01.04.2022

Tygiel emocji okraszony srebrem i brązem.

W dniach 30 marca do 1 kwietnia w stolicy Węgier, Budapeszcie rozegrane zostały Mistrzostwa Europy w zapasach kobiet z udziałem Kadry Narodowej pod wodzą trenerów Piotra KRAJEWSKIEGO, Dariusza GRZYWIŃSKIEGO i Igora LOBASA

Start Polek w Mistrzostwach Europy dostarczył kibicom cała gamę wrażeń. Był żal z porażek mocnych zawodniczek, ale była i ekstaza, łzy szczęścia i szał radości z pięknych niespodzianek. Inaczej mówiąc wszystkie emocje, które daje na sport.

Pod nieobecność Rosjanek i Białorusinek, których federacje zostały odsunięte od sportowej rywalizacji ze względu na agresję rosyjską na Ukrainę, Polki jako drużyna spisały się wyśmienicie, zdobywając 96 punktów i zajmując piąte miejsce w klasyfikacji generalnej na dwadzieścia jeden startujących w zawodach reprezentacji. Przed naszą reprezentacją uplasowały się jedynie Turczynki z dorobkiem 140 punktów, Ukrainki z dorobkiem 135 punktów, Bułgarki ze 110-cioma punktami i Niemki, które wywalczyły 101 punktów.

fb.jpg
Foto: Ania Łukasiak fanpage FB

Przy okazji klasyfikacji drużynowej warto wspomnieć fakt, że Ukrainki ze względu na wojnę miały nie uczestniczyć w zawodach, ale to właśnie Polska pomogła im w przygotowaniach, zapraszając Kadrę Narodową Ukrainy do udziały w zgrupowaniu przedturniejowym.

50kg---FS---Podium---Gold---Evin-DEMIRHAN-YAVUZ-(TUR)---Miglena-Georgieva-SELISHKA-(BUL)---Bronze---Anna-LUKASIAK-(POL)---Emilia-Alina-VUC-(ROU)9161.jpg

Foto: UWW

WW 50 kg

W kategorii WW 50 kg rywalizowało jedenaście rywalek, a wśród nich, w biało-czerwonych barwach walczyła Anna ŁUKASIAK zawodniczka KS AZS AWF Warszawa. W pojedynku ćwierćfinałowym, od którego rozpoczęła się jej rywalizacja  wygrywa na punkty 8:2 z reprezentantką Mołdawii Emilia CIRICU BUDEANU.

W półfinale trafia na znaną jej przeciwniczkę, Bułgarkę Miglenę Georgievą SELISHKĘ i już wydawało się, że nasza reprezentantka znalazła na nią sposób. Po dobrym i wyrównanym pojedynku Polka przegrywa jednym punktem 4:5, ale pozostaje w walce o medal.

W „małym finale” nasza zawodniczka wygrywa na punkty 6:4 z reprezentantką Azerbejdżanu Turkan NASIROVA i zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy!!

 

 

Podium-53kg-WW---Gold---Emma-Jonna-Denise-MALMGREN-(SWE)---Silver---Maria-PREVOLARAKI-(GRE)---Bronze---Katarzyna-KRAWCZYK-(POL)---Iulia-LEORDA-(MDA)11341.jpg

Foto: UWW

WW 53 kg

W kategorii WW 53 kg na maty w Budapeszcie wyszło również jedenaście reprezentantek kadr narodowych. Z orzełkiem na piersi wystartowała Katarzyna KRAWCZYK zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm, która mocno zaakcentowała swoje aspiracje już w pierwszym pojedynku ćwierćfinałowym, gdy w minutę rozprawia się z reprezentantką Węgier Mercedesz DENES wygrywając przez przewagę techniczną 10:0. Po takim „wejściu” w turniej wynik pojedynku półfinałowego musiał wprawić każdego kibica w osłupienie. Na 33 sekundy przed końcem walki, przy prowadzeniu 3:0 zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm popełnia błąd, który kosztuje ją sprowadzeniem do pozycji zagrożonej, a ostatecznie przegraną przez „tusz” przy stanie 3:3 z reprezentantką Szwecji Emma Jonna Denise MALMGREN. Cóż, to właśnie jest zarazem przekleństwo i piękno sportu - przeciwnik błędów nie wybacza. Na szczęście Polka pozbierała się po porażce i w „małym finale” pewnie pokonuje przez przewagę techniczną 14:4 reprezentantkę Ukrainy Liliia MALANCHUK. Zostaje sklasyfikowana na trzecim miejscu podium i zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy!

 

 

57kg---WW---Alina-HRUSHYNA-AKOBIIA-(UKR)-df.-Anhelina-LYSAK-(POL)7765.jpg

Foto: UWW

WW 57 kg

W kategorii WW 57 kg Polskę reprezentowała Anhelina ŁYSAK zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm i niestety nie były to dla niej udane zawody. Polka „wchodzi” do rywalizacji pojedynkiem ćwierćfinałowym, w którym przegrywa przez „tusz” przy stanie 1:10 z reprezentantką Ukrainy Alina HRUSHYNA AKOBIIA. Zawodniczka z Chełma ma nadal szansę na wywalczenie medalu, jednak w „małym finale” przegrywa na punkty 2:4 z reprezentantką Niemiec Sandrą PARUSZEWSKI i zajmuje piąte miejsce w Mistrzostwach Europy na dziewięć startujących w tej kategorii zawodniczek.

 

 

 

59kg---FS---Podium---Gold---Anastasia-NICHITA-(MDA)---Silver---Jowita-Maria-WRZESIEN-(POL)---Bronze---Elena-Heike-BRUGGER-(GER)9156.jpg

Foto: UWW

WW 59 kg

W kategorii WW 59 kg do rywalizacji z siedmioma przeciwniczkami stanęła Jowita WRZESIEŃ zawodniczka CSiR Dąbrowa Górnicza. Ze względu na ilość uczestniczek kwalifikacje rozegrano w systemie grupowym. W pierwszej rundzie pojedynków grupowych Polka przegrywa na punkty 2:4 z reprezentantką Mołdawii Anastasią NICHITĄ. W drugiej rundzie zawodniczka CSiR Dąbrowa Górnicza wygrywa na punkty 5:3 z mocną reprezentantką Ukrainy Solomiią VYNNYK. W trzeciej rundzie pojedynków grupowych Polka po emocjonującej końcówce, w której na sześć sekund przed końcem przy zwycięskim remisie 5:5 traci dwa punkty by odrobić je tuż przed gwizdkiem kończącym pojedynek, wygrywa na punkty przy remisie 7:7 z reprezentantką Italii Morena DE VITA i z drugiego miejsce w grupie wchodzi do półfinału Mistrzostw Europy.

W pojedynku półfinałowym Jowita WRZESIEŃ po dobrze prowadzonej walce wygrywa na punkty 3;1 z kolejną mocną zawodniczką, Azerką Alyona KOLESNIK i w pięknym stylu melduje się w finale Mistrzostw Europy, gdzie po raz drugi mierzy się z reprezentantką Mołdawii Anastasią NICHITĄ. Po raz drugi też, musi uznać jej wyższość przegrywając na punkty 1:4. Polka sprawia wspaniała niespodziankę i zdobywa srebrny medal oraz tytuł WICEMISTRZYNI EUROPY!!!

 

 

Podium-62kg-WW---Gold-Taybe-Mustafa-YUSEIN-(BUL),-Silver-Luisa-Helga-Gerda-NIEMESCH-(GER),-Bronz-Natalia-Gizela-KUBATY-(POL)-and-Ilona-PROKOPEVNIUK-(UKR)2946.jpg

Foto: UWW

WW 62 kg

Startująca w kategorii WW 62 kg, w której rywalizowało dwanaście reprezentantek, Natalia KUBATY zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska stała się sprawczynią największej niespodzianki, żeby nie powiedzieć sensacji.

Zalicza bardzo dobre otwarcie turnieju i wygrywa w pojedynku ćwierćfinałowym przez „tusz” z reprezentantką Szwecji Olivia Louise HENNINGSSON.
W półfinale trafia na bardzo mocną i utytułowaną multimedalistce turniejową reprezentantkę Bułgarii Taybe Mustafa YUSEIN, z którą przegrywa przez przewagę techniczną 0:10, ale pomimo to nadal pozostaje w „grze o medal”.
W „małym finale” Polka walczy fantastycznie. Wygrywa przez przewagę techniczną 10:0 z reprezentantką Turcji Yagmur CAKMAK i zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy!

 

 

strzalka-braz.jpg

Foto: screen z relacji ON LINE / UWW

WW 68 kg

W kategorii WW 68 kg, do której zgłoszono osiem reprezentantek na węgierskie maty wyszła Natalia STRZAŁKA zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska.

W pojedynku ćwierćfinałowym Polka wygrywa na punkty 13:6 z reprezentantką Turcji Asli DEMIR i wydaawać się mogło, że kolejna przeciwniczka nie będzie w stanie powstrzymać marszu Natalii STRZAŁKI do finału. ... I tu po raz kolejny rywalizacja sportowa pokazała, że jest nieprzewidywalna. Jeden błąd zadecydował o tym, że w pojedynku półfinałowym zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska przegrywa na punkty 2:3 z reprezentantką Francji Pauline Denise LECARPENTIER i odbiera jej marzenia o złotym medalu turnieju. Szansa na podium jednak pozostała, a Polka wykorzystała ją w pełni.

W „małym finale” kategorii WW 68 kg Natalia STRZAŁKA zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska wygrywa na punkty 7:4 z reprezentantką gospodarzy Noémi SZABADOS i zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy!

 

 

sperka1.jpg

Foto: screen z relacji ON LINE / UWW

WW 72 kg

W kategorii WW 72 kg, w której do rywalizacji przystąpiło dziewięć zawodniczek, Polskę reprezentowała Patrycja SPERKA zawodniczka MKZ UNIA Racibórz. W pojedynku ćwierćfinałowym przegrywa na punkty 1:4 z reprezentantką Rumunii Alexandra Nicoleta ANGHEL i po porażce Rumunki w kolejnej rudzie odpada z turnieju.

Składamy serdeczne gratulacje wszystkim zawodniczkom, które stanęły na podium i trzymamy kciuki za te, którym tym razem nie udało się zwyciężyć. Trenerom klubowym, trenerom kadry i ekipie składamy podziękowania za przygotowanie zawodniczek do turnieju.

Opracował: Piotr Werbowy
Zdjęcie główne: Ania Łukasiak Fanpage FB
 

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych