18.05.2024

Pięć walk o medal. Taki jest sport.

W dniach 16-17 maja 2024 w greckiej miejscowości Loutraki rozegrane zostały Mistrzostwa Europy U15 w zapasach kobiet, w których wzięła udział Kadra Narodowa Polski.

Pod przywództwem trenerów Tomasza ROGISZA, Władysława OLEJNIKA i Vasyla ILNYTSKYIEGO aż pięć naszych reprezentantek dotarło do strefy medalowej.

Walcząca w kategorii WW 33 kg Nikola PRZYBYŁ po pokonaniu w ćwierćfinale MALASHEVICH, zawodniczki reprezentującej „neutralną flagę” w półfinale uległa Ukraince YATSKIV i stanęła do walki o brązowy medal. Zawodniczka HUSARIA FIGHT TEAM Kozielice pomimo trudności zdrowotnych dzielnie stawiała czoła Mołdawiance PORTARU, jednak na minutę przed końcem przy stanie 6:12 lekarz zawodów zadecydował o przerwaniu pojedynku. Waleczna postawa naszej najlżejszej zapaśniczki godna jest braw, jednak zdrowie jest cenniejsze niż tysiące medali. Wierzymy, że Polka będzie miała jeszcze okazję rywalizować na arenach kontynentu w grupie wiekowej młodziczek. Nasza zawodniczka zajmuje V miejsce w Europie.

przybyl-o-braz.jpg

Do walk w kategorii WW 36 kg przystąpiła Tola RUDNIK. Zawodniczka ZKS Miastko po pokonaniu w pojedynku kwalifikacyjnym Mołdawianki PUIU, w walce o półfinał ulega przez „tusz” przy stanie 3:4 drugiej z Mołdawianek TERZI. Rywalka wchodzi do finału i Polka staje do pojedynku o brązowy medal. W „małym finale” nasza zawodniczka ulega na punkty 1:8 Rumunce BARABAS AGOS i plasuje się na V miejscu w Europie w grupie wiekowej młodziczek.

tola-rudnik-o-braz.jpg

Bardzo dobrze w turniej weszła walcząca w kategorii WW 42 kg Karolina GWÓŹDŹ zawodniczka MLUKS Karlino. Po zwycięstwie przez przewagę techniczną 11:0 nad Bułgarką BOYADZHIEVA, w ćwierćfinale rewanżuje się Turczynce SALIK za wyeliminowane Zuzanny PTAK zawodniczki ZKS SLAVIA Ruda Śląska. Polka pokonuje rywalkę znad Bosforu na punkty 6:4. W półfinale po dobrej walce zawodniczka z Karlina przegrywa na punkty 3:6 z Chorwatką BLAZEKOVIC i staje do walki o najniższe podium. W trzecim „małym finale” z udziałem Polki nasza reprezentantka ulega na punkty 2:4 zapaśnicze „neutralnej flagi” BIALUHA i zajmuje miejsce tuż za podium mistrzostw Europy.

gwozdz_k-o-braz.jpg

W „biało-czerwonych” barwach w kategorii WW 46 kg wystąpiła Ewelina GWÓŹDŹ. W pojedynku kwalifikacyjnym zawodniczka MLUKS Karlino pokonuje przez „tusz” przy prowadzeniu 6:4 Mołdawiankę CARAPETIANT. W walce o półfinał rywalka tego dnia okazała się być zbyt mocna. Polka przegrywa przez przewagę techniczną 0:10 z reprezentantką „neutralnej flagi” BOLATOVA, ale „nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło”. Dobra forma przeciwniczki sprawia, że wchodzi ona do finału, a Polka wraca do rywalizacji. Zawodniczka MLUKS Karlino w pojedynku repasażowym pokonuje na punkty 7:3 Francuzkę MEKHNACHE i staje do walki o brązowy medal. W „małym finale” Ewelina GWÓŹDŹ ulega przez „tusz” przy stanie 0:4 Ukraince MATSIIEVSKA i zajmuje miejsce tuż za podium turnieju.

gwozdz2.jpg
NEK_7020-Enhanced-NR-1.jpg
 

gwozdz-e-o-braz.jpg

Piąta szansa medalowa dla Polski pojawiła się za sprawą walczącej w kategorii WW 66 kg Karoliny LOIANICH. Zawodniczka LKS ORZEŁ Namysłów w pojedynku o ćwierćfinał pokonuje na punkty 7:2 Greczynkę CHRYSIKAKI, ale w walce o półfinał musi uznać wyższość rywalki, Ukrainki PETRIV, z którą przegrywa przez „tusz” przy stanie 0:7. Przeciwniczka tego dnia jest bardzo mocna i wchodząc do finału otwiera naszej reprezentantce ścieżkę repasażową. W pojedynku o wejście do „małego finału” zawodniczka z Namysłowa pokonuje przez ‚tusz” przy prowadzeniu 5:0 reprezentantkę Macedonii Północnej SLAVEVSKA i staje do walki o brązowy medal.

Pomimo ambitnej postawy, ataków do końca walki nie udaje jej się odrobić straty do rywalki i przegrywa na punkty 1:3 z reprezentantką „neutralnej flagi” BADANINA. Karolina LOIANICH zajmuje V miejsce w Europie.

loianich-o-braz.jpg

Warto zauważyć dobry występ walczącej w kategorii WW 50 kg Ingi KUC zawodniczka KS BLOCZEK TEAM Pelplin, która po zwycięstwie nad reprezentantką Italii FERRINI w walce o ćwierćfinał pokonała na punkty 4:3 Azrekę ABDULLAYEVĄ. Niestety w kolejnej walce uległa przez „tusz” przy stanie 0:5 Chorwatce KOVAC, a po jej przegranej w półfinale odpadła z turnieju.

Dwie zwycięskie walki zanotowała też, walcząca kategorii WW 62 kg Maja JAGUSZ. Po wygranej z Finką PURMONEN zawodniczka ZKS Koszalin pokonuje przez „tusz” przy prowadzeniu 2:0 reprezentantkę Italii BERLICH. W pojedynku o półfinał Polka ulega jednak na punkty 4:7 reprezentantce ‚neutralnej flagi” HULNIK, a po jej przegranej w kolejnej rundzie odpada z zawodów.

NEK_7035-Enhanced-NR-1.jpg
NEK_7059-Enhanced-NR-1.jpg
 

Choć uplasowały się na dalszych miejscach to Polskę miały zaszczyt reprezentować: w kategorii WW 39 kg Anastazja RUTKOWSKA zawodniczka UKS ZAPASY Plewiska, w kategorii WW 42 kg Zuzanna PTAK zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska, w kategorii WW 50 kg Zuzanna PODGÓRSKA zawodniczka ZKS Gogolin, w kategorii WW 54 kg Emilia MADAJCZYK zawodniczka AKS Białogard oraz Julia OLEK zawodniczka KS HARDZI Jaroszowiec i w kategorii WW 66 kg Maja WEJCHAN zawodniczka KS SOBIESKI Poznań.

Wielkie brawa dla wszyskich naszych reprezentantek za walkę i podziękowania za emocje, a dla trenerów klubowych i trenerów kadry za przygotowanie. Wierzymy, że start młodziczek będzie cenną lekcją i przyniesie w przyszłości owoce na arenach międzynarodowych.

Opracował: Piotr Werbowy
Zdjęcia: Grecka Federacja Zapasów

Screeny z walk: relacja on line na stronie Greckiej Federacji Zapasów

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych