05.09.2021

Poznaliśmy Mistrzynie Polski w zapasach kobiet.

W dniach 4 i 5 września w rzeszowskiej Hali Sportowej PODPROMIE reprezentantki klubów z całe kraju walczyły o tytuł Mistrzyni Polski. Rywalizację zdominowały zawodniczki pierwszej kadry.

Do rywalizacji stanęły 53 zawodniczki w tym reprezentantki Kadry Narodowej Seniorek i Juniorek, a także medalistki najważniejszych imprez kontynentalnych i światowych.

WW 50 kg

Na starcie w tej kategorii stanęło siedem zawodniczek. Pojedynki kwalifikacyjne rozegrano więc w dwóch grupach po 4 i 3 zawodniczki. W bardziej licznej grupie, po wygraniu wszystkich pojedynków z pierwszego miejsca wyszłą Agata WALERZAK, zawodniczka MKZ UNIA Racibórz. W grupie trzyosobowej, również po wygraniu wszystkich pojedynków pierwsze miejsce zajęła Anna ŁUKASIAK zawodniczka KS AZS AWF Warszawa. Obie zawodniczki zmierzyły się więc w pojedynku finałowym, który na punkty 3:1 wygrała zawodniczka z Warszawy potwierdzając swoją dominację w kategorii WW 50 kg. Na pozostałych stopniach podium stanęły:

I miejsce Anna ŁUKASIAK zawodniczka KS AZS AWF Warszawa
II miejsce Agata WALERZAK zawodniczka MKZ UNIA Racibórz
III miejsce Weronika SIKORA zawodniczka WZS WKS Grunwald Poznań
III miejsce Anna KRÓL zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm

WW 53 kg

Do rywalizacji w tej kategorii przystąpiło pięć zawodniczek, a o tytule mistrzowskim zadecydował najsprawiedliwszy z systemów - pięciorundowa walka „każdy z każdym”. Rywalizację całkowici zdominowała zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm, Katarzyna KRAWCZYK zwyciężając dwa pojedynki przez poddanie się przeciwniczek na macie, jeden przez „tusz” i - można by powiedzieć pojedynek finałowy - przez przewagę punktową 7:0 z Alicją CZYŻOWICZ, która wygrała pozostałe swoje pojedynki i doznając tylko tej jednej porażki uplasowała się na drugim miejscu. Pozostałe miejsca na podium zajęły:

I miejsce Katarzyna KRAWCZYK zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm
II miejsce Alicja CZYŻOWICZ zawodniczka LKS ORZEŁ Namysłów
III miejsce Maria ŚWIERCZAK zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm
III miejsce Sylwia MARTYKA zawodniczka MLUKS JUNIOR Dzierżoniów

WW 55 kg

Tytuł mistrzowski w tej kategorii wyłoniono również systemem „każdy z każdym”, gdyż do rywalizacji przystąpiło pięć zawodniczek. Patrząc na listę startową tak, na prawdę rywalizacja mogła toczyć się jedynie daleko za plecami naszej tegorocznej olimpijki Roksany ZASINY i tak też ona przebiegła. Zawodniczka ZTA Zgierz nie dała najmniejszych szans rywalkom wygrywając wszystkie pojedynki przed czasem przez przewagę techniczną. Na pozostałych miejscach uplasowały się:

I miejsce Roksana Zasina zawodniczka ZTA Zgierz
II miejsce Agata KAZIMIERCZAK zawodniczka KS BLOCZEK TEAM Pelplin
III miejsce Olimpia ŁOSYK zawodniczka MLUKS JUNIOR Dzierżoniów
III miejsce Anastasiia LEBEDIEVA zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm

WW 57 kg

Przed turniejem rywalizacja w tej kategorii zapowiadała się jako „creme de la creme” wszystkich kategorii i tak też się stało. Pomimo, że do walki o tytuł mistrzyni przystąpiły cztery zawodniczki, to każda z nich może poszczycić się sukcesami międzynarodowymi na najwyższym poziomie. O tytule rozstrzygnął pojedynek, w którym Mistrzyni Świat Juniorek 2019 i wice Mistrzyni Europy U23 2021 Patrycja GIl wygrała na punkty 10:7 z wice Mistrzynią Europy Seniorek 2021 i brązową medalistką Mistrzostw Europy U23 2021, Anheliną ŁYSAK. W ostatecznej klasyfikacji zawodniczki podium zaprezentowały się w następującej kolejności:

I miejsce Patrycja GIL zawodniczka WLKS Siedlce, Iganie Nowe
II miejsce Anhelina ŁYSAK zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm
III miejsce Magdalena GŁODEK zawodniczka KS BLOCZEK TEAM Pelplin
III miejsce Patrycja STRZELCZYK zawodniczka KS BLOCZEK TEAM Pelplin

WW 59 kg

Do walki w tej kategorii stanęło siedem zawodniczek. Na pierwszych miejscach z kwalifikacji grupowej wyszły do finału Jowita WRZESIEŃ zawodniczka CSiR Dąbrowa Górnicza, która zwyciężyła wszystkie walki nie tracąc punktu technicznego i Anastasiia PADOSHYK zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm. Pojedynek finałowy pewnie na punkty 7:0 wygrała nasza tegoroczna olimpijka Jowita WRZESIEŃ. Podium tej kategorii prezentowało się w następującym układzie:

I miejsce Jowita WRZESIEŃ zawodniczka CSiR Dąbrowa Górnicza
II miejsce Anastasiia PADOSHYK zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm
III miejsce Wiktoria KARWOWSKA zawodniczka KS AZS AWF Warszawa
III miejsce Aleksandra WITOŚ zawodniczka LKS ORZEŁ Namysłów

WW 62 kg

Z kwalifikacji grupowych na pierwszych miejscach wyszły Katarzyna MĄDROWSKA zawodniczka LKS FENIKS PESTA i Aleksandra WÓLCZYŃSKA zawodniczka WZS WKS GRUNWALD Poznań, która wygrała oba pojedynki grupowe przed czasem. To te dwie zawodniczki spotkały się w finale tocząc bardzo zacięty i wyrównany pojedynek. Na 40 sekund przed zakończeniem walki Katarzyna MĄDROWSKA wykonuje akcję w parterze za dwa punkty i prowadzi 7:4, jednak nadziewa się na kontrę zawodniczki z Poznania, która kosztuje ją pozycję zagrożoną. W tej pozycji wytrzymuje ponad 10 sekund, po czym sędzie odklepuje „tusz”. To wywołało potężną złość zawodniczki ze Startgardu, a jej trener natychmiast po decyzji rzucił challenge, który…. nie został uznany przez sędziów. To jeszcze bardziej zezłościło Katarzynę MĄDROWSKĄ, którą rzadko można zobaczyć w takim nastroju. Niestety dla niej i pomimo jej protestów decyzja została ogłoszona przez podniesienie ręki sędziego na macie wskazującego jako zwyciężczynię Aleksandrę WÓLCZYŃSKĄ. Ostateczna klasyfikacja na podium prezentowała się więc następująco:

I miejsce Aleksandra WÓLCZYŃSKA zawodniczka WZS WKS GRUNWALD Poznań
II miejsce Katarzyna MĄDROWSKA zawodniczka LKS FENIKS PESTA Stargard
III miejsce Natalia KUBATY zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska
III miejsce Olha PADOSHYK zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm

WW 65 kg

Do rywalizacji w tej kategorii przystąpiło pięć zawodniczkę, więc podobnie jak w innych kategoriach o tytule mistrzyni zadecydowała rywalizacja „każdy z każdym”. Tu najmocniejsza okazała się ekipa ZKS SLAVIA Ruda Śląska, której zawodniczki wygrały wszystkie swoje pojedynki i rozstrzygnęły między sobą o tytule mistrzowskim. W bezpośrednim pojedynku lepsza okazała się Kamila KULWICKA, która pokonała koleżankę z teamu 3:0. Ostateczna klasyfikacja medalowa wyglądała następująco:

I miejsce Kamila KULWICKA zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska
II miejsce Paulina DANISZ zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska
III miejsce Wiktoria STANETA zawodniczka SCSiR Staszów
III miejsce Oktawia SKRAIŃSKA zawodniczka ZTS SOKÓŁ Lublin

WW 68 kg

Cztery zawodniczki zgłoszone do rywalizacji w tej kategorii podzieliły się medalami i tytułami. Rywalizacje pewnie wygrała Natalia STRZAŁKA zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska wygrywając wszystkie pojedynki przed czasem.

I miejsce Natalia STRZAŁKA zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska
II miejsce Karolina KOZŁOWSKA zawodniczka MLUKS JUNIOR Dzierżoniów
III miejsce Karina KONARSKA zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm
III miejsce Małgorzata MAŁEK zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm

WW 72 kg

Pięć startujących w tej kategorii zawodniczek rywalizowało w systemie „każdy z każdym”, a kwestię tytułu rozstrzygnęły między sobą zawodniczki MKS CEMENT GRYF Chełm. Lepsza w tej rywalizacji okazała się bardziej doświadczona Anna URBANOWICZ, która w bezpośrednim pojedynku pokonała Danielę TKACHUK i wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski wygrywając trzy walki przed czasem i jedną na punkty 4:3 z Patrycją SŁOMSKĄ zawodniczką ZKS SLAVIA Ruda Śląska. Z kolei brązowa medalistka Mistrzostw Świata Juniorek i wice Mistrzyni Europy juniorek Daniela TKACHUK z jedną przegraną została wice Mistrzynią Polski.

I miejsce Anna URBANOWICZ zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm
II miejsce Daniela TKACHUK zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm
III miejsce Patrycja SŁOMSKA zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska
III miejsce Paulina MARTYKA zawodniczka MLKS JUNIOR Dzierżoniów

WW 76 kg

Do walk w tej kategorii przystąpiły cztery zawodniczki. Anna WAWRZYCKA zawodniczka MKS CZARNI Połaniec zwyciężyła pewnie rywalizację wygrywając wszystkie walki przed czasem. Podobnym bilansem mogłaby pochwalić się Magdalena KISIELIŃSKA zawodniczka WLKS Siedlce Iganie Nowe, jednak przystępując do walki z zawodniczką z Połańca decyzją trenera poddała walkę. Podium tej kategorii prezentowało się następująco:

I miejsce Anna WAWRZYCKA zawodniczka MKS CZARNI Połaniec
II miejsce Magdalena KISIELIŃSKA zawodniczka WLKS Siedlce Iganie Nowe
III miejsce Marlena KISTER zawodniczka ZTS SOKÓŁ Lublin
III miejsce Urszula PIOTROWSKA zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm

Wszystkim zawodniczkom gratulujemy wywalczonych medali, a trenera klubowym gratulujemy przygotowania swoich reprezentantek do mistrzostw.