Zawody okazały się być bardzo mocnym wyzwaniem, szczególnie w kategoriach olimpijskich. Wiele reprezentacji przyjechało na turniej w najmocniejszych składach, z medalistkami najważniejszych turniejów światowych i kontynentalnych. W najmocniejszym składzie stawiła się też reprezentacja polskich zapaśniczek. Pod wodzą trenerów Dariusza GRZYWIŃSKIEGO i Igora LOBASA, pod opieką fizjoterapeuty Artura SWAKONIA i przy wsparciu trenerów Krzysztofa DZIADA i Sławomira ROGOZIŃSKIEGO nasze zawodniczki zajęły siódme miejsce w rywalizacji drużynowej.
W kategorii WW 50 kg wystartowało dwadzieścia sześć zawodniczek, a wśród nich dwie nasze reprezentantki.
Pierwsza z nich Anna ŁUKASIAK w pojedynku o ćwierćfinał wygrywa na punkty 7:5 (ostatni punkt za przegrany challange przeciwniczki) z reprezentantką Kanady Madison Bianca PARKS. W drugim pojedynku, ćwierćfinałowym kategorii zawodniczka KS AZS AWF Warszawa przegrywa przez przewagę techniczną 0:10 z reprezentantka „neutralnej flagi” Nadezhdą SOKOLOVĄ. Rywalka przegrywa na punkty 1:8 pojedynek w kolejnej rundzie z Amerykanką Sarah Ann HILDEBRANDT, a ten wynik eliminuje Polkę z dalszej rywalizacji. Zostaje ona sklasyfikowana na czternastej pozycji.
Druga z naszych reprezentantek, Agata WALERZAK w pojedynku kwalifikacyjnym w swoim stylu, presją i ciągłym atakiem nie dałą szans przeciwniczce na zawiązanie akcji i zwycięża przez przewagę techniczną 11:0 z reprezentantką Mołdawii Maria LEORDA.
W pojedynku o ćwierćfinał zawodniczka LKS DĄB Brzeźnica Przegrywa przegrywa jednak przez przewagę techniczną 0:10 z brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich 2021, Wicemistrzynią Świata 2021, 2018 i wielokrotną Mistrzynią Panameryki, reprezentantką USA Sarah Ann HILDEBRANDT. Rywalka wchodzi do finału, a Polka dostaje szansę dalszej rywalizacji. Niestety rywalka jaką była reprezentantka Mongolii Otgonjargal DOLGORJAV, pomimo ambitnej, walecznej postawy naszej zawodniczki wygrywa na punkty 12:6 i to ona staje do walki w „małym finale”, a Polka zajmuje ósmą pozycję w klasyfikacji indywidualnej w kategorii WW 50 kg.
Do walk w kategorii WW 53 kg przystąpiło dwadzieścia dwie zawodniczki, a w tym gronie znalazły się dwie „biało-czerwone”.
Pierwsza z nich Katarzyna KRAWCZYK w pojedynku o ćwierćfinał przegrywa na punkty 1:8 z bardzo silną przeciwniczką, Mistrzynią Świata U23 2021, Wicemistrzynią Świata U23 2022, reprezentantką Ekwadoru Lucia Yamileth YEPEZ GUZMAN, która ostatecznie dociera do finału i zajmuje drugie miejsce w turnieju.
Zawodniczka MKS CEMENT Gryf Chełm dostaje szansę walki o medal poprzez pojedynki repasażowe. W pierwszym z nich Polka wygrywa przez przewagę techniczną 10:0 z Węgierką Vivien Erika MATYI, jednak w drugiej walce ulega już w pierwszej rundzie przez przewagę techniczną 0:11 Chince Min ZHANG i plasuje się ostatecznie na dziewiątej pozycji.
Druga z naszych reprezentantek Roksana ZASINA pewnie wchodzi w turniej i w pojedynku kwalifikacyjnym wygrywa na punkty 5:1 z reprezentantką Francji Tatiana DEBIEN. W kolejnym pojedynku o ćwierćfinał zawodniczka ZTA Zgierz wygrywa na punkty 6:3 z reprezentantką Niemiec Anastasia BLAYVAS.
Niestety w pojedynku ćwierćfinałowym Polce zabrakło piętnastu sekund by pokonać przeciwniczkę. Kwadrans przed końcem walki przy prowadzeniu 2:1 zostaje sprowadzona do parteru i przegrywa na punkty 2:3 z Chinką Qianyu PANG. Rywalka przegrywa w kolejnej rundzie z eliminatorką Katarzyny KRAWCZYK, Ekwadorką Lucia Yamileth YEPEZ GUZMAN i tą porażką eliminuje zawodniczkę ze Zgierza z dalszej rywalizacji. Polka zajmuje ósmą pozycję w turnieju.
Dwadzieścia osiem zawodniczek stanęło do walki w kategorii WW 57 kg, w tym aż trzy reprezentujące Polskę.
Pierwsza z naszych reprezentantek, Angelina ŁYSAK w pojedynku kwalifikacyjnym przegrywa niespodziewanie przez przewagę techniczną 0:10 z reprezentantką Brazylii Giullia OLIVEIRA. Rywalka dociera do ćwierćfinału pokonując po drodze przez „tusz” Amerykankę Amandę MARTINEZ, ale w nim przegrywa przez przewagę techniczną z Chinką Kexin HONG, późniejszą srebrną medalistką turnieju. Przegrana Brazylijki eliminuje ostatecznie zawodniczkę MKS CEMENT GRYF Chełm z turnieju, która kończy zawody na dwudziestym szóstym miejscu.
Druga z naszych zawodniczek w tej kategorii wagowej, Patrycja GIL na piętnaście sekund przed końcem pojedynku kwalifikacyjnego, przy zwycięskim remisie traci dwa punkty i przegrywa ostatecznie 3:5 z reprezentantką Niemiec Sandrą PARUSZEWSKI. Rywalka przegrywa na punkty 0:7 pojedynek w kolejnej rundzie z reprezentantką Mołdawii Anastasią NICHITĄ, multimedalistką turniejów kontynentalnych i światowych w rożnych grupach wiekowych, a ostatecznie zwyciężczynią węgierskiego turnieju, co zamyka Polce dalszą rywalizację. Zawodniczka WLKS Siedlce zajmuje dziewiętnaste miejsce w turnieju.
Trzecia z naszych zapaśniczek w tej kategorii wagowej, Jowita WRZESIEŃ w pojedynku kwalifikacyjnym kategorii WW 57 kg po bardzo dobrzym, w pełni kontrolowanym pojedynku wygrywa na punkty 8:0 z reprezentantką Francji Mathilde Hélène RIVIERE. W kolejnej walce nie było już tak łatwo. W pojedynku o ćwierćfinał kategorii zawodniczka CSiR Dąbrowa Górnicza przegrywa na punkty 2:5 (ostatni punkt dla przeciwniczki za przegrany challenge polskiego narożnika) z reprezentantką „neutralnej flagi” Olga KHOROSHAVTSEVA. Rywalka w kolejnej rundzie przegrywa z reprezentantką Mołdawii Anastasią NICHITĄ, co ostatecznie eliminuje Polkę z dalszych rozgrywek. Zajmuje ona czternaste miejsce w zawodach.
Jedna Polka w gronie siedmiu zawodniczek stanęła do walki w kategorii WW 59 kg.
Ze względu na ilość zawodniczek rozgrywki w tekj kategorii wagowej przerpowazzono w dwóch grupach. W pierwszej rundzie pojedynków grupowych Magdalena GŁODEK pewnie kontrolując walkę wygrywa na punkty 8:3 z reprezentantką Węgier Viktoria BORSOS. W drugiej rundzie pojedynków grupowych zawodniczka KS BLOCZEK TEAM Pelplin wygrywa na punkty 8:3 z reprezentantką Węgier Nikolett SZABO i do pojedynku półfinałowego wychodzi z grupy z pierwszego miejsca.
Na czterdzieści sekund przed końcem wałki o finał Polka po ataku wysoko na nogi sprowadza przeciwniczkę do parteru i zdobywając dwa punkty doprowadza wynik walki do zwycięskiego remisu 4:4. Przeciwniczka pod presją czasu popełnia błąd na dwanaście sekund przed ostatnim gwizdkiem i zawodniczka z Pelplina zdobywa dwa punkty z obejścia przypieczętowując swoje zwycięstwo na punkty 6:4 z reprezentantką Indii Sangeeta SANGEETA.
W pojedynku finałowym Magdalena GŁODEK po - w miarę wyrównanej - pierwszej rundzie, na początku drugiej straciła sporo punktów i do końca walki musiała gonić dystans do przeciwniczki, balansując na granicy porażki przed czasem. W pewnym momencie na tablicy świecił się wynik 2:11. W ostatniej minucie pojedynku Polka wykonuje dwa piękne przerzuty ręka-głowa za cztery punkty i doprowadza do zwycięskiego remisu 11:11. NIestety, po drugim przerzucie, na dziesięć sekund przed końcem walki znalazła się w trudnej sytuacji, która bardzo ciężko było wybronić. Polka siedziała na macie, a przeciwniczka presją próbowała docisnąć ją i ułożyć na plecach. Ta presja przyniosła efekt i rywalka ”rzutem na taśmę” wykonuje ostatnią akcję na wagę zwycięstwa. Zmusza Magdalenę GŁODEK do ułożenia się na macie w parterze i zdobywa dwa punkty. Nasza zawodniczka, po emocjonującej walce przegrywa na punkty 11:13 i zdobywa srebrny medal turnieju!
Na budapesztańskie maty w kategorii WW 62 kg wyszło dwadzieścia dwie zawodniczki, a Polskę reprezentowały w niej Aleksandra WÓLCZYŃSKA i Natalia KUBATY
Pierwsza z nich Aleksandra WÓLCZYŃSKA w pojedynku o ćwierćfinał przegrywa na punkty 0:6 z reprezentantką Brazylii Lais NUNES. Rywalka wchodzi do półfinału, ale tam ulega na punkty 2:5 z bardzo mocną przeciwniczką, dwukrotną Mistrzynią Świata i Wicemistrzynią Olimpijską, reprezentantką Kazachstanu Aisuluu TYNYBEKOVĄ. Zawodniczka WKS GRUNWALD Poznań traci więc szansę na dalszą rywalizację i zajmuje siedemnaste miejsce w turnieju.
Druga z naszych reprezentantek Natalia KUBATY w pojedynku kwalifikacyjnym wygrywa na punkty 3:2 (ostatni punkt za przegrany challenge przeciwniczki) z reprezentantką Kazachstanu Irina KUZNETSOVA. W pojedynku o ćwierćfinał zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska zostawiła serce i siły na macie, do końca próbując zmienić losy pojedynku. Przegrywa jednak na punkty 6:8 z reprezentantką Chin Xiaojuan LUO, a po porażce rywali w półfinale kończy udział w turnieju na dziesiątym miejscu.
Dwie nasze zawodniczki w gronie dwudziestu trzech reprezentantek stanęły do walki w kategorii WW 68 kg
Natalia STRZAŁKA po dobrym początku w pojedynku kwalifikacyjnym, w drugiej rundzie akcja po akcji traci punkty i ostatecznie przegrywa na punkty 4:10 z reprezentantką Kanady Olivia Grace DI BACCO. Przeciwniczka w pojedynku ćwierćfinałowym przegrywa przez „tusz” przy stanie 2:3 z reprezentantką Nigerii Blessing OBORUDUDU, co ostatecznie eliminuje Polkę z dalszych rozgrywek. Zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska zajmuje szesnaste miejsce w zawodach.
Druga z naszych zawodniczek, Wiktoria CHOŁUJ w pojedynku kwalifikacyjnym po akcji w parterze wyklucza rękę przeciwniczki i po serii narzutek zwycięża przez przewagę techniczną 12:1 z reprezentantką Niemiec Eyleen SEWINA. W pojedynku o ćwierćfinał przeciwniczka okazała się być dziś zbyt silna. Zawodniczka AKS Białogard przegrywa na punkty 0:3 z Wicemistrzynią Olimpijską 2021 i wielokrotną Mistrzynią Afryki, reprezentantką Nigerii Blessing OBORUDUDU. Rywalka wchodzi do finału, a ostatecznie zdobywa srebrny medal turnieju. To pozwala Polce na dalszą rywalizację, jednak w pojedynku repasażowym przegrywa na punkty 1:8 z reprezentantką Kanady Olivia Grace DI BACCO i kończy zawody na dziewiątym miejscu.
W kategorii WW 76 kg walczyło siedemnaście zawodniczek. W tej grupie rywalizowała Patrycja SPERKA zawodniczka MKZ UNIA Racibórz
W pojedynku Polka przegrywa przez przewagę techniczną 0:12 z reprezentantką Ekwadoru Genesis Rosangela REASCO VALDEZ, a po przegranej rywalki w pojedynku ćwierćfinałowym odpada z turnieju kończąc zawody na szesnastym miejscu.
Składamy serdeczne gratulacje medalistce oraz podziękowania z walkę i emocje dla wszystkich startujących zawodniczek, ich trenerów klubowych trenerów kadry.
Zdjęcia: UWW
Opracował: Piotr Werbowy