18.03.2024

Srebrni „wolniacy” i klasycy we wszystkich barwach podium.

W dniach 16 i 17 marca 2024 w stolicy Estonii Tallinie rozegrany został cykliczny, międzynarodowy turniej zapaśniczy, memoriał Kristjana Palusalu z udziałem dwóch polskich kadr narodowych.

W klasyfikacji drużynowej stylu wolnego bezkonkurencyjni okazali się Gruzini, którzy do wspólnej puli wrzucili czterdzieści punktów, ale podopieczni Marka GARMULEWICZA i Wojciech HASA z dorobkiem dwudziestu dziewięciu punktów uplasowali się na drugim miejscu wyprzedzając Mołdawię, która zdobyła dwadzieścia sześć punktów. Wynik cieszy tym bardziej, że na zawody powołano bardzo młody skład „wolniaków”.

Złoty medal w kategorii FS 86 kg, w gronie siedmiu oponentów wywalczył Krzysztof SADOWIK zawodnik WKS ŚLĄSK Milicz. W drodze do finału pokonuje na punkty 11:2 kolegę z reprezentacji Damiana KORBUSA zawodnika ZKS Koszalin, na punkty 3:1 reprezentanta Estonii Aimar ANDRUSE, a w półfinale zwycięża przez przewagę techniczną 12:2 młodego, aczkolwiek utytułowanego Gruzina Daviti KOGUASHVILI, który był Wicemistrzem Europy U20 2022 i brązowym medalistą Mistrzostw Europy U23 2022. W walce o złoty medal turnieju Polak ponownie - tym razem wyżej - wygrywa na punkty 4:0 z Estończykiem Aimarem ANDRUSE i staje na najwyższym miejscu podium.

Na starcie kategoriii FS 70 kg stanęło pięciu zapaśników. Świetnie spisał się w niej Mateusz ŁUSZCZYŃSKI zawodnik ZKS Koszalin, który po trzech zwycięstwach przed czasem, w tym dwóch przez „tusz” w ostatnim pojedynku uległ na punkty 2:10 reprezentantowi Mołdawii Pavel GRAUR i stanął na drugim miejscu podium turniejowego.

Srebrny medal w kategorii FS 79 kg, w której rywalizowało sześciu zapaśników wywalczył Bartłomiej NOWAKOWSKI zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin. Po pierwszym przegranym na punkty 5:10  pojedynku z Gruzinem Giorgi NATOBIDZE, brązowym medalistą Mistrzostw Europy Kadetów 2021 w kolejnym pokonuje na punkty 6:5 zawodnika gospodarzy, brązowego medalistę Mistrzostw Europy Juniorów 2019, Estończyka Eriką REINBOKA. W walce półfinałowej przy remisie 11:11 pokonuje na punkty Fina Joona Viljami VUOTI i wchodzi do finału, w którym znów przyszło mu się zmierzyć z Gruzinem Giorgi NATOBIDZE i znów przegrywa z nim jednym punktem w stosunku 6:7.

Do kolekcji srebrnych medali dorzucił się Michał BIELAWSKI zawodnik WKS GRUNWALD Poznań startujący w kategorii FS 97 kg w gronie pięciu zapaśników. Polak uległ przez przewagę techniczną 4:14 jedynie zwycięzcy zawodów Gruzinowi Giorgi ROMELASHVILI wygrywając w pozostałych pojedynkach dwukrotnie przez „tusz” i na punkty 9:0 z kolegą z reprezentacji Wiktorem HASĄ

Brązowy medal w tej kategorii wywalczył Wiktor HASA zawodnik ZKS Koszalin, który oprócz przegranego pojedynku z Michałem BIELAWSKIM i przegranej na punkty 4:8 z Gruzinem Giorgi ROMELASHVILI dwukrotnie zwyciężał przez przewagę techniczną.

Na dalszych miejscach uplasowali się reprezentujący Polskę w kategorii FS 86 kg Damian KORBUS zawodnik ZKS Koszalin, w kategorii FS 65 kg Aminjon SADULIOEV zawodnik KS AZS AWF Warszawa, w kategorii FS 74 kg Fabian NIEDŹWIEDZKI zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin i Szymon WOJTKOWSKI zawodnik LKS CERAMIK Krotoszyn i w kategorii FS 79 kg Patryk CIURZYŃSKI zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin.

Turniej w zapasach w stylu klasycznym zgromadził sześćdziesięciu trzech zapaśników reprezentujących osiem narodowości w tym Ukrainę, Gruzję, Estonię, Finlandię, Portugalię, Litwę, USA i Polskę.

Pod wodzą trenera Andrzeja WROŃSKIEGO nasi reprezentanci uplasowali się na czwartym miejscu w klasyfikacji drużynowej zdobywając po jednym krążku każdego koloru.

Złoty medal w kategorii GR 60 kg, w której zmierzyło się czterech wojowników wywalczył Michał TRCZ zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław. W rywalizacji grupowej, w pierwszej rundzie pokonał na punkty 3:2 Gruzina Ramaza SILAGAVĘ i ten pojedynek zadecydował o pozycjach na podium. W kolejnych pojedynkach Polak pokonał przez przewagę techniczną 9:0 reprezentanta gospodarzy Albara CHOPALAEV i również przez przewagę techniczną 8:0 Amerykanina Warren Joseph SOIK.

W kategorii GR 63 kg srebrny medal wywalczył Mairbek SALIMOV zawodnik KS WSCHÓD Białystok, który tylko raz uległ przez „tusz” przy niekorzystnym wyniku 0:5 brązowemu medaliście rozgrywanych w Warszawie Mistrzostw Europy 2021, Ukraińcowi Viktorowi PETRYKOWI. W kolejnych pojedynkach pokonuje przez przewagę techniczną 10:0 Portugalczyka Miguela SANTOSA, przez przewagę techniczną 15:6 Gruzina Kerima MACHALIKASHVILI oraz na punkty 5:3 Giorgi PERTAIA reprezentującego estoński klub Vändra SKP.

Trzeci medal dla klasyków wywalczył Adam GARDZIOŁA zawodnik KS AZS WF Warszawa w kategorii GR 82 kg, na starcie której stanęło ośmiu zapaśników. Polak w ćwierćfinale pokonał na punkty 4:1 Arsenasa STANKEVICIUSA, jednak w półfinale trafił na utytułowanego rywala, brązowego. Medalistę Mistrzostw Świata U23 i Wicemistrza Europy U23, Gruzina Bekę GURULI.  Rywal okazał się być zbyt mocny i nasz reprezentant przegrywa przez przewagę techniczną 0:8. W pojedynku o brązowy medal zapaśnik Akademików pokonuje na punkty 2:1 Fina Santeri KRPPINENA i staje na najniższym miejscu podium.

Choć nie wywalczył medalu, ale dobry występ zanotował Piotr STOLARCZYK zawodnik MKZ UNIA Racibórz rywalizujący w kategorii GR 72 kg, na starcie której stanęło dwunastu zapaśników. Po dwóch zwycięstwach przez przewagę techniczną nad reprezentantami Finlandii, w półfinale na jego drodze stanął kolejny Fin, Oliver PADA. Polak przegrywa jednym punktem 3:4. Walka o brązowy medal kończy się takim samym stosunkiem punktowym i ponownie jedno „oczko” na korzyść przeciwnika Gruzina Nika KORSHIA decyduje, że to on staje na podium, a zawodnik z Raciborza tuż za nim.

Również bez medalu rywalizację zakończył Igor SHEPETUN zawodnik MKS CEMENT-GRYF Chełm. W kategorii GR 97 kg, w której wystartowało siedmiu zapaśników. Po dwóch zwycięstwach przez przewagę techniczną 9:0 nad Estończykiem Robyn PAULBERG i przez „tusz” przy remisie 2:2 oraz jednej przegranej na punkty 2:3 z Estończykiem Robin USPENSKI Polak wchodzi do półfinału, gdzie przyszło mu zmierzyć się z utytułowanym Gruzinem, Mistrzem Europy U23 2023, Wicemistrzem Europy U23 2021, Wicemistrzem Świata Juniorów 2019 i brązowym medalistą Mistrzostw Europy Juniorów 2019 Giorgim KATSANASHVILIM. Mocny rywal zwycięża przez przewagę techniczną 1:9, a nasz reprezentant staje do walki w „małym finale”, w którym ponownie przyszło mu walczyć z Estończykiem Robin USPENSKIM. Tym razem wynik był mniej korzystny i zapaśnik z Chełma przegrywa na punkty 1:3.

Zdobywcom medali i ich trenerom klubowym oraz trenerom kadry serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za wszystkich naszych reprezentantów w kolejnych konfrontacjach międzynarodowych.

Zdjęcia: J.Lips dla Estonian Wrestling Federation FB
Opracował: Piotr Werbowy