14.05.2023

Kadra trenera Barsegjana „rozbiła bank” na turnieju we Frankfurcie!

W miniony weekend we Frankfurcie nad Odra rozegrany został Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy „Branderburg Cup” w zapasach w stylu klasycznym z udziałem Kadry Narodowej U20 pod wodzą trenera Edwarda Barsegjana.

W turnieju oprócz reprezentacji Polski wzięły udział kadry narodowe Czech, Szwajcarii, Chorwacji i Niemiec oraz zawodnicy reprezentujący ekipy landów niemieckich. Polacy spisali się znakomicie zwyciężając w klasyfikacji drużynowej z dorobkiem dziewiętnastu punktów. Na drugim miejscu podium stanęła ekipa Niemiec z jedenastoma punktami, a na trzecim Czesi, których zawodnicy wywalczyli osiem punktów do klasyfikacji.  

W kategorii GR 55 kg wystartowało czterech zawodników, w tym dwóch naszych reprezentantów. Mateusz ROPIAK zawodnik ZLKS ZAGŁĘBIE Wałbrzych po jednej porażce przez przewagę techniczną i dwóch zwycięstwach przed czasem stanął na drugim miejscu podium. Drugi z naszych reprezentantów, Wojciech KUŻMIAK zawodnik MLKS AGROS Żary uplasował się na czwarta miejscu.

gr57kg.jpg

Na starcie kategorii GR 60 kg stanęło dziesięciu zapaśników w tym trzech reprezentujący biało-czerwone barwy. Złoty medal turnieju w fantastycznym stylu wywalczył Oliwier SKRZYPCZAK zawodnik AKADEMII ZAPASÓW Nowy Tomyśl. Nie dał on szans żadnemu z przeciwników wygrywając cztery pojedynki turniejowe przez przewagę techniczną. Na dalszych miejscach w tej kategorii uplasowali się Dominik PARTYKA zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław i Gracjan JEDUT zawodnik MLKS AGROS Żary.

gr60kg.jpg

skrzypczak.jpg

Oliwier SKRZYPCZAK

zawodnik AKADEMII ZAPASÓW Nowy Tomyśl

Na zapaśniczej macie
- Zdaje się, że ten rok jest dla Pana wyśmienity pod względem startów. Zwycięstwo w Międzynarodowych Mistrzostwach polski Seniorów, Wicemistrzostwo Polski, Mistrzostwo Polski Juniorów, a teraz zwycięstwo w międzynarodowym turnieju. Zapytam trochę „przewrotnie” czy nie jest Pan za mocny na turnieje juniorskie? Jakie korzyści przynosi Panu start w takich turniejach?

Oliwier SKRZYPCZAK
- Uważam, że na każdym turnieju jest trochę lepszych i trochę słabszych zawodników. Na pewno starty w takich zawodach pomagają mi zbudować pewność siebie oraz sprawdzić techniki, których uczyłem się i które doskonaliłem na treningach.

 

Do rywalizacji w kategorii GR 67 kg przystąpiło dziewięciu zawodników, w tym dwóch podopiecznych Edwarda BARSEGJANA. Świetnym wynikiem w tej kategorii może poszczycić się Arslanbek SALIMOV zawodnik KS WSCHÓD Białystok, który po jednym zwycięstwie na punkty 10:4 i dwóch przez przewagę techniczną stanął na najwyższym miejscu turniejowego podium. Na dalszej pozycji uplasował się Piotr SKALIK zawodnik MKZ UNIA Racibórz.

gr67kg.jpg

W kategorii GR 72 kg rywalizacja toczyła się w gronie dwunastu zawodników. Dwóch Polaków Mateusz DAWID zawodnik AKS Piotrków Trybunalski i Oskar LUBERA zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław zajęli w niej kolejno piątą i szóstą lokatę.

Do rywalizacji w kategorii GR 77 kg przystąpiło dwunastu zapaśników, a wśród nich Michał PUCHALSKI zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, Marcin SZYMICZEK zawodnik MKZ UNIA Racibórz, którzy zajęli kolejno piąte i szóste miejsce.

W kategorii GR 82 kg w gronie dziesięciu zapaśników wystartowali dwaj nasi reprezentanci. Piotr CHEŁEK zawodnik SKS UNIA Swarzędz po trzech zwycięstwach przed czasem w tym jednym przez „tusz” i jednej porażce na punkty 1:3 wyszedł z grupy z drugiej pozycji i w walce o trzecie miejsce zmierzył się z drugim z naszych reprezentantów Mateuszem BORYSEWICZEM zawodnikiem SKF OLIMP Kostrzyn, który wyszedł z grupy z bilansem dwóch zwycięstw i jedną przegraną na punkty 0:2. Z tej rywalizacji zwycięsko, przy remisie 1:1  wyszedł zawodnik ze Swarzędza i to on stanął na trzecim miejscu podium turniejowego.

gr82kg.jpg

W kategorii GR 87 kg rywalizowało pięciu zawodników w tym dwóch naszych reprezentantów. Rywalizację w formuła „każdy z każdym” zwyciężył Wojciech IWANOWSKI zawodnik MKZ UNIA Racibórz z bilansem dwóch zwycięstw przed czasem oraz dwóch na punkty i to on zajął najwyższe miejsce na podium turniejowym. Drugi z naszych reprezentantów, Patryk ROBASZEK zawodnik AKS Piotrków Trybunalski uplasował się na pozycji poza podium.

gr87kg.jpg

iwanowski.jpg

Wojciech IWANOWSKI

zaowdnik MKZ UNIA Racibórz

Na zapaśniczej macie
- Wyniki zawodów krajowych pokazują, że coraz lepiej radzi Pan sobie nie tylo w w rywalizacji juniorów, ale i w rywalizacji z zawodnikami starszymi wiekowo, Wystarczy tu choćby pochwalić wynik i pogratulować trzeciego miejsca na Mistrzostwach Polski Seniorów. Czym innym są jednak starty w turniejach międzynarodowych. Czym jest dla Pana zwycięstwo w tym turnieju?

Wojciech IWANOWSKI
- To zwycięstwo jest dla mnie dużą motywacją do pracy przed Mistrzostwami Europy. Jak wygrywa się turnieje międzynarodowych daje to „napęd” do dalsze pracy. Takie zawody dają też trenerom pogląd na zawodników i pokazują, że warto skupić się na zawodnikach którzy wygrywają międzynarodową rywalizację.

 

W kategorii GR 97 kg w gronie dziewięciu zawodników wystartowało aż trzech naszych przedstawicieli. W finale kategorii z dorobkiem trzech zwycięstw spotkali się Sebastian WARCHOŁ zawodnik KS SOBIESKI Poznań i Mateusz IWANOWSKI zawodnik MKZ UNIA Racibórz. Zwycięzcą został zawodnik z Poznania pokonując rywala przez „tusz” przy prowadzeniu 2:1. Trzeci z naszych reprezentantów Jakub KORCZ zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom uplasował się poza podium.

gr97kg.jpg

barsegjan.jpg

Edward BARSEGJAN

trener Kadry Nardodowej Juniorów U20

Na zapaśniczej macie
- Jakie były Pana założenia przed startem w tym turnieju?

Edward Barsegjan
- Był to następny sprawdzian dla zawodników przed mistrzostwami Europy. Trochę test jak czują się w rywalizacji międzynarodowej.

Na zapaśniczej macie
- Czy w Pana ocenie któryś z zawodników zasługuje na szczególne wyróżnienie po zawodach?

Edward Barsegjan
- Ci, którzy mieli wygrać swoje kategorie - wygrali. Nie chcę wyróżniać żadnego zawodnika. Po prostu zrobili swoje.

Na zapaśniczej macie
- Jake są Pana najbliższe plany dotyczące pracy z kadrą U20?

Edward Barsegjan
- Do piątku zostajemy tu na miejscu na zgrupowaniu, gdzie pracujemy z reprezentacjami, które zostały po turnieju. Potem 27 maja siedm osób leci do Chorwacji na turniej. Od 3-15 czerwca mamy zgrupowanie w Gruzji z reprezentacją tego kraju oraz z reprezentacją Armenii i będzie to bezpośrednie przygotowanie do startu w Mistrzostwach Europy.

 

Trzymamy kciuki za dalszą pracę i przygotowania ekipy to turnieju kontynentalnego, który rozegrany zostanie na przełomie czerwca i lipca.

Wyniki poszczególnych walk i pełna klasyfikacja turniejowa na stronie LIGA DB

Opracował i rozmawiał: Piotr Werbowy
Zdjęcia dzięki uprzejmości trenera Edwarda Barsegjana.

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych