27.11.2022

Medalowy start kadry U17 na turnieju w Pradze.

26 listopada 2022 w stolicy Czech, Pradze rozegrany został Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy U17 PRAGUE WRESTLING OPEN w zapasach w stylu klasycznym, w którym udział wzięła Kadra Narodowa Polski

Po dwuletniej przerwie w organizacji tego cyklicznego turnieju organizatorom udało się zaprosić na wznowienie PRAGUE WRESTLING OPEN trzydzieści osiem drużyn z Węgier, Czech, Niemiec, Bułgarii, Słowacji, Polski i Ukrainy.

W klasyfikacji drużynowej nasza reprezentacja uplasowała się na trzecim miejscu podium zdobywając w klasyfikacji 196 punktów i ustępując jedynie ekipom TJ PSK OLYMP Praha z Czech (310 pkt.) oraz SPORTSCHULE Leipzig z Niemiec (248 pkt.)

Pod wodzą trenerów Piotra SZCZEPONIKA i Przemysława KRACZKOWSKIEGO nasi reprezentanci wywalczyli:

ZŁOTE MEDALE WYWALCZYLI

GR 51 kg (rywalizowało dwóch zawodników)
Filip IWASZKO zawodnik UKS JEDYNKA Kostrzyn n/Odrą
(1 wygrana walka)

GR 60 kg (rywalizowało dziesięciu zawodników)
Kajetan JAKUBOWSKI zawodnik MZK UNIA Racibórz
(5 wygranych walk)

GR 110 kg (rywalizowało trzech zawodników
Paweł JANZEN zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy
(2 wygrane walki)

SREBRNE MEDALE WYWALCZYLI

GR 55 kg (rywalizowało czterech zawodników)
Kacper SOBCZYK zawodnik UKS JEDYNKA Kostrzyn n/Odrą
(2 wygrane, 1 przegrana walka)

GR 80 kg (rywalizowało dwudziestu dwóch zawodników)
Stanisław FUSSY zawodnik AKS Piotrków Trybunalski
(6 wygranych, 1 przegrana walka)

GR 110 kg (rywalizowało trzech zawodników)
Jakub LISEK zawodnik MLUKS ORLIK Wierzbica
(1 wygrana, 1 przegrana walka)

BRĄZOWE MEDALE WYWALCZYLI

Igor DĄBROWSKI zawodnik ZKS GRANICA Gdańsk

GR 92 kg (rywalizowało sześciu zawodników)
Stanisław TRETTER zawodnik UKS PIĄTKA Piaseczno

Pozostali zawodnicy uplasowali się na dalszych miejscach. W kategorii GR 80 kg Marcin SZYMICZEK zawodnik MKZ UNIA Racibórz po czterech wygranych i dwóch przegranych walkach zajął czwarte miejsce na dwudziestu dwóch zawodników. Również w tej kategorii po jednej wygranej i dwóch przegranych walkach na dziesiątym miejscu uplasował się Michał WOŹNIAK zawodnik MKS CEMENT GRYF Chełm. W kategorii GR 65 kg Iwo BOROWIEC zawodnik MKS GRYF Chełm zwyciężył jedną walkę i dwie przegrał plasując si ona piątej pozycji. Walczący w kategorii GR 71 kg Antoni TRETTER zawodnik UKS PIĄTKA Piaseczno po dwóch wygranych walkach i dwóch przegranych zajął szóste miejsce na dziesięciu rywalizujących w tej kategorii zawodników.

Piotr SZCZEPONIOK

Trener Kadry Narodowej U17

- Na turniej przyjechała dobra grupa Ukraińców i duża grupa Niemców ogólnie startowało osiem krajów, około sześćdziesięciu zawodników.

Dobrze powalczył Kajetan JAKUBOWSKI, który stoczył aż pięć walk i wszystkie zwyciężył przed czasem przez przewagę.

Ciekawy pojedynek w kategorii 110 kg stoczyli dwaj krajowi rywale Jakub LISEK i Paweł JANZEN, którzy rywalizując w kraju zwyciężają na zmianę w turniejach, ale zazwyczaj jest to kilka punktów różnicy. Teraz przed czasem zwyciężył Paweł JANZEN przewagą techniczną 10:0.

W przypadku niektórych kategorii nie bardzo można coś powiedzieć o zawodnikach. Choćby Filip IWASZKO wywalczył złoty medal, ale w kategorii rywalizowało dwóch zawodników.

Turniej organizowany był praktycznie końcem sezonu, z tego powodu pewnie nie było wielu klubów, bo oczywiście każdy liczy się z pieniążkami, ale była to okazja, żeby jeszcze końcem roku podpatrzeć, co kto robi źle, w jakiej jest formie, co poprawić.

W zawodach uczestniczyła i reprezentowała Polskę również z medalowymi sukcesami ekipa klubu sportowego MKZ UNIA Racibórz.

Wśród "żaków" w kategorii GR 44 kg w gronie trzech rywalizujących zawodników srebrny medal wywalczył Boris STEBEL. W kategorii GR 48 kg rywalizując w gronie siedmiu zawodników brązowy medal wywalczył Kuba KOSIK. W kategorii GR 52 kg również brąz w gronie ośmiu zawodników wywalczył Szymon NIECKARZ. W kategorii GR 68 kg w gronie dwunastu zawodników srebrny medal wywalczył Oleksandr TYMIAKOVSKYI,

W rywalizacji "młodzików", w kategorii GR 35 kg w gronie dziewięciu zawodników złoty medal wywalczył Ostap KALYNIUK, a srebrny medal w kategorii GR 47 kg w grupie czternastu zawodników wywalczył Matvii LISHCHUK.

Zdobywcom medali gratulujemy sukcesu, a trenerom klubowym i trenerom kadry dziękujemy za przygotowanie. Za pozostałych zawodników trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach na zapaśniczych matach.

Opracował i rozmawiał: Piotr Werbowy