12.11.2022

W Wałbrzychu o Puchar Polski rywalizowali juniorzy

12 listopada 2022 w Wałbrzychu rozegrany zostały Puchar Polski Juniorów w zapasach w stylu klasycznym, w którym wzięło udział 102 zawodników reprezentujących 25 klubów zapaśniczych z całej Polski i reprezentanci Danii oraz Azerbejdżanu.

W zawodach stoczono 166 walk, z czego 123 zakończyły się rozstrzygnięciem przed czasem, a w 43 pojedynkach o zwycięstwie zadecydowały zdobycze punktowe.

W klasyfikacji drużynowej pewnie zwyciężyli zawodnicy RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, którzy zdobyli wspólnie 68 punktów. Na drugim miejscu uplasowali się zapaśnicy WKS ŚLĄSK Wrocław z dorobkiem 46 punktów, a na trzecim ekipa duńska z 40 punktami na koncie.

W kategorii GR 55 kg ze względu na ilość zdobytych punktów i zwycięstw przed czasem na uwagę zasługuje Wojciech KUŹMIAK, który trzy z czterech pojedynków zwyciężył przez przewagę techniczną - w tym i pojedynek w „małym finale” - zdobywając w turnieju dwadzieścia osiem punktów technicznych. Zawodnik MLKS AGROS Żary przegrał na punkty 1:4 jedynie z Jakubem WACHEM zawodnikiem JLKS OLIMP Janów Lubelski, co zamknęło mu drogę do finału i pozwoliło na walkę jedynie o brązowy medal.

W kategorii GR 60 kg fantastycznie spisał się Oliwier SKRZYPCZAK. Po drodze do złotego medalu pewnie i w dobrym stylu pokonał czterech przeciwników. - wszystkich przed czasem - wygrywając dwa razy przez tusz i dwa razy przez przewagę techniczną. Zawodnik AKADEMII ZAPASÓW Nowy Tomyśl zdobył trzydzieści dwa punkty techniczne nie tracąc żadnego. W tej kategorii z dobrej strony pokazał się również Dominik PARTYKA zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław, który z trzema zwycięstwami przed czasem (dwa przez przewagę techniczną i zwycięstwo w walce o brąz przez „tusz”) i jedną porażką z przyszłym mistrzem Oliwierem SKRZYPCZAKIEM wywalczył brązowy medal.

W kategorii GR 63 kg dobrze spisał się Arbi MAGOMEDOV zawodnik KS WSCHÓD Białystok, który po trzech zwycięstwach przez przewagę techniczna i zdobyciu trzydziestu punktów technicznych zameldował się w finale turnieju. W pojedynku o złoto musiał uznać wyższość lepiej dysponowanego tego dnia duńskiego zawodnika Wiliama REENBERGA, z którym przegrywa przez przewagę techniczną.

Drugim zawodnikiem w tej kategorii, który zasługuje na wyróżnienie jest Grzegorz HILDEBRAND, zawodnik UKS OLIMPIJCZYK Kędzierzyn Koźle, który zdobył czterdzieści jeden punktów technicznych, najwięcej w gronie wszystkich zawodników startujących w turnieju. Ten dorobek pozwolił mu na zdobycie brązowego medalu.

Kolejny z naszych reprezentantów, który wynikami wyróżnił się w kategorii GR 67 kg był Arslanbek SALIMOV, zawodnik KS WSCHÓD Białystok przeszedł przez turniej jak „watr” nie dając szans przeciwnikom wygrywając wszystkie cztery pojedynki przez przewagę techniczną zdobywając trzydzieści cztery punkty techniczne i nie tracąc żadnego.

Drugi w tej kategorii zawodnik, który również zasługuje na wyróżnienie, Mateusz DAWID reprezentujący AKS Piotrków Trybunalski z kompletem trzech zwycięstw przez przewagę techniczną dotarł na szczyt drabinki kwalifikacyjnej, jednak w finale uległ Arslanbekowi SALIMOVOWI.

W kategorii GR 72 kg dwaj brązowi medaliści mogli pochwalić się dobrym bilansem zwycięstw przed czasem. Szymon DOMAŃSKI zawodnik KS AZS AWF Warszawa i Adrian RDESTOWICZ zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom zaliczyli po dwie wygrane. Obaj też zaliczyli po jednej porażce w kwalifikacjach stąd pozostały im jedynie walki o brązowy medal, które również obaj wygrali przed czasem przez przewagę techniczną.

W kategorii GR 77 kg oprócz zwycięzcy Kevina METELA zawodnika UKS OLIMPIJCZYK Kędzierzyn Koźle dobrym stosunkiem walk wykazał się Mateusz BORYSEWICZ - WOŹNICKI zawodnik SKF OLIMP Kostrzyn, który oprócz pierwszego pojedynku eliminacyjnego zakończonego porażką, wygrał dwa pozostałe pojedynki przez „tusz” i przez przewagę techniczną co dało mu prawo do walki w „małym finale”, w którym przy niekorzystnym wyniku 0:7 rzutem za 4 punkty sprowadza przeciwnika do pozycji zagrożonej i pokonuje przez „tusz” Stanisława FUSSY zawodnika AKS Piotrków Trybunalski.

W kategorii GR 82 kg bezapelacyjnie z kompletem trzech zwycięstw przed czasem w tym jednym przez „tusz” i dwoma przez przewagę techniczną wyróżnił się Wojciech IWAOWSKI zawodnik MKZ UNIA Racibórz. Drugim zawodnikiem, który w tym turnieju wyróżnił się bilansem walk był Oskar KUCHARCZYK zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, który poza jednym przegranym pojedynkiem kwalifikacyjnym również zanotował trzy zwycięstwa przed czasem, w tym jedno przez. „tusz”.

W kategorii GR 130 kg po dwóch zwycięstwach w grupie przez przewagę techniczną i jednym na punkty do walki finałowej wyszedł Jakub GRABOWSKI zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław. W walce o zloty medal po bardzo wyrównanym pojedynku musiał jednak uznać zwycięstwo Bartłomieja FIGURY zawodnika RCSZ OLIMPIJCZYK Radom.