18.05.2024

Witold Pawlik tuż za podium Mistrzostw Europy U15

W dniach 15 i 16 maja 2024 w leżącej niedaleko pięknego Kanału Korynckiego miejscowości Loutraki młodzicy stylu wolnego stanęli do rywalizacji o mistrzowskie tytuły kontynentu

Do Grecji pod wodzą trenerów Rafała MAJCHRZAKA i Adam SOBIERAJA udała się szeroka kadra  naszych młodzików. Jeśli idzie rywalizację międzynarodową na poziomie kontynentalnym czy światowym, to oczekiwania medalowe w tej kategorii wiekowej nie są i nie powinny być wielkie, jednak sam start naszych kadrowiczów pokazał, że są perspektywy na przyszłość, a kilka walk - zwłaszcza tych zwycięskich - było na prawdę ciekawych.

Świetny, a zarazem najlepszy występ w naszej reprezentacji jeśli idzie o klasyfikację zanotował - walczący w kategorii FS 52 kg Witold PAWLIK. Po zwycięstwie na punkty 10:6 w pojedynku kwalifikacyjnym z Mołdawianinem STANILĄ, w walce o ćwierćfinał pokonuje na punkty 7:0 Łotysza MAMEDOVSA. W ćwierćfinale zawodnik ZTA Zgierz trafia na ubiegłorocznego brązowego medalistę Mistrzostw Europy U15, Gruzina Ioane SKHILADZE, którego po fantastycznej walce odprawia przewagą techniczną 12:2.

pawlik7.jpg
pawlik3.jpg
 

pawlik6.jpg

W pojedynku półfinałowym rywal okazał się być jednak zbyt mocny. Reprezentant „neutralnej flagi” SANTIKOV w niespełna minutę pokonuje naszego reprezentanta przez przewag techniczną 10:0 i to on staje do walki o złoty medal. Polakowi pozostaje szansa medalowa w „małym finale”.

Pomimo ambitnej, walecznej postawy naszego zawodnika rywal i w tym przypadku okazał się być lepszy tego dnia. Polak przegrywa na punkty 1:8 z Azerem MAMMADOGHLU i plasuje się tuż za podium, zostając piątym zawodnikiem w Europie wśród młodzików.

W kategorii FS 57kg Michał MICHNIEWICZ po pierwszej przegranej walce z reprezentującym Ukrainę ALOIEVEM, powrócił do walki po tym jak rywal dotarł do finału. Zawodnik MLUKS Karlino w pierwszym pojedynku repasażowym repasażowym pokonuje na punkty 9:2 Turka KAYMAKA, jednak w drugim pojedynku ulega Azerowi ALIYEVOWI i odpada z dalszej rywalizacji.

Walczący w kategorii FS 62 kg Franciszek DUBAJ w pierwszym pojedynku kwalifikacyjnym pokonuje na punkty 2:5 reprezentanta Italii BAGGIANI, ale już w drugiej walce ulega Azerowi VALIYEVOWI. Zawodnik WKS ŚLĄSK Milicz dostaje drugą szansę po tym jak rywal wchodzi do finału, jednak przegrywa pojedynek repasaży z Turkiem DOGANEM i kończy rywalizację w mistrzostwach kontynentu.

W kategorii FS 68 kg Arsen VAZARYAN zwycięża w pierwszym pojedynku, pokonując przez „tusz” przy prowadzeniu 5:0 reprezentanta Italii CHIAVACCI, jednak w drugiej walce ulega przez przewagę techniczną 0:11 reprezentantowi „neutralnej flagi” ELMESOVOWI. Po wejściu rywala do finału nasz reprezentant wchodzi na ścieżkę repasażową i od walki o brąz dzieli go jedna walka. Niestety zawodnik KS BLOCZEK TEAM Pelplin ulega reprezentantowi Bułgarii ILIEVOWI i odpada z turnieju.

slowianskimain.jpg
kilan-main.jpg


Choć uplasowali się na dalszych miejscach, to na tych mistrzostwach Europy Polskę mieli zaszczyt reprezentować: w kategorii FS 38 kg Abu Bakar TSOMAYEV zawodnik KAVKAZ Warszawa, w kategorii FS 44 kg Igor KIEŁT zawodnik MKS ROKITA Brzeg Dolny,  w kategorii FS 48 kg Franciszek SKÓRA zawodnik ZKS Koszalin i Oliwier DEJA zawodnik WKS GRUNWALD Poznań w kategorii FS 52 kg Jakub ASZTEMBORSKI zawodnik LKS ORZEŁ Namysłów, w kategorii FS 57 kg Igor KACZMAREK zawodnik ZTA Zgierz, w kategorii FS 68 kg Maciej SŁOWIAŃSKI zawodnik ZTA Zgierz, w kategorii FS 75 kg Michał GOSIŃSKI zawodnik LKS ŁAZ Łódź oraz w kategorii FS 85 kg Filip KILAN zawodnik BORUTA-OLIMPIJCZYK Wrestling Team Zgierz & Radom.

Wszystkim zawodnikom składamy podziękowania za walkę i reprezentowanie Polski. Trenerom klubowym i trenerom kadry składamy podziękowania za przygotowanie. Trzymamy kciuki za rozwój i dobre walki w kolejnych międzynarodowych turniejach.

Opracował: Piotr Werbowy
Zdjęcia: Grecka Federacja Zapasów

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych