05.11.2023

Młodzicy stylu wolnego walczyli o tytuły Mistrza Polski 2023

4 listopada w sobotę w Staszowa rozegrano zawody o tytuły Mistrzów Polski Młodzików w zapasach w stylu wolnym

W zawodach wzięło udział stu siedemdziesięciu dziewięciu zapaśników reprezentujących pięćdziesiąt dwa kluby z całej Polski.

Jeśli idzie o klasyfikację drużynową, to była ona bardzo wyrównana. Pierwszą i ostatnią drużynę na podium dzieliły zaledwie dwa punkty. Najlepsi w tej rywalizacji okazali się zapaśnicy ZTA Zgierz, którzy zdobyli dwadzieścia punktów. Na drugim miejscu podium z taką samą ilości punktów uplasowali się reprezentanci ŁÓDZKIEJ AKADEMII ZAPASÓW Łódź. Trzecie miejsce wywalczyli zawodnicy klubu LKS MAZOWSZE Teresin, którzy zdobyli do klasyfikacji łącznej osiemnaście punktów.

walki-uks-niska1.jpeg
foto: UKS DZIKI Z SIEKIEREK Warszawa FB

Stoczono trzysta sześć pojedynków indywidualnych z czego sto sześćdziesiąt pięć zakończyło się przed czasem, w tym  sto czterdzieści dwa przez „tusz”. Jedynie w czterdziestu jeden przypadkach o zwycięstwie zadecydowały zdobycze punktowe.

Na starcie kategorii FS 35 kg stanęło czternastu zapaśników. W walce finałowej spotkali się Matvii Bezrukyi zawodnik ZTS SOKÓŁ Lublin z dwoma zwycięstwami przed czasem i jednym na punkty oraz Filip Kuśmierek zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin z dorobkiem trzech zwycięstw przed czasem, a tym jednym przez „tusz”. Lepszy w walce o złoto okazał się zawodnik z Lublina, wygrywając przez przewagę techniczną 16:5.

Bardzo dobrze w tej kategorii spisali się też obaj brązowi medaliści Gabriel Matejko zawodnik WLKS Nowe Iganie i Yurii Yakovliev zawodnik AKS Białogard, którzy zaliczyli po trzy zwycięstwa przed czasem przy jednej porażce.

W kategorii FS 38 kg wystartowało dwunastu zawodników, a z kompletem zwycięstw przed czasem, przez przewagę techniczną zwyciężył Abu-Bakar Tsomayev zawodnik KAVKAZ Warszawa

W kategorii FS 41 kg rywalizowało szesnastu zapaśników, a zwyciężył Oleksandr Petrenko zawodnik UKS NISKA Warszawa, który w finale pokonał przez przewagę techniczną 10:0 Mateusza Bartoszewskiego zawodnika LKS ŁAZ Łódź.

Na uwagę w tej kategorii zasługuje Jakub Mieczkowski zawodnik WKS GRUNWALD Poznań, który poza jedną porażką trzykrotnie zwyciężał prze „tusz”, co dało mu w efekcie trzecie miejsce i brązowy medal.

W kategorii FS 44 kg rywalizowało osiemnastu atletów, a w grupie tej pełna dominacja zwycięzcy Igora Kiełta zawodnika MKS ROKITA Brzeg Dolny, który nie dał szans rywalom zwyciężając czterokrotnie przed czasem, w tym aż trzykrotnie przez „tusz”. Dobry występ zanotował też Szymon Rogowicz zawodnik ZKS Koszalin, który z bilansem czterech zwycięstw przed czasem i przy jednej porażce wywalczył brązowy medal.

Licznie obsadzoną kategorię FS 48 kg, w której rywalizowało dwudziestu zapaśników zdominował Witold Pawlik zawodnik ZTA Zgierz. W finale zmierzył się on z Dawidem Matuszem reprezentującym LKS DĄB Brzeźnica. Przed walką o złoto obaj zawodnicy mieli imponujący bilans zwycięstw trzech walk przed czasem. Zawodnik ze Zgierza poprawił ten bilans dokładając do niego jeszcze jedno efektowne zwycięstwo przez przewagę techniczną 10:0 i to on będzie dzierżył tytuł Mistrza Polski w tej kategorii wagowej przez najbliższy rok.

W tej kategorii dobrze spisali się również zdobywcy brązowych medali Natan Wolski zawodnik KS GWIAZDA Bydgoszcz i Nikodem Stankiewicz zawodnik ZKS Koszalin, którzy przy jednej porażce zanotowali komplet zwycięstw przed czasem.

Również dwudziestu zawodników wystąpiło w kategorii FS 52 kg. Jej finał był wyrównanym i efektownym widowiskiem, a zmierzyli się w nim dwaj kandydaci do tytułu, którzy po drodze na szczyt zwyciężyli wszystkie pojedynki przed czasem. Igor Kaczmarek zawodnik ZTA Zgierz zwyciężał trzykrotnie przez przewagę techniczną, a Maciej Sadowik zawodnik ZKS SLAVIA Ruda Śląska aż czterokrotnie pokonał rywali, w tym raz przez „tusz”. Zacięta walka tych dwóch młodych gladiatorów zakończyła się wynikiem 12:10 i zwycięstwem na punkty zawodnika ze Zgierza.

W tej kategorii dobrze spisał się również Jakub Asztemborski zawodnik LKS ORZEŁ Namysłów, który wywalczył brązowy medal z bilansem trzech zwycięstw przed czasem i przy jednej porażce.

Osiemnastu zapaśników stanęło do rywalizacji w kategorii FS 57 kg, a zwyciężył w niej Michał Michniewicz zawodnik MLUKS Karlino. W walce o złoto zmierzył się z Mateuszem Klusem zawodnikiem ZKS Białogard, który po drodze do finału trzykrotnie wygrywał przez przewagę techniczną, jednak w finale musiał uznać wyższość rywala, który wygrywa przewagę techniczną 11:1 i to on zostaje Mistrzem Polski Młodzików sezonu 2023/2024

Do walk w kategorii FS 62 kg przystąpiło dwudziestu jeden zapaśników. Fantastyczny występ i zwycięstwo zaliczył w niej Franciszek Dubaj zawodnik UKS OLIMPIA Cieszków, który w walkach eliminacyjnych odniósł cztery zwycięstwa, w tym jedno przez „tusz”, a swoją dominację przypieczętował „tuszem” w finale pokonując Filipa Małowskiego zawodnika LKS ŁAZ Łódź przy prowadzeniu 8:0.

W tej kategorii również warto wyróżnić Leo Chaciołka zawodnika MLUKS ZAPASY Włodawa i Nikitę Mykhtoniuka zawodnika KAVKAZ Warszawa, którzy z bilansem czterech i trzech zwycięstw przed czasem oraz przy jednej porażce wywalczyli brązowe medale turnieju.

Rywalizacja w kategorii FS 68 kg zgromadziła piętnastu wojowników. W walce o złoto zmierzyli się w niej Arsen Vazaryan zawodnik KS BLOCZEK TEAM Pelplin z Maciejem Słowiańskim zawodnikiem ZTA Zgierz, który na ścieżce kwalifikacyjnej trzykrotnie zwyciężał przez „tusz”, jednak w finale to zawodnik ze Zgierza musiał uznać wyższość rywala. Przegrywa on przez przewagę techniczną 0:11.

Do walk o tytuł mistrzowski w kategorii FS 75 kg przystąpiło trzynastu zapaśników. Do finału z bilansem dwóch zwycięstw przez „tusz” i jednym na punkty dotarł Michał Gosiński zawodnik LKS ŁAZ Łódź. W nim zmierzył się z Oskarem Matuszkiem zawodnikiem ULKS BIZON Milicz, który wspinając się po drabince kwalifikacyjnej trzykrotnie zwyciężył przed czasem, w tym dwukrotnie przez położenie przeciwnika na łopatki. W tym starciu lepszy okazał się zawodnik z Łodzi, który pokonał rywala przed czasem, przewagą techniczną 11:0.

Konkurencja w kategorii FS 85 kg zgromadziła na starcie siedmiu zapaśników i z tego wględu toczyła się w dwóch grupach kwalifikacyjnych. Najlepsi w rywalizacji grupowej okazali się Filip Kilan zawodnik BORUTA-OLIMPIJCZYK Zgierz & Radom z dwoma zwycięstwami przed czasem, w tym jednym przez położenie rywala na łopatki oraz Arsenii Bondarenko zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin z dorobkiem trzech zwycięstw przez „tusz”. W pojedynku bezpośrednim górą był zawodnik ze Zgierza. Zwyciężył on przez położenie przeciwnika na łopatki przy prowadzeniu 6:0 i zdobył tytuł Mistrza Polski Młodzików 2023.

Do walk w kategorii FS 100 kg przystąpiło pięciu zawodników. Żadnych szans w tej rywalizacji nie dał przeciwnikom Patryk Krzyśków zawodnik LKS CERAMIK Krotoszyn, który wygrał wszystkie cztery walki przed czasem, w tym dwie przez „tusz”. Drugi w tej kategorii Patryk Całka zawodnik LUKS SUPLES Kraśnik również mógł pochwalić się dobrym bilansem trzech zwycięstw przez położenie przeciwnika na łopatki i tylko jedną przegraną, ze zwycięzcą turnieju.

W poszczególnych kategoriach na podiach stanęli:

fs-35-lks-teresin.jpgfoto: LKS MAZOWSZE Teresin FB

FS 35 kg

I miejsce Matvii Bezrukyi zawodnik ZTS SOKÓŁ Lublin
II miejsce Filip Kuśmierek zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin
III miejsce Gabriel Matejko zawodnik WLKS Nowe Iganie
III miejsce Yurii Yakovliev zawodnik AKS Białogard

fs-38-lks-teresin.jpg
foto: LKS MAZOWSZE Teresin FB
 

FS 38 kg

I miejsce Abu-Bakar Tsomayev zawodnik KAVKAZ, Warszawa
II miejsce Maksymilian Cieplik zawodnik KS LOTNIK Wrocław
III miejsce Piotr Karaś zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin
III miejsce Konrad Olech zawodnik LMKS Krasnystaw

 

fs-41-ryszard-lesniewski.jpgfoto: Ryszard Leśniewski FB

FS 41 kg

I miejsce Oleksandr Petrenko zawodnik UKS NISKA Warszawa
II miejsce Mateusz Bartoszewski zawodnik LKS ŁAZ Łódź
III miejsce Mateusz Matysiak zawodnik LMKS Krasnystaw
III miejsce Jakub Mieczkowski zawodnik WKS GRUNWALD Poznań

fs-44-zks-koszalin.jpg
foto: ZKS Koszalin FB
 

FS 44 kg

I miejsce Igor Kiełt zawodnik MKS ROKITA Brzeg Dolny
II miejsce Magamedamin Magamadow zawodnik KAVKAZ Warszawa
III miejsce Oliwier Deja zawodnik WKS GRUNWALD Poznań
III miejsce Szymon Rogowicz zawodnik ZKS Koszalin

 

fs-48-lks-dab-brzeznica.jpgfoto: LKS DĄB Brzeźnica FB

FS 48 kg

I miejsce Witold Pawlik zawodnik ZTA Zgierz
II miejsce Dawid Matusz zawodnik LKS DĄB Brzeźnica
III miejsce Natan Wolski zawodnik KS GWIAZDA Bydgoszcz
III miejsce Nikodem Stankiewicz zawodnik ZKS Koszalin

fs-52-zta-zgierz.jpg
foto: ZTA Zgierz FB
 

FS 52 kg

I miejsce Igor Kaczmarek zawodnik ZTA Zgierz
II miejsce Maciej Sadowik zawodnik ZKS SLAVIA Ruda Śląska
III miejsce Jan Makarewicz zawodnik MLUKS ZAPASY Włodawa
III miejsce Jakub Asztemborski zawodnik LKS ORZEŁ Namysłów

 

fs-57-zks-bialogard.jpgfoto: ZKS Białogard FB

FS 57 kg

I miejsce Michał Michniewicz zawodnik MLUKS Karlino
II miejsce Mateusz Klus zawodnik ZKS Białogard
III miejsce Jakub Górzyński zawodnik GLUKS INVICTUS Sicienko
III miejsce Kacper Trojnar zawodnik ULKS BIZON Milicz

fs-62-olimpia-cieszkow.jpg
foto: UKS OLIMPIA Cieszkow FB
 

FS 62 kg

I miejsce Franciszek Dubaj zawodnik UKS OLIMPIA Cieszków
II miejsce Filip Małowski zawodnik LKS ŁAZ Łódź
III miejsce Leo Chaciołka zawodnik MLUKS ZAPASY Włodawa
III miejsce Nikita Mykhtoniuk zawodnik KAVKAZ Warszawa

 

fs-68-zta-zgierz,jpg.jpgfoto: ZTA Zgierz FB

FS 68 kg

I miejsce Arsen Vazaryan zawodnik KS BLOCZEK TEAM Pelplin
II miejsce Maciej Słowiański zawodnik ZTA Zgierz
III miejsce Jakub Kiełpiński zawodnik MLKS WISŁA Świecie
III miejsce Antoni Lewanderski zawodnik UKS DZIKI Z SIEKIEREK Warszawa

fs-75-laz-lodz.jpg
foto: Ryszard Leśniewski FB
 

FS 75 kg

I miejsce Michał Gosiński zawodnik LKS ŁAZ Łódź
II miejsce Oskar Matuszek zawodnik ULKS BIZON Milicz
III miejsce Igor Gutowski zawodnik KS AZS AWF Warszawa
III miejsce Rafał Pozański zawodnik KS Koronowo

 

fs-85-lks-teresin.jpgfoto: LKS MAZOWSZE Teresin FB

FS 85 kg

I miejsce Filip Kilan zawodnik BORUTA-OLIMPIJCZYK Zgierz & Radom
II miejsce Arsenii Bondarenko zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin
III miejsce Patryk Wolszczak zawodnik KS Koronowo
III miejsce Ksawery Sołtysiak zawodnik LKS ORZEŁ Namysłów

fs-100-lks-ceramik.jpg
foto: LKS CERAMIK Krotoszyn FB
 

FS 100 kg

I miejsce Patryk Krzyśków zawodnik LKS CERAMIK Krotoszyn
II miejsce Patryk Całka zawodnik LUKS SUPLES Kraśnik
III miejsce Kamil Skibowski zawodnik LKS SUPLES Lniano
III miejsce Mikołaj Grendas zawodnik LKS ŁAZ Łódź

 

Wszystkim zawodnikom, którzy stanęli na podium turniejowym oraz ich trenerom klubowym składamy serdeczne gratulacje. Za wszystkich pozostałych trzymamy kciuki w kolejnych turniejach.
Pełne wyniki walk na stronie: SPORT ZONA

Opracował: Piotr Werbowy

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych