taki bilans walk dał mu brązowy medal i trzecie miejsce na podium.

Chęć startu w kategorii GR 62 kg, wyraziło dziewiętnastu zapaśników. Na szczyt drabinki kwalifikacyjnej bez straty punktu technicznego wspięło się dwóch najmocniejszych zawodników. Pierwszy z nich Julian Iwaszko zawodnik UKS JEDYNKA Kostrzyn nad Odrą trzykrotnie zwyciężył przez przewagę techniczną 11:0, 8:0 i 8:0. Drugi, Oskar Jedut zawodnik MLKS AGROS Żary z ciut lepszym bilansem punktów za walki, trzykrotnie zwyciężał przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0, 4:0, 5:0 i raz przez przewagę techniczną 8:0. Zapowiadał się bardzo ciekawy i wyrównany finał, i taki był. Po półtorej rundy utrzymywał się remisowy wynik, a obaj zawodnicy mieli za sobą po jednej niewykorzystanej pozycji uprzywilejowanej. Na trzydzieści sekund przed końcem zawodnik z Żar wychodzi na prowadzenie po zmuszeniu przeciwnika do wyjścia poza zonę. Nie przechodzi jednak do obrony wyniku, tylko nadal wywiera presję na przeciwnika, który na dwanaście sekund przed końcowym gwizdkiem próbuje wyrwać się z uchwytu i wyjść z trudnej dla siebie pozycji, jednak zostaje skontrowany i kolejne dwa punkty pojawiają się na koncie Oskara Jeduta. Bardzo dobry i zacięty pojedynek kończy się jego zwycięstwem na punkty 4:1 i to on będzie dzierżył tytuł Mistrza Polski U14 2023/2024.

Dobrym występem i dobrym bilansem walk mogli pochwalić się też obaj brązowi medaliści tej kategorii. Tomasz Wołoch zawodnik KS BIEŻANOWIANKA Kraków przegrał pierwszy pojedynek z przyszłym wicemistrzem, Julianem Iwaszko przez przewagę techniczną 11:0. Były to jedyne punkty stracone przez niego w tym turnieju i jedyna porażka. W kolejnych trzech walkach kwalifikacyjnych zwyciężył przez przewagę techniczną 8:0 oraz dwukrotnie przez „tusz” przy prowadzeniu 2:0 i 4:0. Bilans pojedynków dał mu prawo do walki w „małym finale”, w którym pokonał przez przewagę techniczną 9:0 Bruno Michalskiego zawodnika KS SOBIESKI Poznań.

Drugim z zawodników, którzy stanęli na najniższym miejscu podium był Nikolas Wicher zawodnik ZUKS SIŁA Mysłowice, który z jedną porażką przez „tusz” przy stanie 0:5 z przyszłym mistrzem Oskarem Jedutem w kolejnych walkach również nie stracił punktu, ani nie przegrał. Do dwóch zwycięstw przez przewagę techniczną 10:0 i 8:0 oraz jednej wygranej prze „tusz” przy prowadzeniu 6:0 w kwalifikacjach, dorzucił zwycięstwo w pojedynku o brązowy medal pokonując przez przewagę techniczną 10:0 Bartosha Rajcę zawodnika KS BIEŻANOWIANKA Kraków.

Kolejną z licznie reprezentowanych kategorii była GR 68 kg, na starcie której stanęło dwudziestu dwóch zapaśników. Trzy zwycięstwa przed czasem bez straty punktu, w tym dwa przez przewagę techniczną w identycznym stosunku punktowym 8:0 i jedno przez poddanie si przeciwnika ze względu na kontuzję oraz jedno na punkty przy stanie 5:1 dały Szymonowi Trederowi zawodnikowi GKS CARTUSIA Kartuzy prawo do walki o najwyższe podium. Jego rywal Dominik Dynaryński zawodnik KS HUSARZ Gniezno stawił się do tego pojedynku wygrywając dwukrotnie przez „tusz” przy prowadzeniu 6:1 i przy niekorzystnym dla siebie wyniku 3:4 oraz raz na punkty w stosunku 7:5. Walka o tytuł rozstrzygnęła się już w pierwszej rundzie, a zwycięsko wyszedł z niej zawodnik z Pomorza, który po sprowadzeniu do parteru i serii „wózków” zdobył przewagę techniczną 8:0 i wywalczył tytuł mistrzowski.

Dobry występ w tej kategorii zaliczył również Nikodem Kłos zawodnik ZKS GRANICA Gdańsk. Tylko jedna przegrana w kwalifikacjach i jedyne stracone przez niego punkty uciekły w pojedynku z przyszłym mistrzem, rywalem z „sąsiedniego podwórka” Szymonem Trederem. Nikodem Kłos przegrywa przez przewagę techniczną 0:8. Pozostałe walki kwalifikacyjne zakończyły się jego zwycięstwem bez straty punktów technicznych. Trzykrotnie wygrywał przez „tusz” przy identycznym stosunku punktowym 4:0 i raz przez przewag techniczną 8:0. W „małym finale” również przez przewagę techniczną 9:0 pokonuje Kamila Kostorza zawodnika ZUKS SIŁA Mysłowice i zdobywa brązowy medal turnieju.

Grono dziesięciu zapaśników stanęło do walk w kategorii GR 75 kg. W walce o tytuł mistrzowski spotkało się dwóch rywali z zerowym kontem utraconych punktów technicznych. Olgierd Nowicki zawodnik KS SOBIESKI Poznań wspinając się po drabince kwalifikacyjnej trzykrotnie zwyciężał przez przewagę techniczną w identycznym stosunku punktowym 8:0, zaś Tomasz Mital zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom dwukrotnie wygrywał przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0 i 8:0.

Pojedynek finałowy mógł skończyć się już w pierwszej rundzie, kiedy to po sprowadzeniu do parteru zawodnik z Radomia znalazł się w bardzo trudnej sytuacji, w pozycji zagrożonej, dociskany do maty przez rywala. Na jego szczęście akcja toczyła się na granicy zony. Mostkowanie uratowało Tomasza Mitala przed „tuszem”, bo dwójka zapaśników zmieniała pozycję, a ostatecznie przenosiła się poza granicę pola walki i sędziowie podnieśli pojedynek do „stójki”. W tym momencie zapaśnik z Poznania prowadził 5:2. Ale od tego momentu następuje zwrot akcji i punkty zdobywa już tylko Radomianin. Sprowadzenie do parteru i obalenie na matę dają mu jednopunktowe prowadzenie na koniec pierwszej rundy. W drugiej rundzie piękny rzut suplesowi za cztery punkty na granicy zony i dwukrotne sprowadzenie do parteru dały Tomaszowi Mitalowi przewagę techniczną i zwycięstwo w mistrzowskim pojedynku.

W walce o najwyższe trofeum kategorii GR 85 kg rywalizowało jedenastu zapaśników. Zawodnik gospodarzy turnieju Jakub Gajór zawodnik JLKS OLIMP Janów Lubelski po dwóch zwycięstwach przez „tusz” przy prowadzeniu 7:0 i 4:2 stanął do walki z Wojciechem Targowskim zawodnikiem SWG Gorzów Wielkopolski, który na swym koncie miał zwycięstwo przez „tusz” przy prowadzeniu 11:4 i przez przewagę techniczną 8:0.

Zapaśnik gospodarzy mocno ruszył do ataku i po minucie walki miał już czteropunktową przewagę. Gdy zawodnik z Gorzowa „otrząsnął się” z początkowej szarży rywala przeszedł do ataku i presją, skracając dystans, wykorzystując swoje warunki fizyczne na trzydzieści sekund przed końcem pierwszej rundy obala przeciwnika na plecy za cztery punkty doprowadzając wynik do korzystnego dla siebie remisu 4:4. Na sekundę przed końcem Gorzowianin przy podobnych okolicznościach, kolejnym sprowadzeniem do parteru tym razem za dwa punkty powiększa swoją przewagę. Trzydzieści sekund po rozpoczęciu drugiej odsłony, źle wykonana akcja zapaśnika z Janowa, przy chwycie „ręka-głowa” kończy się kontrą i Wojciech Targowski ponownie zwiększa dystans punktowy do czterech „oczek”. Piętnaście sekund od wznowienia walki po lustrzanej akcji i nieudanej próbie wykonania rzutu przez zawodnika SWG Gorzów zostaje on skontrowany i dwa punkty lądują po stronie Jakuba Gajóra. Rzucony przez gorzowski narożnik „challenge” nie zostaje uznany i przewaga punktowa Wojciecha Targowskiego maleje do jednego punkty. Na tablicy świeci się wynik 8:7. Na trzydzieści sekund przed końcem, będący pod presją czasową zawodnik z Janowa próbuje wykonać rzut biodrowy, jednak niewygodny fizycznie przeciwnik silnym uchwytem w pasie przechodzi do kontrataku i sprowadza do parteru Jakuba Gajóra, „poprawiając wózkiem”. Akcja nie zostaje jednak uznana przez sędziów, którzy podtrzymują jednopunktowe prowadzenie zawodnika z Gorzowa. Wynik ten utrzymuje się do samego końca i to Wojciech Targowski reprezentujący SWG Gorzów zostaje Mistrzem Polski sprawiając historyczny prezent sobie, trenerowi Radosławowi Grzybickiemu i macierzystemu klubowi. Medal i tytuł jest pierwszym sukcesem mistrzowskim, po pięciu latach istnienia sekcji zapaśniczej w Gorzowie.

Dobry występ w tej kategorii zaliczył podopieczny trenera Piotra Leonarczyka, Konrad Sobkowiak zawodnik SKS UNIA Swarzędz. Na ścieżce kwalifikacyjnej doznał on jednej porażki przez „tusz” przy stanie 4:11 z przyszłym mistrzem, Wojciechem Targowskim. Pozostałe pojedynki kwalifikacyjne zwyciężył bez straty punktu, przez przewagę techniczną w identycznym stosunku punktowym 8:0. Bilans walk poprawił w pojedynku o brązowy medal pokonując przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0 Jana Szota zawodnika UKS PIĄTKA Piaseczno.

W najcięższej kategorii GR 100 kg na maty w Janowie Lubelskim wyszło siedmiu reprezentantów klubowych, a ze względu na ilość zawodników o wejściu do finału zadecydowały eliminacje grupowe. Na pierwszych miejscach z rywalizacji grupowej wyszli Patryk Krzyśków zawodnik LKS CERAMIK Krotoszyn z jednym zwycięstwem przez „tusz” przy prowadzeniu 8:0, jednym na punkty 10:8 i jednym przez przewagę techniczną przy prowadzeniu 8:0 oraz Oskar Piechota zawodnik ZUKS SIŁA Mysłowice z dwoma zwycięstwami na pełnym dystansie czasowym 6:1 i 3:0. Pojedynek finałowy, po trzech sprowadzeniach do parteru i jednym „wózku” zwyciężył już w pierwszej rundzie Patryk Krzyśków zawodnik LKS CERAMIK Krotoszyn. Tym samym zdobył dublet mistrzowski U14, po tym jak dwa tygodnie wcześniej wywalczył tytuł Mistrza Polski U14 w zapasach w stylu wolnym.

Dobry występ w tej kategorii wagowej zaliczył również Mateusz Tomelka zawodnik SKS UNIA Swarzędz, który po dwóch grupowych zwycięstwach przez przewagę techniczną 11:0 i 8:0 oraz przegranej na punkty 8:10 z przyszłym mistrzem Patrykiem Krzyśków stanął do walki o brązowy medal. W „małym finale” zwycięża przez przewagę techniczną 8:0 Jakuba Liśkiewicza zawodnika KS AZS AWF Warszawa.

W poszczególnych kategoriach na podium medalowym stawali:

gr35-ks-wchod-bialystok.jpg
foto: KS ASCHÓD Białystok FB
 

GR 35 kg (18)

I miejsce Matvii Bezrukyi zawodnik ZTS SOKÓŁ Lublin
II miejsce Oliwier Kaproń zawodnik JLKS OLIMP Janów Lubelski
III miejsce Bartosz Ojowski zawodnik AMS WRESTLING MORENA Żukowo
III miejsce Shakhban Irshakhov zawodnik KS WSCHÓD Białystok

gr38-sila-myslowice.jpg
foto: ZUKS SIŁA Mysłowice FB
 

GR 38 kg (17)

I miejsce Ostap Kalyniuk zawodnik MKZ UNIA Racibórz
II miejsce Olaf Proksa zawodnik ZUKS SIŁA Mysłowice
III miejsce Olaf Nowicki zawodnik KS SOBIESKI Poznań
III miejsce Dawid Konkel zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy

 
gr41-sks-unia-swarzedz.jpg
foto: SKS UNIA Swarzędz FB
 

GR 41 kg (17)

I miejsce Stanisław Żółtowski zawodnik SSA LEGIA 1926 Warszawa
II miejsce Serhii Vynnyk zawodnik UKS JEDYNKA Kostrzyn nad Odrą
III miejsce Dawid Wiktorczyk  zawodnik ZKS Miastko
III miejsce Oliwier Białasik zawodnik SKS UNIA Swarzędz

gr44-olimpijczyk0radom.jpg
foto: RCSZ OLIMPIJCZYK Radom FB
 

GR 44 kg (20)

I miejsce Jan Chojak zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom
II miejsce Antoni Petrończak zawodnik ZKS Miastko
III miejsce Szymon Rogowicz zawodnik ZKS Koszalin
III miejsce Antoni Koćwin zawodnik MKZ UNIA Racibórz

 

gr48-zks-granica.jpg
foto: ZKS GRANICA Gdańsk FB
 

GR 48 kg (28)

I miejsce Matvii Lishchuk zawodnik MKZ UNIA Racibórz
II miejsce Leszek Tretter zawodnik UKS PIĄTKA Piaseczno
III miejsce Nikodem Stankiewicz zawodnik ZKS Koszalin
III miejsce Szymon Torkowski zawodnik ZKS GRANICA Gdańsk

gr52-hardzi-jaroszowiec.jpg
foto: KS HARDZI Jaroszowiec FB
 

GR 52 kg (20)

I miejsce Wojciech Grynia zawodnik KS SOBIESKI Poznań
II miejsce Mateusz Pałka zawodnik KS HARDZI Jaroszowiec
III miejsce Adrian Rząd zawodnik JLKS OLIMP Janów Lubelski
III miejsce Szymon Trepczyk zawodnik AMS WRESTLING MORENA Żukowo

 

gr57-olimpijczyk-radom.jpg
foto: RCSZ OLIMPIJCZYK Radom FB
 

GR 57 kg (26)

I miejsce Wiktor Kłos zawodnik ZKS GRANICA Gdańsk
II miejsce Heorhii Liutko zawodnik ZTS SOKÓŁ Lublin
III miejsce Alan Szygulski zawodnik ZUKS GKS Katowice
III miejsce Franciszek Kleczewski zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom

gr62-biezanowianka.jpg
foto: KS BIEŻANOWIANKA Kraków FB
 

GR 62 kg (19)

I miejsce Oskar Jedut zawodnik MLKS AGROS Żary
II miejsce Julian Iwaszko zawodnik UKS JEDYNKA Kostrzyn nad Odrą
III miejsce Tomasz Wołoch zawodnik KS BIEŻANOWIANKA Kraków
III miejsce Nikolas Wicher zawodnik ZUKS SIŁA Mysłowice

 

gr68-cartusia-kartuzy.jpg
foto: GKS CARTUSIA Kartuzy FB
 

GR 68 kg (22)

I miejsce Szymon Treder zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy
II miejsce Dominik Dynaryński zawodnik KS HUSARZ Gniezno
III miejsce Nikodem Kłos zawodnik ZKS GRANICA Gdańsk
III miejsce Krzysztof Lubera zawodnik ULKS KARKONOSZE Stara Kamienica

gr75-olimpijczyk-radom.jpg
foto: RCSZ OLIMPIJCZYK Radom FB
 

GR 75 kg (10)

I miejsce Tomasz Mital zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom
II miejsce Olgierd Nowicki zawodnik KS SOBIESKI Poznań
III miejsce Igor Gutowski zawodnik KS AZS AWF Warszawa
III miejsce Witold Gdaniec zawodnik ZKS GRANICA Gdańsk

 

gr86-sw-gorzow.jpg
foto: SWG Gorzów FB
 

GR 85 kg (11)

I miejsce Wojciech Targowski zawodnik SWG Gorzów Wielkopolski
II miejsce Jakub Gajór zawodnik JLKS OLIMP Janów Lubelski
III miejsce Miłosz Trzeciak zawodnik ZKS Radomsko
III miejsce Konrad Sobkowiak zawodnik SKS UNIA Swarzędz

gr100-sila-myslowice.jpg
foto: ZUKS SIŁA Mysłowice FB
 

GR 100 kg (7)

I miejsce Patryk Krzyśków zawodnik LKS CERAMIK Krotoszyn
II miejsce Oskar Piechota zawodnik ZUKS SIŁA Mysłowice
III miejsce Mateusz Tomelka zawodnik SKS UNIA Swarzędz
III miejsce Akhmed Israilov zawodnik KS WSCHÓD Białystok

Wszystkim zawodnikom, którzy sięgnęli po tytuły i medale oraz ich trenera klubowym składamy serdeczne gratulacje. Trzymamy kciuki w kolejnych startach za wszystkich, którzy uczestniczyli w zawodach.

Opracował: Piotr Werbowy
Zdjęcia z walk w galerii: ZUKS GKS Katowice FB
Komplet wyników oraz pełna tabela na stronie SPORT ZONA

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych