10.08.2023

ZAPOWIEDŹ: „Klasycy” powalczą w Dortmundzie o Wielką Nagrodę Niemiec”

W dniach 12-14 sierpnia 2023 Helmut-Körnig-Halle w Dortmundzie rozegrana zostanie trzydziesta ósma edycja międzynarodowego turnieju zapaśniczego w stylu klasycznym „GRAND PRIX GERMANY”.

Do turnieju zgłosiło się 159 zapaśników stylu klasycznego reprezentujących takie kraje jak USA, Niemcy Litwa, Izrael, Francja, Dania, Austria, Ukraina, Finlandia, Kazachstan, Japonia, Norwegia Chile, Szwajcaria, Czechy Turcja, Estonia, Szwecja i oczywiście Polska.

Zawody te będą ostatnim sprawdzianem naszej kadry „klasyków” przed mającymi się odbyć w połowie września Mistrzostwami Świata, które będą jednocześnie pierwszym turniejem kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich. W tym świetle turniej w Dortmundzie nabiera dodatkowego „smaczku” i znaczenia, bo to ostatnia szansa w rywalizacji wewnętrznej, aby wykazać prym w poszczególnych kategoriach i wywalczyć sobie prawo do reprezentowania Polski na mistrzostwach globu.

Pod kątem kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich najciekawsza i najmocniejsza konkurencja w turnieju zapowiada się właśnie w kategoriach, które reprezentowane będą na tych najważniejszych dla każdego sportowca zawodach.

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w kategorii GR 67 kg, w której oprócz naszych reprezentantów wystąpią między innymi Wicemistrz Olimpijski 2021, brązowy medalista Mistrzostw Europy 2023, Ukrainiec Parviz NASIBOV, Wicemistrz Azji 2023, brązowy medalista Mistrzostw Świata U23, Japończyk Kyotaru SOGABE, Mistrz Europy 2020 i zwycięzca tegorocznego Memoriału Władysława Pytlasińskiego, Norweg Morten THORESEN,

Mocna rywalizacja zapowiada się również w kategorii GR 87 kg, w której wystąpią między innymi: brązowy medalista Mistrzostw Świata 2017, Mistrz Europy 2016, Niemiec Pascal EISELE, Wicemistrz Europy 2023, brązowy medalista Mistrzostw Świata 2022, Ukrainiec Yaroslav FILCHAKOV, Wicemistrz Świata 2019, brązowy medalista Mistrzostw Europy 2020, brązowy medalista Igrzysk Europejskich 2019, Szwed Alex KESSIDIS, Młodzieżowy Wicemistrz Europy U23 2023, Młodzieżowy Mistrz Świata U23 2022, zwycięzca tegorocznego Memoriału Władysława Pytlasinskiego, Norweg Exauce MUKUBU, Młodzieżowy Mistrz Europy U23 2022 i brązowy medalista Mistrzostw Świata U23, Holender Marcel STERKENBURG.

jozef-tracz.jpg

Józef TRACZ

Trener Kadry Narodowej Seniorów w zapasach w stylu klasycznym.

Na zapaśniczej macie
- W trzech kategoriach wystawił Pan szerszą obsadę. Czy należy rozumieć, że w tych kategoriach trwa jeszcze rywalizacja o prawo do reprezentowania Polski na mistrzostwach świata?

Józef TRACZ
- Tak właściwie mamy nierozwiązaną sytuację w kategorii GR 87 kg i ten turniej zadecyduje. W kategorii GR 67 kg sytuacja jest raczej klarowna, ale nie chciałbym jeszcze podawać składu na mistrzostwa świata. Jesteśmy przed turniejem, mamy jeszcze kilka zgrupowań i na nich będę mógł zobaczyć jak pracują i w jakiej formie są zawodnicy.

Na zapaśniczej macie
- Dwóch zawodników startuje na tym turnieju w nieolimpijskich kategoriach. Czy brani są oni pod uwagę do startu na mistrzostwach właśnie w tych kategoriach?

Józef TRACZ
- To są młodzi zawodnicy, którzy reprezentują poziom seniorski dlatego biorą udział w naszych zgrupowaniach i startują w zawodach. Przed nimi Młodzieżowe Mistrzostwa Świata i głównie pod tym kątem prowadzone są przygotowania. Tak jak powiedziałem, nie chcę podawać składu na Mistrzostwa Świata w Belgradzie, ale jest możliwe, że któryś z nich zostanie powołany na te zawody.

 

Pod wodzą trenera Józefa TRACZA nasi reprezentanci walczyć będą w następującym składzie:

GR 60 kg Michał TRACZ zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław
GR 63 kg Mairbek SALIMOV zawodnik KS WSCHÓD Białystok
GR 67 kg Mateusz BERNATEK zawodnik AKS Piotrków
GR 67 kg Roman PACURKOWSKI zawodnik KS AZS AWF Warszawa
GR 67 kg Kamil CZARNECKI zawodnik MKZ UNIA Racibórz
GR 77 kg Patryk BEDNARZ zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom

GR 82 kg Adam GARDZIOŁA zawodnik KS AZS AWF Warszawa
GR 87 kg Arkadiusz KUŁYNYCZ zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom
GR 87 kg Szymon SZYMONOWICZ zawodnik MKS CEMENT GRYF Chełm
GR 97 kg Gerard KURNICZAK zawodnik KS SOBIESKI Poznań
GR 97 kg Artiom SHUMSKI zawodnik KS SOBIESKI Poznań

PROGRAM ZAWODÓW

Sobota 12 sierpnia 2023
Od godziny 10:30 pojedynki kwalifikacyjne
Od godziny 18:00 półfinały

Niedziela 13 sierpnia 2023
Od godziny 10:30 runda repasażowa i finały.

WYNIKI NA ŻYWO: na stronie DRB

Trzymamy kciuki za dobre walki naszych reprezentantów.

Opracował i rozmawiał: Piotr Werbowy

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych