23.03.2024

Wielki turniej, wielkie emocje i pokaźna kolekcja medali

Stolica Estonii, Tallin w dniu 23 marca 2024 była gospodarzem największego w Europie międzynarodowego turnieju zapaśniczego zapasach kobiet rozgrywanego w czterech kategoriach wiekowych.

W zawodach oprócz kadr narodowych wzięły udział zapaśniczki reprezentujące wiele klubów z Polski. "Biało-czerwone" czterokrotnie stawały na najwyższych miejscach podium dzierżąc na szyi złote medale, ale nie zabrakło też krążków w pozostałych kolorach.

W kategorii U13 WW 32 kg na siedem startujących zloty medal NIkola PRZYBYŁ zawodniczka HUSARIA FIGHT TEAM Pyrzyce wykazując się wspaniałym bilansem trzech zwycięstw przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0, 6:0 i 2:0 z trzema reprezentantkami Finlandii i z takim dorobkiem dostała na szczyt drabinki kwalifikacyjnej. W finale przez przewagę techniczną 10:0 pokonała kolejną z reprezentantek Finlandii i stanęła na najwyższym podium turnieju.

Czternaście zapaśniczek stanęło do walk w kategorii U15 WW 58 kg, a najlepszą okazała się Mirosława DIACHYNA zawodniczka LKS FENIKS PESTA Stargard. Po pierwszym pojedynku wygranym na punkty 9:4 z Kanadyjką Kai PARE w kolejnych zaliczyła cztery wygrane przez „tusz” przy remisie 4:4, przy prowadzeniu 8:4, przy prowadzeniu 10:6 i ponownie przy remisie 4:4. Taki bilans walk dał jej prawo do walki o najwyższe trofeum. Zawodniczka ze Stargardu wykorzystuje swoją szansę i pokonuje na punkty 8:2 Szwedkę Englę MEIJER reprezentującą klub Nykvams BF. Do Stargardu wróci wiec ze złotym medalem turnieju.

Złoty medal w kategorii U17 WW 49 kg, na starcie której stanęło piętnaście zapaśniczek wywalczyła Anna YATSKEVICH zawodniczka LKS INDUSTRIA ZNICZ Chęciny. Na szczyt drabinki wspięła się bez straty punktu technicznego wygrywając przez przewagę techniczną 10:0, 12:0, 10:0. W finale po bardzo zaciętym pojedynku reprezentantka Polski pokonuje na punkty 5:4 Wicemistrzynię Europy U15 2022, Ukrainkę Valeria STANCHEVA i staje na najwyższym miejscu podium estońskiego turnieju.

Szesnaście zapaśniczek stanęło w szranki w kategorii U17 WW 53 kg. Najwyższe podium wywalczyła w niej Julia GIBALSKA zawodniczka LKS INDUSTRIA ZNICZ Chęciny. W pierwszym pojedynku pokonuje ona przez przewagę techniczną 10:0 reprezentantkę USA Paige WEISS. W drugiej, „siostrzanobójczej” walce zwycięża na punkty 5:0 Karolinę ZIEŃ zawodniczkę LKS MAZOWSZE Teresin. W trzecim starciu zwycięża na punkty 6:2 zawodniczkę z francuskiego klubu Font-Romeu. W czwartym pojedynku wygrywa na punkty 3:2 z Estonką Lisette BÖTTKER, a w ostatnim pojedynku kwalifikacyjnym pokonuje na punkty 5:0 Amerykankę reprezentującą klub Wyoming Seminary Sayannah ARROYO. W finale turnieju zwycięża na punkty 6;3 inną z amerykanek reprezentujących ten sam klub z Wyoming, Amelię MURPHY.

W kategorii U15 WW 42 kg, do walki w której zgłosiło się dziesięć zawodniczek srebrny medal zdobyła Zuzanna PTAK zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska. Po zwycięstwie przez „tusz” przy niekorzystnym wyniku 6:8 z Ukrainką Olesią MYRONCHUK, dwóch zwycięstwach przez przewagę techniczną 14:4 i 10:0 oraz przy jednym zwycięstwie na punkty 5:0 stanęła do walki o najwyższe trofeum. Jej rywalką była Węgierką Janka SILLEI, Mistrzyni Europy U15 z 2023 roku. Polka przegrywa przez przewagę techniczną 0:10 i staje na drugim miejscu podium.

W gronie dwudziestu dwóch zawodniczek U15 walczących w kategorii WW 50 kg na drugim miejscu podium stanęła Patrycja BUKOSKA zawodniczka LKS INDUSTRIA ZNICZ Chęciny. Po trzech zwycięstwach przez przewagę techniczną 10:0 i jeden przez „tusz” przy remisie 2:2 w walce o złoty medal stanęła na przeciwko Ukrainki Yulia HOLOVSKA. Polka przegrywa przez „tusz” przy niekorzystnym wyniku 0:4 i staje na drugim miejscu podium.

Brązowy medal w kategorii U20 WW 53 kg, startując w gronie sześciu zapaśniczek zdobyła Maria SZKUDLAREK zawodniczka MLUKS Karlino. Po jednej wygranej na punkty 6:0 i przegranej przez przewagę techniczną 0:10 stanęła do walki w „małym finale”. W nim pokonała przez „tusz” przy prowadzeniu 10:7 reprezentantkę USA Ana MALOVICH i stanęła na najniższym miejscu podium.

W kategorii U17 WW 46 kg wystartowało dwanaście zapaśniczek, a na trzecim miejscu podium stanęła w niej Zuzanna KONASZUK zawodniczka WLKS Siedlce. Po pierwszym przegranym na punkty 2:7 pojedynku z reprezentantką USA Camryn GERSHAM w kolejnych występowała już tylko w roli dominatorki. Zwyciężyła przez „tusz” przy prowadzeniu 10:0, dwukrotnie przez przewagę techniczną 10:0 i 12:2 i raz na punkty 8:4 z reprezentantką Słowacji Viktoria IGRENYI. Ten bilans walk dał Polce udział w „małym finale”, w którym zmierzyła się z koleżanką z reprezentacji Emilią STRACHOTĄ zawodniczką LKS DĄB Brzeźnica. Siedlczanka zwycięża na punkty 6:0 i zdobywa brązowy medal turnieju.

W kategorii U17 WW 46 kg po dwóch zwycięstwach przez przewagę techniczną 10:0, jednym na punkty 8:2 i przegranej 1:3 z Finką Josefina TUOMINEN oraz po przegranej w „małym finale” z Zuzanną KONASZUK na czwartym miejscu uplasowała się Emilia STRACHOTA zawodniczką LKS DĄB Brzeźnica.

Tuż za podium kategorii U13 WW 40 kg, w której rywalizowało dwadzieścia uczestniczek uplasowała się Maja PAWLIKOWSKA zawodniczka LKS FENIKS PESTA Stargard, która po trzech zwycięstwach, w tym jednym na punkty 13:10 z reprezentantką Ukrainy i jednej porażce stanęła do walki o brązowy medal. NIestety tym razem przeciwniczka okazała się mocniejsza i Polka przegrywa przez przewagę techniczną 0:10 z inną reprezentantką Ukrainy Ivanna MAJDANSKA.

Dwanaście zapaśniczek rywalizowało w kategorii U17 WW 65 kg. Walcząca w niej Aurelia GODZIŃSKA zawodniczka GKS CARTUSIA Kartuzy po wygraniu trzech pojedynków przez „tusz” przy prowadzeniu 10:0, na punkty 6:2 oraz przez przewagę techniczną 10:0 w walce o wejście do finału przegrywa przez „tusz” przy niekorzystnym wyniku 2:6 z reprezentantką USA Ella POALILLO. W „małym finale” ulega również przez „tusz” przy wyniku 0:2 innej przedstawicielce Afryki Północnej, Kanadyjce Ameii LUCAS reprezentującej klub Coast Wrestling.

Wszystkim zawodniczkom, które stanęły na podium, ich trenerom klubowym i trenerom kadry składamy serdeczne gratulacje. Trzymamy kciuki za wszystkie zawodniczki, które reprezentowały Polskę na turnieju Tallin Open 2024 w kolejnych konfrontacjach międzynarodowych.