15.09.2021

Ważny turniej na rozpoczęcie zgrupowania stylu wolnego

We wtorek 14 września na matach COS Zakopane Kadra Narodowa Seniorów w zapasach stylu wolnym pod okiem Yusupa ABDUSALAMOVA, w międzynarodowym turnieju zapaśniczym rywalizowała o Puchar Prezesa PZZ Andrzeja SUPRONA.
A9_01703.JPG

W zawodach, oprócz reprezentacji Polski wzięło udział jedenaście ekip z zagranicy z Chile, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Węgier, Izraela, Kazachstanu, Łotwy, Litwy, Rumunii, Rosji i Szwajcarii. Klasyfikację drużynową zwyciężyła Polska, przed ekipą z Kazachstanu i Węgier.

Turniej miał bardzo duże znaczenie dla naszych zawodników, był bowiem - po Mistrzostwach Polski w zapasach stylu wolnym - kolejnym etapem wewnętrznej rywalizacji o prawo reprezentowania Polski na październikowych Mistrzostwach Świata, które zostaną rozegrane w stolicy Norwegii Oslo. Po tym turnieju w głowie trenera Yusupa ABDUSALAMOVA zapewne pojawiły się odpowiedzi, co do formy naszych zawodników i obsady poszczególnych kategorii.

A9_01678.JPG

W kategorii FS 65 kg w bezpośrednim pojedynku spotkali się dwaj nasi kadrowicze, mogący poszczycić się tytułami wice Mistrzów Europy w dwóch różnych kategoriach wagowych. Krzysztof BIEŃKOWSKI zawodnik AKS Białogard, przy remisie 2:2 pokonał Eduarda GRIGOREV zawodnika LKS MAZOWSZE Teresin. Drugi z naszych reprezentantów zazwyczaj startuje w niższej kategorii. W dalszej rywalizacji obu przyszło się zmierzyć z Kazachem Adilem OSPANOVEM, który jak się okazało ostatecznie został zwycięzcą turnieju. Tu lepszy okazał się zawodnik z Teresina, który pokonał gościa z zagranicy na punkty 3:1, podczas gdy zawodnik z Białogardu przegrał konfrontację 2:10.

Z dużą ciekawością można było czekać na występ Magomedmurada GHADZIEVA, który nie startował w Mistrzostwach Polski. W tym czasie był uczestnikiem zgrupowania w Machaczkale, gdzie odbudowywał siłę i pracował na macie. W jakiej jest formie przed Mistrzostwami Świata? W ocenie trenera Yusupa ABDUSALAMOVA jest on w dobrej formie, co pokazał w turnieju wygrywając pewnie wszystkie pojedynki.

A9_01681.JPG

W kategorii FS 74 kg Kamil RYBICKI zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin przed startem zgłaszał lekki ból w kolanie, który podczas turnieju się nasilił, więc po dwóch walkach, jednej wygranej przy remisie 2:2 z zawodnikiem z Niemiec i przegranej na punkty 3:8 z zawodnikiem rumuńskim wycofał się z zawodów.

W tej kategorii walczył również Szymon WOJTKOWSKI zawodnik LKS CERAMIK Krotoszyn, który pokazał się z dobrej strony. Stoczył - choć przegrany - to remisowy pojedynek 2:2 z doświadczonym zawodnikiem rosyjskim z Machaczkały, a w pojedynku o trzecie miejsce pokonał przez przewagę techniczną 12:2 zawodnika z Niemiec, z którym zremisował Kamil RYBICKI.

W kategorii FS 86 kg dwa z trzech pojedynków grupowych wygrał Sebastian JEZIERZAŃSKI zawodnik LKS DĄB Brzeźnica i w pojedynku o trzecie miejsce spotkał się z młodym zawodnikiem Filipem ROGUTEM zawodnikiem KS SHARK Łódź, który na początku września wywalczył tytuł wice Mistrza Polski. Doświadczony zawodnik DĘBU Brzeźnica zwyciężył przez przewagę techniczną 10:0. Drugi z młodszych zawodników walczący w tej kategorii, brązowy medalista Mistrzostw Polski Seniorów reprezentujący klub MLUKS Karlino Cezary SADOWSKI rywalizował z Filipem ROGUTEM o prawo reprezentowania Polski na Młodzieżowych Mistrzostwach Świata i wypadł w tej konfrontacji lepiej zwyciężając w bezpośrednim pojedynku grupowym przez przewagę techniczną 10:0. To on będzie reprezentował nasz kraj w Serbii.

A9_01680.JPG

W kategorii 97 kg wystartowało aż trzech naszych zawodników, z których najlepiej spisał się Zbigniew BARANOWSKI zawodnik AKS Białogard wygrywając wszystkie pojedynki, w tym dwa przez przewagę techniczną. W zwycięskim, wyrównanym i zaciętym pojedynku na punkty pokonał 2:0 Radosława BARANA zawodnika WZS WKS GRYNWALD Poznań, który w przeciwieństwie do zawodnika z Białogardu walczył w swojej kategorii nominowanej, jednak skarżył się na lekki ból w pachwinie więc nie mógł walczyć na pełnię swoich możliwości.

W kategorii FS 125 kg z obu grup zwycięsko wyszli nasi reprezentanci. Po zwycięstwie przez przewagę techniczną 10:0 z zawodnikiem z Izraela i na punkty 7:0 z zawodnikiem z Kazachstanu Kamil KOŚCIÓŁEK zawodnik ZKS SAL Rzeszów awansował do finału, gdzie czekał na niego, po dwóch zwycięstwach na punkty Robert BARAN zawodnik LKS CERAMIK Krotoszyn. Po raz drugi - dwa tygodnie wcześniej zwyciężył w finale Mistrzostw polski Seniorów w zapasach stylu wolnym - lepszy okazał się Robert BARAN.