12.02.2023

Międzynarodowe Mistrzostwa Polski rozstrzygnęły nie tylko o tytułach.

W dniu 11 luty 2023 w Pelplinie rozegrano Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w zapach kobiet, w których wystartowało pięćdziesiąt osiem zawodniczek reprezentujących dwadzieścia pięć klubów z Polski i jeden z Macedonii.

Na zawodach stoczono dziewięćdziesiąt trzy pojedynki, z czego sześćdziesiąt sześć rozstrzygnięto przed czasem, w tym czterdzieści trzy przez „tusz”. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła ekipa MKS CEMENT GRYF Chełm przed ZKS SLAVIA Ruda Śląska. Na trzecim miejscu podium uplasowała się ekipa ZTS SOKÓŁ Lublin.

Turniej był ważny pod wieloma względami, ale przede wszystkim budził zainteresowanie ze względu na wewnętrzną rywalizację o prawo do reprezentowania Polski na Mistrzostwach Europy, które mają być rozegrane w Zagrzebiu w połowie kwietnia. Pierwszym etapem rywalizacji był rozegrany w ubiegłym tygodniu turniej rankingowy UWW ZAGREB OPEN 2023, drugim krokiem miały być właśnie rozegrane w Pelplinie mistrzostwa.

Była walka, był stres, były rozczarowania i była też wielka radość, czyli pełen wachlarz emocji które potrafi wywołać sport. W kilku kategoriach wagowych emocje sięgały zenitu. Oczywiście, ze względu na rock kwalifikacji olimpijskich oczko uwagi przykuwały kategorie olimpijskie.

Tak było w finale kategorii WW 50 kg, w której spotkały się - stały punkt naszej reprezentacji - Anna ŁUKASIAK zawodniczka KS AZS AWF Warszawa z Agatą WALERZAK zawodniczką LKS DĄB Brzeźnica aspirującą do prymatu w tej kategorii wagowej. Po zaciętej walce lepsza okazała się zawodniczka z Warszawy wygrywając na punkty 3:1.

W kategorii WW 53 kg pod nieobecność Katarzyny KRAWCZYK zawody pewnie wygrała Roksana ZASINA zawodniczka ZTA Zgierz, która zwyciężyła w czterech pojedynkach przez przewagę techniczną nie tracąc punktu.

Najmocniejsza i najbardziej ciekawa rywalizacja rozegrała się w kategorii WW 57 kg, w której o prymat reprezentowania Polski rywalizowały aż trzy nasze medalistki imprez kontynentalnych i światowych. Na turnieju ZAGRZEBIU, pomimo tego, że - jak powiedziała nam w wywiadzie - nie czuła się w najlepszej dyspozycji, najlepiej wypadła Jowita WRZESIEŃ zdobywając brązowy medal zawodów. Patrycja GIL pokazała się ze świetnej strony w rywalizacji z medalistami światowych imprez, a najsłabiej wypadła Angelina ŁYSAK, która po dwóch porażkach odpadła z turnieju. Tym razem sytuacja wyglądała skrajnie odwrotnie. Zawody wygrała Angelina ŁYSAK zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm, która w bezpośrednich pojedynkach pokonała przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0 Jowitę WRZESIEŃ i na punkty 9:2 Patrycję GIL. Pojedynek między Patrycja GIL i Jowitą WRZESIEŃ rozstrzygnęła na swoją korzyść zawodniczka z Siedlec, która wygrała na punkty 6:4.

Bardzo ciekawy pojedynek bezpośredni rozegrał się w kategorii WW 62 kg, w której dwie nasze zawodniczki Magdalena GŁODEK zawodniczka KS BLOCZEK TEAM Pelplin oraz Natalia KUBATY zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska walczyły o prawo do startu na Mistrzostwach Europy. Przy dopingu własnej publiczności nieznacznie lepsza okazała się zawodniczka gospodarzy turnieju, która przy remisie 4:4 zwyciężyła na punkty i to ona stanęła na najwyższym podium zawodów.

W kategorii WW 68 kg Natalia STRZAŁKA zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska udanie zrewanżowała się za porażkę na punkty 0:2 w chorwackim turnieju Wiktorii CHOŁUJ zawodniczce AKS Białogard. Tym razem zwycięstwo na punkty 5:2 należało do zawodniczki SLAVII i to ona zdobyła złoty medal turnieju.