13.11.2023

Ciekawe rozstrzygnięcia w "Pucharze klasyków” U20

W minioną sobotę 11 listopada 2023 w Wałbrzychu na Hali AQUA ZDRÓJ rozegrane zostały zawody o Puchar Polski U20 w zapasach w stylu klasycznym, w których wzięło udział 27 ekip w tym dwie zagraniczne.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyli zapaśnicy KS AZS AWF Warszawa, którzy we wspólnej puli zgromadzili 51 punktów. Na drugim miejscu stanęli zapaśnicy RCSZ OLIMPIJCZYK Radom z dorobkiem 47 punktów, a na trzecim drużyna AKS Piotrków z 44 punktami na koncie.

Do rywalizacji o pucharowe podium stanęło stu piętnastu „klasyków”. Stoczono sto dziewięćdziesiąt dwa pojedynki, z czego sto pięćdziesiąt zakończyło się przed czasem, w tym 87 z nich przez przewagę techniczną.

Na starcie kategorii GR 55 kg stanęło siedmiu zapaśników. Rywalizacja rozstrzygnęła się w dwóch grupach. Do finału z dwoma zwycięstwami przed czasem wszedł Robert Szoma zawodnik ZLKS ZAGŁĘBIE Wałbrzych. Jego przeciwnikiem był zwycięzca drugiej grupy z bilansem dwóch zwycięstw przed czasem w tym jednym przez „tusz” oraz jednym na punkty Dawid Malik zawodnik KS BIEŻANOWIANKA Kraków. Pierwsza runda walki była bardzo zacięta i choć zawodnik z Krakowa odskoczył na początku walki po serii akcji w parterze, to reprezentant gospodarzy turnieju mozolnie odrabiał straty, aby pod koniec rundy wyjść na prowadzenie 7:8. W drugiej rundzie zawodnik z Wałbrzycha przystąpił do dalszych ataków, ale dwie akcje rywala za cztery punkty dały mu zwycięstwo przez przewagę techniczną 17:9 i Dawid Malik stanął na najwyższym miejscu podium.

Na wyróżnienie w tej kategorii zasługuje Kacper Berejowski zawodnik ZTS SOKÓŁ Lublin, który po dwóch zwycięstwach w grupie przez „tusz” przy stanie 12:11 i przez przewagę techniczną 9:0 z Dawidem Sztajkowskim zawodnikiem AKS Piotrków Trybunalski oraz przy jednej porażce na punkty 6:13 z przyszłym zdobywcą pucharu wchodzi do „małego finału”. W walce o brązowy medal zwycięża przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0.  Polepsza tym samym swój bilans pojedynków i jednocześnie staje na trzecim miejscu podium.

Do walk w licznie obsadzonej kategorii GR 60 kg przystąpiło siedemnastu atletów. Na szczyt drabinki kwalifikacyjnej dotarł w niej Vadim Babinskyi zawodnik KS AZS AWF Warszawa, który po drodze trzykrotnie zwyciężał przez przewagę techniczną (10:1, 11:0, 12:4) i raz na punkty 6:0. Jego przeciwnikiem był Dominik Partyka zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław, który choć również zwyciężał trzykrotnie przez przewagę techniczną, to jednak nie były to zwycięstwa bez wyraźnych strat punktowych (16:7, 15:7, 16:8).

W pierwszej rundzie walki o najwyższe miejsce podium, po dwóch wózkach z uprzywilejowanej pozycji parterowej zawodnik Akademików zdobył pięciopunktową przewagę i choć nie powiększył jej do końca walki, to rywalowi udało się zdobyć dwa pojedyncze punkty po zmuszeniu przeciwnika do wyjścia poza zonę i za pasywność rywala. Pojedynek skończył się punktowym prowadzeniem 5:2 Vadima Babinskyego i to on zajął najwyższą pozycję na podium.

Bardzo dobrze w tej kategorii zaprezentował się siedemnastoletni Gracjan Jedut zawodnik MLKS AGROS Żary. Po dwóch zwycięstwach przez przewagę techniczną 10:1 i 9:0, co prawda doznaje porażki przez przewagę techniczną 16:8 z przyszłym zdobywcą srebrnego medalu Dominikiem Partyką, ale w „małym finale” dorzuca kolejne zwycięstwo przez przewagę techniczną 10:1 z Amirem Mintulaev zawodnikiem KS WSCHÓD Białystok i zdobywa brązowy medal turnieju.
 
Szesnastu zapaśników zgłosiły kluby do rywalizacji w kategorii GR 63 kg. Jak „burza” przez kwalifikację przebrnął Iwo Borowiec zawodnik MKS CEMENT-GRYF Chełm wygrywając trzykrotnie przez położenie na łopatki przy prowadzeniu 4:0, 7:4 i 6:0. Jego przeciwnikiem w walce finałowej był Kajetan Jakubowski zawodnik MKZ UNIA Racibórz, który po drodze przewalczył trzy pojedynki w pełnym wymiarze czasowym 3:1, 3:2, 9:6.

W pojedynku na szczycie walka była wyrównana, jednak podczas trwania pierwszej rundy to zapaśnikowi z Chełma udało się zbudować przewagę trzech punktów, ale cała przewaga „wzięła w łeb” po pięknym rzucie biodrowym za cztery punkty jaki wykonał Kajetan Jakubowski na dziewięć sekund przed końcem pierwszej odsłony. W drugiej rundzie po wskazaniu przez sędziego pasywności w uprzywilejowanej pozycji stanął zawodnik z Raciborza, który po wykonaniu „wózka” powiększył swoją przewagę punktową do 7:3. Do końca pojedynku obaj zawodnicy w stójce szukali możliwości zawiązania akcji, ale i obaj byli czujni w obronie, więc wynik nie uległ zmianie i puchar powędrował w ręce zapaśnika MKZ UNIA Racibórz.

Dobrym bilansem walk w tej kategorii mogą pochwalić się obaj brązowi medaliści. Michał Wojciechowski zawodnik KS SOBIESKI Poznań trzykrotnie zwyciężał w kwalifikacjach przez przewagę techniczną 8:0, 8:0 oraz 10:1 i tylko raz musiał uznać wyższość rywala w pojedynku z drugim z brązowych medalistów Arsenijem Svyrydovem zawodnikiem SKF OLIMP Kostrzyn. Ten z kolei w drodze do „małego finału” miał na koncie zwycięstwo przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0 oraz wygraną przez przewagę techniczną 9:1 właśnie z zawodnikiem z Poznania.

Obaj wygrali pojedynki o podium przez „tusz”. Michał Wojciechowski przy stanie 6:6 pokonuje Grishę Tarboshyana zawodnika KS AZS AWF Warszawa, a Arsenij Svyrydov przy stanie 9:3 Piotra Zubelewicza zawodnika WKS ŚLĄSK Wrocław.

Na wałbrzyskie maty w kategorii GR 67 kg wyszło dwunastu zapaśników. Żadnych złudzeń rywalom nie pozostawił w tej kategorii Piotr Skalik zawodnik ZKS GRANICA Gdańsk, który w drodze na szczyt drabinki kwalifikacyjnej trzykrotnie zwyciężył przez przewagę techniczną 9:0, 11:2 i 9:0, a w finale w nieco ponad minutę rozprawił się z Niemcem Olafem Finnem pokonując go przez „tusz” przy prowadzeniu 8:0 po sprowadzeniu do parteru, wykonaniu wózka, a w kolejnej akcji po pięknym rzucie suplesowim za cztery punkty do pozycji zagrożonej.

Drugą najliczniej obsadzona kategorią była GR 72 kg, a wystartowało w niej siedemnastu zapaśników. W niej również zwycięzca Hubert Sidoruk zawodnik MKS CEMENT-GRYF Chełm nie dał szans rywalom. W pojedynkach kwalifikacyjnych trzykrotnie zwycięża przez przewagę techniczną 8:0, 13:5 i 9:1 oraz przez „tusz” przy prowadzeniu 5:0, a w finale pokonuje przez „tusz” przy prowadzeniu 7:1. Jego rywalem w walce o pierwsze miejsce był dobrze spisujący się w tych zawodach szesnastoletni Noe Wolski zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy, który na swojej drodze na szczyt dwukrotnie zwycięża przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0 i raz na punkty 7:0.

Konrad Cudnik to kolejny zawodnik w tej kategorii wagowej, który - pomimo przegranej na punkty z Noe Wolskim - może uznać swój występ za udany. Zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom oprócz jednej porażki dwukrotnie zwyciężał przez przewagę techniczną (10:2, 8:0) i raz przez „tusz” przy wyniku 4:4. Z takim bilansem pojedynków stanął do walki w „małym finale” i zwyciężył przez przewagę techniczną 10:2 z Adamem Grandke zawodnikiem KS SOBIESKI Poznań zdobywając brązowy medal zawodów.

Drugi z brązowych medalistów Wiktor Proksa zawodnik ZUKS SIŁA Mysłowice, po pierwszej przegranej przez przewagę techniczną 10:2 z Konradem Cudnikiem w kolejnych pojedynkach trzykrotnie zwyciężał przed czasem, w tym dwukrotnie przez przewagę techniczną 10:2 i 9:1 oraz przez „tusz” przy prowadzeniu 7:0. W walce o brązowy medal pokonuje na punkty 14:7 Erika Sarshiana zawodnika KS WSCHÓD Białystok.

Grono piętnastu rywali stanęło do walki w kategorii GR 77 kg. Najwyżej z Polaków uplasował się w tej kategorii Oskar Lubera zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław, który po zwycięstwie na punkty 1:4 oraz dwóch przez przewagę techniczną 10:2 i 9:0 stanął do finałowej batalii z Duńczykiem Frederikiem Mathiesenem. Niestety przy wyrównanej początkowo walce, na dwadzieścia sekund przed końcem pierwszej rundy przeciwnik pięknym rzutem za cztery punkty wychodzi na prowadzenie 5:1 i tego czteropunktowego prowadzenie do końca walki nie udało się odrobić. Zawodnik z Wrocławia przegrywa ostatecznie na punkty 8:4.

Dobre występy zanotowali w tej kategorii również obaj brązowi medaliści. Michał Puchalski zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom po pierwszej przegranej walce na punkty 1:4 z Piotrem Chyłkiem zawodnikiem SKS UNIA Swarzędz w kolejnych pojedynkach zwyciężał dwukrotnie przez przewagę techniczną 9:0 i raz na punkty 4:0 z Niemcem Karlem Thomasem. W „małym finale” pokonuje przez przewagę techniczną 8:0 Filipa Locha zawodnika AKS Piotrków Trybunalski.

Drugi z najniższego miejsca podium Nikodem Godun zawodnik KS WSCHÓD Białystok również rozpoczął od zaciętego pojedynki, ale jednak przegranego na punkty 10:11 z Filipem Lochem zawodnikiem AKS Piotrków Trybunalski. Kolejne walki szły już po myśli zawodnika z Białegostoku. Zwycięża on dwukrotnie przez przewagę techniczną 8:0 i 10:1, a swój bilans poprawia w walce o brązowy medal pokonując przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0 Adriana Nurowskiego zawodnika AKS Piotrków Trybunalski.

W kategorii GR 82 kg o najwyższe trofeum walczyło trzynastu zapaśników. Rywalizację w tej kategorii zdominował aktualny Mistrz Europy U17 Stanisław Fussy zawodnik AKS Piotrków Trybunalski. Tylko jeden z rywali zmusił go do pojedynku na pełnym dystansie, a był nim inny z naszą kadrowiczów Mateusz Borysewicz-Woźnicki. Piotrkowianin zwyciężył w tym pojedynku na punkty 9:5, a pozostałe dwa pojedynki kwalifikacyjne zwyciężył przez przewagę techniczną 9:1 i 9:0. Z takim bilansem walk dotarł do finału, w którym jego przeciwnikiem był Franciszek Jaczun zawodnik KS AZS AWF Warszawa z bilansem trzech zwycięstw kwalifikacyjnych przez przewagę techniczną bez straty punkty technicznego (11:0, 9:0, 9:0). Zwycięstwo w tym pojedynku należało jednak do Stanisława Fussego, który pokonuje przez przewagę techniczną 10:1 swojego rywala i staje na najwyższym miejscu podium.

Z dobrej strony w tej kategorii pokazał się wymieniony uprzednio Mateusz Borysewicz-Woźnicki zawodnik SKF OLIMP Kostrzyn, który po przegranej na punkty z późniejszym zdobywcą pucharu kolejne trzy walki zwyciężył przed czasem w tym dwie przez „tusz” (5:0, 4:0) i przez przewagę techniczną 8:0. W „małym finale” poprawił statystyki pojedynków pokonując przez „tusz” przy prowadzeniu 9:4 Yassine Ben Labeda zawodnika WKS ŚLĄSK Wrocław.

Grupa siedmiu „klasyków” rywalizowała o podium w kategorii GR 87 kg, a ze względu na ilość zawodników kwalifikacje rozegrano w dwóch grupach. Zwycięzcy dwóch grup spotkali się w finale. Wojciech Iwanowski zawodnik MKZ UNIA Racibórz po dwóch zwycięstwach na punkty (4:1, 1:1) i jednym przez przewagę techniczną 11:1 oraz Yurii Bulavchenko zawodnik MLKS AGROS Żary, który zdominował swoją grupę wygrywając dwa pojedynki przez „tusz” przy prowadzeniu 5:3 i 6:2 stanęli do walki o puchar. Lepszy w tym pojedynku okazał się zapaśnik z Raciborza, który pokonuje przez przewagę techniczną reprezentującego AGROS Żary Yuriia Bulavchenko i to on staje na najwyższym miejscu podium.

Tylko czterech reprezentantów klubowych stanęło do rywalizacji w kategorii GR 97 kg. Rywalizację w niej zwyciężył Sebastian Warchoł zawodnik KS SOBIESKI Poznań, ubiegłoroczny wicemistrz Europy U17, po dwóch zwycięstwach przed czasem, przez „tusz” przy prowadzeniu 7:0 i przez przewagę techniczną 8:0 oraz przy poddaniu wali przez przeciwnika.

W najcięższej kategorii GR 130 kg do walk przystąpiło siedmiu mocarzy. Dwóch z nich wyszło zwycięsko z grup kwalifikacyjnych do pojedynku finałowego. Jakub Korcz zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, który w swojej grupie dwukrotnie zwyciężał na punkty 3:1 i 4:3 oraz Paweł Janzen zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy zwycięstwie przez „tusz” przy prowadzeniu 8:7, wygranej na punkty 5:3 i poddaniu walki przez przeciwnika stanęli do walki o puchar.

Pierwsza runda walki na szczycie kategorii okazała się bardzo wyrównana i przez przytłaczającą większość czasu toczyła się w stojce, a zakończyła jednopunktowym prowadzeniem Pomorzanina po przyznaniu przez sędziów pasywności Jakubowi Korczowi. Na początku drugiej rundy nieudany rzut Kartuzjanina zostaje skontrowany, a on sam ląduje w pozycji zagrożonej, z której nie jest już w stanie wyjść i przegrywa przez „tusz” przy stanie 1:2.

W poszczególnych kategoriach wagowych medale wywalczyli:

gr55-aks-piotrkow.jpg
foto: AKS Piotrków Trybunalski FB
 

GR 55 kg (7)

I miejsce Dawid Malik zawodnik KS BIEŻANOWIANKA Kraków
II miejsce Robert Szoma zawodnik ZLKS ZAGŁĘBIE Wałbrzych
III miejsce Kacper Berejowski zawodnik ZTS SOKÓŁ Lublin
III miejsce Dawid Sztajkowski zawodnik AKS Piotrków Trybunalski

gr60-azs-awf-warszawa.jpg
foto: AZS AWF Warszawa FB
 

GR 60 kg (17)

I miejsce Vadim Babinskyi zawodnik KS AZS AWF Warszawa
II miejsce Dominik Partyka zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław
III miejsce Artem Maslov zawodnik UKS ZST Lubsko
III miejsce Gracjan Jedut zawodnik MLKS AGROS Żary

 
gr63-ks-sobieski-poznan.jpg
foto: KS SOBIESKI Poznań FB
 

GR 63 kg (16)

I miejsce Kajetan Jakubowski zawodnik MKZ UNIA Racibórz
II miejsce Iwo Borowiec zawodnik MKS CEMENT-GRYF Chełm
III miejsce Michał Wojciechowski zawodnik KS SOBIESKI Poznań
III miejsce Arsenij Svyrydov zawodnik SKF OLIMP Kostrzyn

gr67-azs-awf-warszawa.jpg
foto: AZS AWF Warszawa FB

GR 67 kg (12)

I miejsce Piotr Skalik zawodnik ZKS GRANICA Gdańsk
II miejsce Olaf Finn zawodnik GERMANY Frankfurt
III miejsce Maciej Bieleń zawodnik KS AZS AWF Warszawa
III miejsce Kacper Łukasik zawodnik JLKS OLIMP Janów Lubelski

 
gr72-rcsz-olimpijczyk-radom.jpg
foto: RCSZ OLIMPIJCZYK Radom FB
 

GR 72 kg (17)

I miejsce Hubert Sidoruk zawodnik MKS CEMENT-GRYF Chełm
II miejsce Noe Wolski zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy
III miejsce Konrad Cudnik zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom
III miejsce Wiktor Proksa zawodnik ZUKS SIŁA Mysłowice

gr77-rcsz-olimpijczyk-radom.jpg
foto: RCSZ OLIMPIJCZYK Radom FB

GR 77 kg (15)

I miejsce Frederik Mathiesen zawodnik DANIA
II miejsce Oskar Lubera zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław
III miejsce Michał Puchalski zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom
III miejsce Nikodem Godun zawodnik KS WSCHÓD Białystok

 
gr82-aks-piotrkow.jpg
foto: AKS Piotrków Trybunalski FB
 

GR 82 kg (13)

I miejsce Stanisław Fussy zawodnik AKS Piotrków Trybunalski
II miejsce Franciszek Jaczun zawodnik KS AZS AWF Warszawa
III miejsce Adam Fietz zawodnik KS SOBIESKI Poznań
III miejsce Mateusz Borysewicz-Woźnicki zawodnik SKF OLIMP Kostrzyn

gr87-aks-piotrkow.jpg
foto: AKS Piotrków Trybunalski FB
 

GR 87 kg (7)

I miejsce Wojciech Iwanowski zawodnik MKZ UNIA Racibórz
II miejsce Yurii Bulavchenko zawodnik MLKS AGROS Żary
III miejsce Daniel Zawadzki zawodnik KS AZS AWF Warszawa
III miejsce Patryk Robaszek zawodnik AKS Piotrków Trybunalski

 
gr97-rcsz-olimpijczyk-radom.jpg
foto: RCSZ OLIMPIJCZYK Radom FB

GR 97 kg (4)

I miejsce Sebastian Warchoł zawodnik KS SOBIESKI Poznań
II miejsce Bartłomiej Figura zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom
III miejsce Jan Wiśniewski zawodnik UKS AJAS przy S.P.16 Gdańsk
III miejsce Jakub Obłękowski zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom

gr130-rcsz-olimpijczyk-radom.jpg
foto: RCSZ OLIMPIJCZYK Radom FB

GR 130 kg (7)

I miejsce Jakub Korcz zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom
II miejsce Paweł Janzen zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy
III miejsce Jakub Lisek zawodnik MLUKS ORLIK Wierzbica
III miejsce Mateusz Bieńczak zawodnik KS AZS AWF Warszawa

 

Wszystkim zawodnikom, którzy stanęli na podium i ich trenerom klubowym gratulujemy sukcesu.

Opracował: Piotr Werbowy
Zdjęcia z walk: ZTS Lubsko FB
Pełna klasyfikacja i wyniki walk na stronie SPORT ZONA

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych