17.03.2024

Kadeci klasyka trzecią ekipą turnieju w Suboticy

W sobotę 16-go marca w serbskiej Suboticy rozegrany został cykliczny, międzynarodowy turniej zapaśniczy kadetów w zapasach w stylu klasycznym.

Kadra kadetów pod wodzą trenerów Piotra Szczeponioka i Przemysława Kraczkowskiego rywalizowała w Memoriale Refika Memiševića. Turniej w Suboticy każdego roku zdobywa większą popularność jako turniej dla kadetów. W tym roku organizatorzy spodziewali się stu sześćdziesięciu uczestników reprezentujących piętnaście narodowości, w tym z Austrii, Czech, Węgier, Chorwacji, Słowacji, Słowenii, Bułgarii, Francji, Mołdawii, Ukrainy Albanii, Serbii i oczywiście z Polski.

Zdobycze punktowe całego teamu dały naszym reprezentantom trzecie miejsce w klasyfikacji drużynowej. W imieniu naszej ekipy puchar na podium odebrał trener Piotr Szczeponiok.

Na sukces ekipy złożyły się dwa złote medale, które wywalczyli Yessine Ben Labed zawodnik WKS ŚLĄSK Wrocław w kategorii GR 80 kg, w której walczyło dziesięciu rywali i Krzysztof Kulik zawodnik ZKS GRANICA Gdańsk w kategorii GR 92 kg, na starcie której stanęło sześciu zapaśników.

Zawodnik z Wrocławia po drodze do finału nie stracił punktu technicznego zwyciężając Bułgara NEYKOVA przez przewagę techniczną 9:0, a następnie na punkty 7:0 Słowaka HERVAIA. W finale nie było już tak łatwo, ale Polak pokonuje na punkty 3:1 reprezentanta Węgier VARGĘ i to on staje na najwyższym miejscu podium.

Drugi z naszych reprezentantów zapaśnik z Gdańska zwycięża w swojej grupie pokonując na punkty przy remisie 1:1 Węgra BÁTYAIA - jak się okazało był to najcięższy z jego pojedynków - oraz na punkty 7:0 reprezentanta Słowacji. Zapaśnik GRANICY Gdańsk wydawał się rozkręcać z każdym pojedynkiem. W półfinale pokonał przez przewagę techniczną 9:0 reprezentanta Austrii POLZLEITNERA, a w walce o złoty medal tym razem pewnie przez przewagę techniczną 8:0 ponownie pokonał Węgra BÁTYAIA.

Stając na najniższym miejscu podium kategorii GR 51 kg, w gronie dziesięciu rywali brązowy medal odebrał Patryk Krobski zawodnik SKS UNIA Swarzędz. W pojedynku kwalifikacyjnym zwyciężył na punkty 8:4 reprezentanta Chorwacji. W ćwierćfinale wszystko szło po myśli naszego zawodnika i trenerów. Na dziesięć sekund przed końcem walki Polak prowadził 5:3. Wtedy to właśnie rywal wykonuje akcję za cztery punkty i nasz zawodnik przegrywa ostatecznie 5:7 z Węgrem KAZINCYEM. W walce o brązowy medal doszło do „bratobójczego” pojedynku, w którym Patryk Krobski pokonał przez przewagę techniczną 10:0 Gracjana Somerskiego zawodnika UKS JEDYNKA Kostrzyn n/O.

Na czwarte miejscu w kategorii GR 45 kg, w której rywalizowało pięciu zapaśników uplasował się Ksawier Rossa zawodnik MKZ UNIA Racibórz, który przy trzech przegranych pojedynkach pokonał przez przewagę techniczną 9:0 Serba JAKOVLJEVIĆA.

Tuż za podium stanął też Szymon Nieckarz zawodnik MKZ UNIA Racibórz w kategorii GR 60 kg, do startu w której zgłosiło się ośmiu oponentów. Po pierwszym wygranym na punkty 7:3 pojedynku z Albańczykiem Saimir NDOJ przegrał przez "tusz" przy wyniku 0:6 z Serbem Luka ZELIĆ kolejną walkę w półfinale, a następnie pojedynek o brązowy medal z Bułgarem Stanislav RAYCHEV i zajął ostatecznie piąte miejsce w turnieju.

Choć tym razem bez sukcesów, ale nasz kraj na turnieju reprezentowali również: w kategorii GR 48 kg Patryk Remlein zawodnik SKS UNIA Swarzędz, w kategorii GR 55 kg Szymon Godun zawodnik KS WSCHÓD Białystok, w kategorii GR 65 kg Przemysław Andrychowski zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom i w kategorii GR 110 kg Dominik Skowron zawodnik KS BIEŻANOWIANKA Kraków.

Warto wspomnieć, że skład sędziowski na turnieju w Suboticy ze strony PWOA wspierał sędzia Andzrej Tomaszewski.

Zdobywcom medali i ich trenerom klubowym oraz trenerom kadry serdecznie gratulujemy. Trzymamy kciuki za wszystkich naszych reprezentantów w kolejnych ich startach na arenie międzynarodowej.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Przemysława Kraczkowskiego.
Opracował: Piotr Werbowy