18.03.2024

Świetny występ pań i trudna przeprawa „wolniaków”

W dniach 16 do 18 marca 2024 w tureckim kurorcie Antalya rozegrany został bardzo mocny turniej juniorski „Victory and Champions Cup 2024”, w którym wzięły udział dwie kadry narodowe.

Jak podają organizatorzy w całym turnieju wzięło udział trzystu pięćdziesięciu sportowców, a wśród nich wiele tytułowanych postaci młodego pokolenia.

Wśród rywalek naszej reprezentacji znalazły się Turczynki, Kirgizki, Węgierki, Francuzki, Azerki, Niemki i Iranki. W rywalizacji z tak mocnymi reprezentacjami nasze juniorki pod wodzą trenerów Marcina MARCINKIEWICZA i Kamila SKASKIEWICZA zaliczyły bardzo dobry występ i wywalczyły aż cztery medale.

Złoty medal w kategorii WW 65 kg wywalczyła Alicja NOWOSAD zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm. Polka pokonała w finale Mistrzynię Świata Juniorek 2023, Mistrzynię Europy Juniorek 2023, Mistrzynię Świata Kadetek 2021 i Mistrzynię Europy Kadetek 2021, Węgierkę Eniko ELEKES i tym samym zrewanżowała się za przegraną na punkty 1:5 z 2023 roku, kiedy to spotkały się w finale juniorskich mistrzostw kontynentu i przegraną przez „tusz” przy stanie 0:7 z 2021 na mistrzostwach kontynentu kadetek. Chełmianka jeszcze na piętnaście sekund przed końcem walki przegrywała przy remisie 1:1 i wtedy zdecydowała się na atak, który sędziowie ocenili na 4 punkty. Ta akcja przesądziła o kolejności na podium.

Srebrny medal w kategorii WW 53 kg zdobyła Ilona VALCZUK zawodniczka LKS INDUSTRIA ZNICZ Chęciny, która w finale uległa brązowej medalistce Mistrzostw Europy Juniorek 2023 Azerce Asmar JANKURTARAN

W kategorii WW 76 kg srebrny medal wywalczyła Patrycja CUBER zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska ustępując jedynie miejsca Węgierce Veronika NYIKOS, ubiegłorocznej Mistrzyni Juniorek 2023.

Brązowy medal w kategorii WW 72 kg Karolina JAWORSKA zawodniczka ULKS BIZON Milicz

Tym razem bez medali nasz kraj reprezentowały równieź: w kategorii WW 50 kg Joanna SAMSONOWICZ zawodniczka WLKS Nowe Iganie, w kategorii WW 68 kg Karolina DOMASZUK zawodniczka LUKS AMATOR Juchnowiec i w kategorii WW 55 kg Nikola WIŚNIEWSKA zawodniczka AKS Białogard

Niesamowicie mocno obsadzony był również turniej w zapasach w stylu wolnym. Wzięły w nim udział reprezentacje Azerbejdżanu, Turcji, Iranu, Gruzji, Uzbekistanu, Kirgistanu, Francji, Węgier, Mołdawii, Turkmenistanu i Polski. Pod wodzą trenerów Krzysztofa OŁENCZYNA i Władysława STECYKA nasi reprezentanci przeszli ciężką przeprawę, ale nie wrócili bez medalu. W klasyfikacji drużynowej nasza reprezentacja uplasowała się na ósmym miejscu.

Na trzecim miejscu podium w kategorii WW 65 kg stanął Dominik JAGUSZ zawodnik ZKS Koszalin. Po przegranej pierwszej walce, na punkty 9:0 z reprezentantem Iranu PIRDAYEH Sajad Gholamhassan. Po tym jak rywal wszedł do finału.Polak otrzymał drugą szansę na walkę o w "małym finale" pod. warunkiem zwycięstwa w repasażu, Zawodnik z Koszalina świetnie tą szansę wykorzystuje wygruwając przez przewagę techniczną 11:0 z reprezentantem Węgier MIZSEI Zoltan Mate. W pojedynku o brązowy medal Dominik JAGUSZ równie efektownie, przez przewagę techniczną 12:2 wygrywa z reprezentantem Turcji UYSAL Kerim i staje na najniższym podium turnieju.

Poza reprezentantem Zachodniego Pomorza w biało-czerwonych barwach walczyli: w kategorii FS 79 kg Mateusz PĘDZICKI zawodnik ZTA Zgierz, w kategorii FS 61 kg Rafał SZEWC zawodnik KS LOTNIK Wrocław, w kategorii FS 92 kg Filip SZUCKI zawodnik MLUKS Karlino, w kategorii FS 86 kg Igor SZUCKI zawodnik MLUKS Karlino w kategorii FS 86 kg Filip BŁASZCZYK zawodnik LKS ŁAZ Łódź i w kategorii FS 125 kg Mateusz PUDŁOWSKI zawodnik WLKS Nowe Iganie.

Medalistkom i medaliście oraz ich trenerom klubowym i trenerom kadry składamy serdeczne gratulacje, a za wszystkich trzymamy kciuki w kolejnych międzynarodowych zmaganiach.

Zdjęcia : Türkiye Güreş Federasyonu Başkanlığı