13.02.2022

Puchar Polski seniorów w zapasach w stylu klasycznym

13 lutego na matach w Radomiu w pojedynkach o Puchar Polski zmierzyli się zapaśnicy stylu klasycznego. Wśród rywalizujących nie zabrakło reprezentantów pierwszej kadry seniorów i juniorów „klasyka”.

Do pojedynków w turnieju zgłosiło się 99 zawodników reprezentujących kluby z całej Polski. W klasyfikacji drużīnowej zwyciężyli zawodnicy RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, którzy wyprzedzili KS AZS AWF Warszawa i KS SOBIESKI Poznań.

Do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu co prawda jest sporo czasu, ale rywalizacja o prawo reprezentowania Polski na tych najważniejszych zawodach świata już się rozpoczęła, tym bardziej, że przyszłoroczne Mistrzostwa Świata będą decydowały o kwalifikacjach olimpijskich.

GR 55 kg

W kategorii GR 55 kg wystartowało dwóch zawodników, którzy rozstrzygnęli między sobą kwestię pierwszego miejsca. W pojedynku tym lepszy okazał się Grzegorz HILDEBRAND zawodnik UKS OLIMPIJCZYK Kędzierzyn Koźle, który przez przewagę techniczną 9:1 pokonał Artema KOVALCHUKA zawodnika CSiR Dąbrowa Górnicza i to on został zdobywcą Pucharu Polski.

GR 60 kg

W kategorii GR 60 kg rywalizowało dziesięciu zawodników, a faworytem wydawał się być nasz reprezentant Michał TRACZ, zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław. Niestety w trzeciej rundzie pojedynków grupowych uległ on na punkty 3:9 Grzegorzowi KUNKELOWI zawodnikowi RCSZ OLIMPIJCZYK Radom. Stracił szansę na walkę o pierwsze miejsce i musiał zadowolić się zwycięstwem przez „tusz” w małym finale z Piotrem PUCHALSKIM zawodnikiem RCSZ OLIMPIJCZYK Radom. W drugim pojedynku o brązowy medal Asad MADATOV zawodnik KS AZS AWF Warszawa pokonał przez przewagę techniczną 9:0 Arbi MAGOMEDOVA zawodnika KS WSCHÓD Białystok. W finale Grzegorz KUNKEL zwyciężył na punkty 4:1 z Michałem TWARDOWSKIM zawodnikiem AKS Piotrków Trybunalski i mógł cieszyć się ze zdobycia Pucharu Polski.

GR 63 kg

W kategorii GR 63 kg wystartowało ośmiu zawodników. W pierwszej rundzie rywalizacji doszło do niespodzianki za sprawą Arslanbeka SALIMOVA zawodnika KS WSCHÓD Białystok, który pokonał przez przewagę techniczną 8:0 Przemysława PIĄTKA zawodnika RCSZ OLIMPIJCZYK Radom. Ubiegłoroczny Mistrz Polski musiał zadowolić się jedynie brązowym medalem, który wywalczył w „małym finale” po zwycięstwie przez przewagę techniczną 8:0 ze Sebastianem NOWICKIM zawodnikiem SKS UNIA Swarzędz. W drugim „małym finale” Gor HOVSEPIAN zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy pokonał na punkty 4:1 Piotra LUDWICZAKA zawodnika PTC Pabianice. W pojedynku o pierwsze miejsce zmierzyli się dwaj bracia, zawodnicy KS WSCHÓD Białystok Arslanbek i Mairbek SALIMOVIE. Zwyciężył starszy z nich, Mairbek przez poddanie walki z narożnika trenerskiego młodszego brata.

GR 67 kg

W kategorii GR 67 kg mamy mocną konkurencję wśród pierwszej kadry „klasyków”, ale na tych zawodach żaden z nich nie rywalizował o prymat w swojej wadze nominowanej. Mateusz BERNATEK i Gevorg SAHAKYAN walczyli w wyższych kategoriach, a Roman PACURKOWSKI nie wystąpił ze względu na kontuzję. Pojawiła się więc szansa dla dziewięciu zawodników, którzy stanęli do rywalizacji. W pojedynkach o brązowe medale zmierzyli się Piotr STOLARCZYK zawodnik MKZ UNIA Racibórz, który pokonał przez przewagę techniczną kolegę klubowego Piotra SKALIKA oraz Konrad CUDNIK zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, który pokonał przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0 Aminjona SADULOEVA zawodnika KS AZS AWF Warszawa. O pierwszym miejscu zadecydował pojedynek, w którym Kamil CZARNECKI zawodnik MKZ UNIA Racibórz zwyciężył pewnie przez przewagę techniczną 9:0 z Piotrem LEWANDOWSKIM zawodnikiem MKS CEMENT GRYF Chełm.

GR 72 kg

W najliczniejszej, bo obsadzonej aż szesnastoma zawodnikami kategorii GR 72 kg, w pojedynkach o brązowe medale zmierzyli się Andrei DZIAMBITSKI zawodnika KS AKS AWF Warszawa, który pokonał na punkty 7:1 Kevina METELA zawodnika UKS OLIMPIJCZYK Kędzierzyn Koźle oraz Cezary NOWAK zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, który pokonał na punkty 8:2 Igora ZAKHARCHUKA zawodnika KS AZS AWF Warszawa. W pojedynku o pierwsze miejsce Mateusz BERNATEK zawodnik AKS Piotrków Trybunalski, który wszedł do finału z dorobkiem dwóch zwycięstw przez przewagę techniczną również w ostatniej walce pokazał swoją dominację i zwyciężył przed czasem - tym razem przez „tusz” - Aleksandra MIELEWCZYKA zawodnika GKS CARUSIA Kartruzy.

GR 77 kg

W kategorii GR 77 kg, w której wystartowało jedenastu zawodników zapowiadała się ciekawa i wyrównana walka, choćby z tego powodu, że do rywalizacji dołączyłj Gevorg SAHAKYAN, zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy. Walczył o dwie kategorie wyżej niż jego waga nominalna 67 kg. Co prawda, jako najbardziej utytułowany ze startujących w tej kategorii zawodników zwyciężył Puchar Polski, pokonując w pojedynku finałowym na punkty 3:1 Patryka BEDNARZA zawodnika RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, ale ten sukces nie przyszedł mu łatwo, czego dowodzi choćby zwycięstwo przy remisie 1:1 z Iwanem NYLYPIUKIEM. W małych finałach Iwan NYLYPIUK zawodnik KS AZS AWF Warszawa pokonał na punkty 3:1 kolegę klubowego Maksymą ZAKHARCHUKA, a Mykyta POLITAYEV zawodnik z Ukrainy zwyciężył przez przewagę techniczną 9:0 Filipa LOCHA zawodnika AKS Piotrków Trybunalski.

GR 82 kg

Na starcie kategorii GR 82 kg stanęło dziesięciu zawodników. Najlepszy okazał się Adam GARDZIOŁA zawodnik KS AZS AWF Warszawa, który po drodze do finału wygrał wszystkie pojedynki przed czasem przez przewagę techniczną, a w finale zwyciężył przez poddanie walki z Jakubem TIMEM zawodnikiem KS SOBIESKI Poznań. W pojedynkach o brązowe medale Islam ALIEV zawodnik KS AZS AWF Warszawa pokonał przez przewagę techniczną 8:0 Rafała GRACZYKOWSKIEGO zawodnika WKS ŚLĄSK Wrocław, a Łukasz FAFIŃSKI zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom przy remisie 7:7 pokonał Damiana CIERLIKA zawodnika AKS Piotrków Trybunalski.

GR 87 kg

Kategoria GR 87 kg, w której wystartowało dziewięciu zawodników była szczególnie interesująca, a to za sprawą rywalizacji pomiędzy Arkadiuszem KUŁYNYCZEM zawodnikiem RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, a Szymonem SZYMONOWICZEM zawodnikiem MKS CEMENT GRYF Chełm. To oni dwaj spotkali się w finale, który miał być kontynuacją rozpoczętej na turnieju w Zagrzebiu rywalizacji wewnętrznej. W stolicy Chorwacji górą był zawodnik z Chełma, który pokonał na punkty 4:3 doświadczonego kolegę z drużyny zaskakując go akcją za 4 punkty w pierwszych sekundach walki. Tym razem zawodnik reprezentujący RCSZ OLIMPIJCZYK Radom był bardziej skoncentrowany. Po wybronieniu parteru w pierwszej rundzie, w drugiej wykorzystał pozycję uprzywilejowaną, wykonał dwa wózki i zwyciężył na punkty 5:1 dokonując rewanżu za wcześniejszą porażkę turniejową. W małych finałach Filip KAZIMIERCZAK zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom pokonał na punkty 8:4 Bartosza REJTERA zawodnika KS SOBIESKI Poznań, a Wojciech KAŃSKI zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom zwyciężył na punkty 7:1 Igora GMITRASIUKA zawodnika AKS Piotrków Trybunalski.

GR 97 kg

W kategorii GR 97 kg, w której do rywalizacji przystąpiło dwunastu zawodników „wisienką na torcie” był występ Tadeusza MICHALIKA zawodnika KS SOBIESKI Poznań, brązowego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Tokyo. Po wygraniu trzech pojedynków kwalifikacyjnych, z czego dwóch przez przewagę techniczną stawił się w finale, w którym pokonał na punkty 7:0 Igora SHEPETUNA zawodnika MKS CEMENT GRYF Chełm. W pojedynkach o brązowe medale Gerard KURNICZAK zawodnik KS SOBIESKI Poznań pokonał przez przewagę techniczną 9:0 Macieja ROMANOWSKIEGO zawodnika KS AZS AWF Warszawa, a Artsiom SHUMSKI zawodnik KS SOBIESKI Poznań zwyciężył przez przewagę techniczną 8:0 klubowego kolegę Dawida ZAKRZEWSKIEGO.

GR 130 kg

Dwunastu zawodników stanęło do rywalizacji w najcięższej kategorii GR 130 kg, w której prym wiedzie Rafał KRAJEWSKI zawodnik SSA LEGIA Warszawa, ale z każdym turniejem dystans do Mistrza Świata Wojskowych nadrabia Tomasz WAWRZYŃCZYK zawodnik MKZ UNIA Racibórz, brązowy medalista Mistrzostw Świata Juniorów 2021. Los sprawił, że obaj zawodnicy spotkali się już w pierwszej rundzie eliminacji. Po wyrównanym pojedynku nieznacznie lepszy okazał się reprezentant kadry seniorów, który zwyciężył na punkty 2:1 i po kolejnym zwycięstwie - tym razem przed czasem - zameldował się w finale. O Puchar Polski przyszło mu się zmierzyć z Andriem VOZNIUKIEM zawodnikiem reprezentującym Ukrainę, którego pokonuje przez przewagę techniczną 9:0. W pojedynkach o brązowy medal Mateusz KARECIŃSKI zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom pokonał przez przewagę techniczną Jakuba GRABOWSKIEGO zawodnika WKS ŚLĄSK Wrocław, a wspomniany wcześniej Tomasz WAWRZYŃCZYK zwyciężył przez poddanie walki z Jakubem SIEMIŃSKIM zawodnikiem SKS UNIA Swarzędz.

Wszystkim medalistom gratulujemy sukcesów i trzymamy kciuki za tych, którym tym razem nie udało się wygrać rywalizacji.