31.05.2021

ME U15. Cztery medale naszych reprezentantek i jeden historyczny wolniaków

Po kategorii seniorek i młodzieżowej, świetnie spisały się nasze kadetki na rozgrywanych w stolicy Bułgarii, Sofii Mistrzostwach Europy do lat piętnastu. Mamy też historyczny medal wśród kadetów.
ZAPASY KOBIET

Występ naszych zawodniczek na profilu społecznościowym podsumował trener Norbert WARCHOŁ, który wraz z trenerem Adamem BLOKIEM prowadził naszą ekipę dziewcząt podczas tych Mistrzostw Europy.

Turniej mistrzowski w Sofii stał na dobrym poziomie sportowym. Pomimo pandemii wszystkie liczące się kraje takie jak: Rosja Ukraina, Białoruś czy Turcja wystartowały na bułgarskim czempionacie. Na tle innych państw wypadliśmy bardzo dobrze, zdobywając 4 medale: 3 srebrne i 1 brązowy, a w kwalifikacji drużynowej zajęliśmy wysokie 4 miejsce w Europie.

W kategorii WW 39 kg Debiutująca w ME Anna STANIEK zawodniczka LKS ZNICZ Chęciny trafiła na dwie mocne rywalki z bloku wschodniego, które zostały medalistkami. Niestety w żadnej walce nie udało się jej nawiązać rywalizacji. Bezkonkurencyjna od kilku lat w kraju Dominika KONKEL zawodniczka GKS CARTUSIA Kartuzy przegrała z zawodniczką z Mołdawii (po bardzo kontrowersyjnym sędziowaniu), która z kolei w następnym pojedynku przegrała z zawodniczką z Białorusi. Widać brak startów międzynarodowych oraz mocnych walk w kraju.

Kategoria WW 42 kg to bardzo mocna i wyrównana kategoria w kraju w grupie młodziczek i kadetek. Wiktoria JARONIEK zawodniczka AKS Piotrków Trybunalski wygrała ostatnio turniej kadetek w Bukareszcie, a tutaj po srebrny medal sięga Maja MAJDAŃSKA, zawodniczka MLKS AGROS Żary - aktualna mistrzyni Polski młodziczek, a po brązowy Julia DOLNA, zawodniczka AKS Piotrków Trybunalski, która zwyciężyła w wewnętrznych krajowych eliminacjach. Dziewczęta pokazały charakter w walkach i widać u nich ogromny potencjał.

W kategorii WW 46 kg nasza liderka, srebrna medalistka z Krakowa (ME U-15 2019), Amelia TOMALA zawodniczka GKS PIAST Wola bardzo dobrze walczyła w turnieju. Dopiero w finałowym boju musiała uznać wyższość Rosjanki, z którą również przegrała na polskim czempionacie i ponownie zdobywa tytuł Wice Mistrzyni Europy U15. Drugą naszą reprezentantką w tej kategorii była Karolina ZIEŃ zawodniczka LKS MAZOWSZE Teresin. Widać było u naszej debiutantki brak startów międzynarodowych, które pozwoliłby jej bez presji walczyć.

W kategorii WW 50 kg Sara CZECH zawodniczka MKS ROKITA Brzeg Dolny nie wykorzystała swojej szansy dobrego losowania i dojścia do strefy medalowej, gdzie realnie patrząc mogła walczyć o brązowy medal.

W kategorii WW 54 kg Nikola PIECHOCKA zawodniczka LKS FENIKS PESTA Stargard zwyciężyła w dwóch pierwszych pojedynkach. Następnie minimalnie uległa zawodniczce z Rosji, która z kolei przegrała swój półfinał i tym samym nie pociągnęła naszej do walk repasażowych. Ostatecznie Nikola zajęła 7 miejsce. Zawodniczka o sporym potencjale, dobrze czującą walkę. Druga nasza zawodniczka walcząca w tej kategorii, Wiktoria SZELIGA zawodniczka MLKS JUNIOR Dzierżoniów w pierwszym pojedynku pokonała zawodniczkę z Białorusi przy wyniku 4-4. W drugiej walce ulega po dwóch kuriozalnych decyzjach sędziowskich zawodniczce z Ukrainy.

W kategorii WW 58 kg Marta GAJOWNICZEK zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm zaliczyła dwa wygrane pojedynki przed czasem. Dynamiczne rzuty, po których rywalki nie miały nic do powiedzenia. W finale zawodniczka z Rosji okazała się jednak zbyt silna dla Marty. I znowu sędziowie dali o sobie znać. Marta będąc w pozycji zagrożonej mostowała i wtedy rywalka oderwała ją od maty i rzuciła na kark. Bardzo niebezpieczna sytuacja, która mimo rzuceniu challengu nie została rozpatrzona. Marcie należą się duże brawa za cały turniej i wywalczenie srebrnego medalu.

W kategorii WW 62 kg Emilia ŚWIERCZEWSKIEJ zawodniczce MKZ UNIA Racibórz zabrakło zimnej krwi w walce. Wygrywając pojedynek decyduje się na dość ryzykowne rzuty, po których musi wychodzić z pozycji zagrożonych.

W kategorii WW 62 kg Agata KAZANECKA zawodniczka GKS ARMATY Stoczek Łukowski stoczyła 3 walki. Pokonała rywalkę z Rumunii, a w dwóch walkach z zawodniczkami z Ukrainy i Rosji czyli medalistkami przegrywa nieznacznie.

W kategorii WW 66 kg Dominika POCHOWSKA zawodniczka ULKS GRYF Wojnowo o dobrych warunkach fizycznych, stale pracująca. W pierwszej walce uległa zawodniczce z Rosji. W tym pojedynku widoczny był brak startów międzynarodowych na tym poziomie, gdyż trochę usztywniło to Dominikę. Rosjanka awansowała do finału tym samym otwierając Dominice drogę do medalu. W repasażach zwyciężyła zawodniczkę z Estonii, a w walce o brązowy medal przegrywa przed czasem z reprezentantką Ukrainy. U tej zawodniczki jest duży potencjał jednak trzeba wykonać jeszcze dużo pracy, aby na równi walczyć ze wschodnimi rywalkami.

Powoli wracamy do normalności po rocznych obostrzeniach związanych z pandemią. Uciekł nam rok, dlatego trzeba to szybko nadrobić. Potrzeba nam dużo startów i wspólnych międzynarodowych zgrupowań. Ale możemy być spokojni, bo praca jaką wykonuje nasz główny coach Dariusz GRZYWIŃSKI idzie w najlepsze i dalsze sukcesy gwarantowane. Natomiast trener dorosłej reprezentacji Piotr KRAJEWSKI oglądając młode dziewczyny w akcji może być spokojny o następne pokolenie...

STYL WOLNY

Bardzo miłą niespodziankę w kategorii FS 62 kg zrobił Bartek NOWAKOWSKI zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin.  W 1/8 finału w trzydziestosekundowej walce pokonał przez "tusz" reprezentanta Izraela Danilla Shafra. W ćwierćfinale nasz reprezentant przegrał na punkty 0:6 z Bułgarem Erdalem Galipemm jednak przeciwnik wygrywając polfinał pociągnął Polaka do pojedynku repasażowego, w którym spotkał się z drugim naszym reprezentantem Bartoszem TOMALĄ pokonując go na punkty 13:3. W pojedynku o brązowy medal ME U-15 Bartek NOWAKOWSKI nie daje najmniejszych szans Grekowi Araamowi Moustopoulowi, skutecznie go punktując 10:0. Nasz reprezentant poza tym, że jako jedyny wolniak stanął na podium bułgarskiego czempionatu, to na stałe wpisuje się w annały polskiego zapaśnictwa, jako pierwszy w historii zdobywca medalu ME w tej grupie wiekowej.

Wśród zawodników stylu wolnego dobrze spisał się też Jakub KĘSY zawodnik UKS OLIMPIA Cieszków, który dotarł do walki o brązowy medal, ale tam uległ zawodnikowi z Ukrainy Viktorowi Borohanowi i zajął V miejsce Mistrzostw Europy U15. Po drodze stoczył pięć walk. W pojedynku kwalifikacyjnym pokonuje na punkty 3:2 Bułgara Tihomira Stojanowa. W pojedynku o ćwierćfinał pokonuje na punkty 8:4 zawodnika rumuńskiego Denisa Sarmarghitana. W ćwierćfinale przegrywa na punkty 4:10 z Ukraińcem Hryhoryshynem, który wchodząc do finału pociąga Polaka do repasaży. W pojedynku repasażowym pokonuje przez przewagę techniczną 10:0 reprezentanta Macedonii Północnej. Brawa za walkę.

Podziękowania dla Norberta WARCHOŁA i Artura JANIAKA za udostępnienie materiałów.