26.03.2022

Pierwsi drużynowo! Juniorzy klasyka triumfują we Frankfurcie.

We Frankfurcie nad Odrą rozegrany został cykliczny turniej w zapasach w stylu klasycznym 19 BRANDENBURG CUP, w którym uczestniczyła Kadra Narodowa Juniorów pod wodzą trenerów Edwarda BARSEGJANA i Edgara BABAYANA.

W zawodach wzięło udział 120 zawodników z 8 państw. Bardzo dobrze w tym gronie zaprezentowali się nasi juniorzy, którzy aż sześciokrotnie stawali na podium i pewnie wygrali klasyfikację drużynową,

W kategorii GR 60 kg po złoty medal sięgnął Oliwier SKRZYPCZAK zawodnik AKADEMII ZAPASÓW Nowy Tomyśl, który po drodze do finału wygrał pięć pojedynków przed czasem, w tym cztery przez przewagę techniczną i jeden przez „tusz”. W finale przeciwnik, Fin Oliver Pada postawił już trudniejsze warunki, ale Polak sprostał im i zwyciężył na punkty 11:7. Drugi z naszych reprezentantów w tej kategorii Grzegorz HILDEBRAND zawodnik UKS OLIMPIJCZYK Kędzierzyn Koźle uplasował się na dziewiątym miejscu. W kategorii startowało jedenastu zawodników.

W kategorii GR 63 kg na najwyższym miejscu podium stanął Arslambek SALIMOV zawodnik KS WSCHÓD Białystok, który w drodze do finału trzykrotnie zwyciężał przed czasem, w tym dwa razy przez przewagę techniczną i raz przez „tusz”. W pojedynku. O złoty medal nie dał szans zawodnikowi chorwackiemu Domagoj Celicek i po raz trzeci w turnieju odnosi zwycięstwo przez przewagę techniczną 9:0. W kategorii rywalizowało dwunastu zawodników.

W kategorii GR 67 kg rywalizowało aż dwudziestu jeden zawodników, w tym trzech naszych reprezentantów. Najlepiej wypadł Mairbek SALIMOV zawodnik KS WSCHÓD Białystok, który uplasował się tuż za podium na V miejscu turnieju. Zaraz za nim w klasyfikacji był Piotr STOLARCZYK zawodnik MKZ UNIA Racibórz. Na ósmym miejscu sklasyfikowano Piotra LEWANDOWSKIEGO zawodnika MKS CEMENT GRYF Chełm, a na dziesiątym Piotra SKALIKA zawodnika MKZ UNIA Racibórz.

W kategorii GR 72 kg wystartował Kewin METEL zawodnik UKS OLIMPIJCZYK Kędzierzyn Koźle, który po jednym zwycięstwie i dwóch porażkach sklasyfikowany został na ósmym miejscu na piętnastu rywalizujących w tej kategorii zapaśników.

W kategorii GR 77 kg tuż za podium uplasował się Michał PUCHALSKI zawodnik SSA LEGIA 1926 Warszawa, który w turnieju odniósł dwa zwycięstwa i dwie porażki. Drugi z naszych reprezentantów w tej kategorii Filip LOCH zawodnik ZKS Radomsko z bilansem zwycięstwa przez „tusz” i przegranej przez „tusz” zajął dziewiąte miejsce na trzynastu rywalizujących w tej kategorii zawodników.

Na drugim miejscu podium w kategorii GR 82 kg stanął Piotr CHEŁEK zawodnik SKS UNIA Swarzędz. W drodze do walki o medal zwyciężył dwukrotnie: przez przewagę techniczną i na punkty 5:1. W finale przegrywa przez przewagę techniczną 0:8 z Lukas Brenn przedstawicielem ARGE Baden-Württemberg. Na starcie tej kategorii stanęło sześciu zawodników.

W kategorii GR 87 kg na frankfurckie maty wyszedł Dawid MKRYCHYAN zawodnik MKZ UNIA Racibórz, który po dwóch porażce i zwycięstwie oraz wygranej i przegranej przez przewagę techniczną zostaje sklasyfikowany na piątym miejscu na dziesięciu startujących w tej kategorii zawodników.

W kategorii GR 97 kg wywalczył Mateusz IWANOWSKI zawodnik MKZ UNIA Racibórz, który kolejno w pojedynkach grupowych przegrywa na punkty 0:6 z zawodnikiem niemieckim, w bratobójczym pojedynku pokonuje przez przewagę techniczną 9:0 Huberta ROBASZKA zawodnika AKS Piotrków Trybunalski, przegrywa na punkty 1:5 i wygrywa na punkty 6:1. Oba ostatnie pojedynki z zawodnikami z Niemiec. Te wyniki dały mu brązowy medal turnieju.

Tuż za podium,  na czwartym miejscu w tej samej kategorii uplasował się Hubert ROBASZEK zawodnik AKS Piotrków Trybunalski. Do walki w tej kategorii przystąpiło pięciu zawodników.

W kategorii GR 130 kg wystartowało pięciu zawodników w tym dwóch naszych reprezentantów. Na drugim miejscu podium stanął Dominik KRAWCZYK zawodnik KS AZS AWF Warszawa, który po trzech zwycięstwach przez przewagę techniczną doznał jednej porażki na punkty 7:13 z Davidem Ovsjanikovem. Brązowy medal w tej samej kategorii wywalczył Jakub GRABOWSKI zawodnik WKS Śląsk Wrocław, który przegrał dwa pojedynki przez przewagę techniczną 0:8 w bezpośredniej konfrontacji z Dominikiem KRAWCZYKIEM i na punkty 2:3 ze złotym medalistą turnieju Davidem Ovsjanikovem. Dwa kolejne zwyciężył na punkty przy remisie 1:1 i 3:1.

Wszystkim medalistom serdecznie gratulujemy sukcesów, a trenerom klubowym i trenerom kadry składamy podziękowania za przygotowanie zawodników.

Opracował: Piotr Werbowy