16.09.2023

ZAPOWIEDŹ: Pierwsza szansa na kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich

W dniach 16 - 24 września w stolicy Serbii Belgradzie zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata Seniorów w trzech strach zapaśniczych. Ranga i znaczenie tego turnieju nie kończy się jedynie na rozstrzygnięciach o tytułach Mistrzowskich.

Zawody te będą ważne pod kilkoma względami. Przede wszystkim będą pierwszą okazją do wywalczenia kwalifikacji do igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024. Zgodnie ze zmienionymi przepisami zapaśniczki i zapaśnicy, którzy zajmą pierwsze trzy miejsca na podium otrzymają automatycznie kwalifikację dla swojego kraju. Nowym rozstrzygnięciem będzie walka o paszport olimpijski pomiędzy plasującymi się tuż za podium, na piątych miejscach. W poprzednich kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Tokyo oba piąte miejsca otrzymywały kwalifikację.

Rozstrzygnięcia we wszystkich trzech stylach zapadną w czasie czterodniowych zmagań, co w ramach turnieju światowego jest ciekawostką. W ostatnim czasie bowiem, na najważniejszych zawodach, czy to światowych, czy też kontynentalnych rywalizację zamykano w okresie trzech dni. To oczywiście wydłuży święto zapaśnicze, ale jednocześnie da szansę kibicom na „trochę oddechu” pomiędzy zmaganiami w poszczególnych kategoriach.

6ca64bb6-c74f-4cfe-a16d-a75a3100af85.JPG

Jako pierwsze do rywalizacji przystąpią zapaśnicy stylu wolnego. Pod wodzą trenerów Grigoria Danki i Ryszarda Klimasa w kolejnych dniach rywalizować będą:

 

16.09.2023 (sobota)

FS 70 kg Patryk Ołenczyn zawodnik LKS Dąb Brzeźnica
FS 86 kg Sebastian Jezierzański zawodnik LKS Dąb Brzeźnica
FS 125 kg Robert Baran zawodnik LKS Ceramik Krotoszyn

 

17.09.2023 (niedziela)

FS 74 kg Kamil Rybicki zawodnik LKS Mazowsze Teresin
FS 92 kg Michał Bielawski zawodnik WKS Grunwald Poznań

18.09.2023 (poniedziałek)

FS 65 kg Krzysztof Bieńkowski zawodnik AKS Białogard
FS 97 kg Zbigniew Baranowski zawodnik AKS Białogard


kadra-kobiet.jpg

Jako drugie na belgradzkie maty wyjdą reprezentantki kobiecych zapasów. Pod wodzą trenera Dariusza Grzywińskiego walczyć będą:

 

18.09.2023 (poniedziałek)

WW 55 kg Katarzyna Krawczyk zawodniczka MKS Cement-Gryf Chełm
WW 59 kg Jowita Wrzesień zawodniczka CSiR Dąbrowa Górnicza

 

19.09.2023 (wtorek)

WW 50 kg Anna Łukasiak zawodniczka AZS AWF Warszawa
WW 57 kg Anhelina Łysak zawodniczka MKS Cement-Gryf Chełm

20.09.2023 (środa)

WW 53 kg Roksana Zasina zawodniczka ZTA Zgierz
WW 62 kg Aleksandra Wólczyńska zawodniczka WKS Grunwald Poznań
WW 68 kg Wiktoria Chołuj zawodniczka AKS Białogard
WW 72 kg Natalia Strzałka zawodniczka ZKS Slavia Ruda Śląska


Ostatnie rozstrzygnięcia o kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich zapadną w rywalizacji „klasyków”. Pod wodzą trenera Józefa Tracza do walk przystąpią:

 

21.09.2023 (czwartek)

GR 77 kg Patryk Bednarz zawodnik RCSZ Olimpijczyk Radom

 

22.09.2023 (piątek)

GR 60 kg Michał Tracz zawodnik WKS Śląsk Wrocław
GR 72 kg Kamil Czarnecki zawodnik MKZ Unia Racibórz
GR 97 kg Gerard Kurniczak zawodnik KS Sobieski Poznań

23.09.2023 (sobota)

GR 63 kg Mairbek Salimov zawodnik KS Wchód Białystok
GR 67 kg Mateusz Bernatek zawodnik AKS Piotrków Trybunalski
GR 87 kg Arkadiusz Kułynycz zawodnik RCSZ Olimpijczyk Radom

Ostatnie pytanie na jakie da odpowiedź ten turniej to będzie pytanie, jak sprawdzi się nowa forma dostępu kibiców do oglądania zmagań zapaśniczych. Federacja UWW postanowiła - drogą innych federacji - pójść ścieżką komercyjną i udzielić dostępu do oglądania zawodów w systemie PPV (Pay Per View - Opłat Za Oglądanie). Dlatego jedynie ci, którzy zdecydują się ponieść koszty 15 Euro będą mogli cieszyć się emocjami związanymi z rywalizacją swoich reprezentantek i reprezentantów. Jeśli widowisko ma być podane w odpowiedniej formie, a kibice - jak obiecują organizatorzy - otrzymają w zamian dostęp do zakulisowych wydarzeń, wywiadów i informacji, to będą mogli się poczuć jak uczestnicy zawodów. Czy jednak taka forma będzie kołem zamachowym promocji zapasów? To może być jedno z równie ważnych pytań, na które UWW otrzyma odpowiedź po tym turnieju.

Trzymamy kciuki za walki naszych reprezentantek i reprezentantów.
Relacji w systemie PPV na stronie UWW

Kolejność walk i wyniki na stronie ARENA UWW

Opracował: Piotr Werbowy

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych