30.03.2022

Indywidualnie na brązowo, drużynowo na piątkę!

W dniach 28-30 marca 2022 w Budapeszcie, stolicy Węgier zostały rozegrane Mistrzostwa Europy w zapasach stylu wolnym, w których uczestniczyła Kadra Narodowa Polski.

Świetny występ Polaków pod wodzą trenerów Artura ALBINOWSKIEGO, Dawida Takunowa i Sławomira ROGOZIŃSKIEGO mógł się podobać kibicom, tym bardziej, że poparty był aż czterema zdobyczami medalowymi. W klasyfikacji drużynowej Polska zajęła wysokie, piąte miejsce (84 punkty) ustępując pola takim potęgom jak Azerbejdżan (1589 punktów), Turcja (141 punktów), Gruzja (133 punkty) i Armenia (88 punktów). W zawodach nie uczestniczyły zawieszone za wojnę w Ukrainie federacje Rosji i Białorusi.

Rywalizacja naszych reprezentantów  w poszczególnych kategoriach wagowych przebiegała następująco:

gregoriev-podium2.jpg

Foto: screen z relacji UWW

FS 61 kg

W kategorii FS 61 kg, w której wystartowało trzynastu zawodników z bardzo dobrej strony pokazał się Eduard GREGORIEV zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin. W pojedynku kwalifikacyjnym pokonuje na punkty 2:1 reprezentanta Włoch Shamila Makhmudovitcha OMAROVA. W pojedynku ćwierćfinałowym nasz zawodnik wygrywa na punkty 6:3 z reprezentantem Albanii Zelimkhan ABAKAROV. Niestety, zabrakło tego „czegoś” w pojedynku półfinałowym, w którym Polak po początkowym prowadzeniu 6:1 ostatecznie przegrywa na punkty 8:13 z reprezentantem Armenii Arsen HARUTYUNYAN.

W „małym finale” kategorii FS 61 kg Eduard GREGORIEV wygrywa przez przewagę techniczną 12:2 z reprezentantem Macedonii Besir ALILI i zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy!!

 
bienkowski-polfinal.jpg

Foto: screen z relacji UWW

FS 65 kg

W kategorii FS 65 kg srebrnego medalu Mistrzostw Europy z Warszawy bronił Krzysztof BIEŃKOWSKI zawodnik AKS Białogard. W pojedynku ćwierćfinałowym, od którego rozpoczął rywalizację w turnieju wygrywa na punkty 4:0 z reprezentantem Armenii Gevorg TADEVOSYAN. W pojedynku półfinałowym kategorii FS 65 kg Krzysztof BIEŃKOWSKI zawodnik AKS Białogard przegrywa przez przewagę techniczną 11:0 z reprezentantem Węgier Iszmail MUSZUKAJEV, który - jak się później okazało - wywalczył tytuł Mistrza Europy.

Polak stanął przed szansą walki o medal w „małym finale”. Niestety zawodnik z Białogardu przegrywa na punkty 0:5 z reprezentantem Albanii Islam DUDAEV i zajmuje V miejsce w Europie w swojej kategorii wagowej, w której rywalizowało trzynastu zawodników.

 
olenczyn1.jpg

Foto: screen z relacji UWW

FS 70 kg

W kategorii FS 70 kg swoją szansę w rywalizacji kontynentalnej otrzymał Patryk OŁENCZYN zawodnik LKS DĄB Brzeźnica i zaliczył dobre wejście w turniej wygrywając w pojedynku o ćwierćfinał przez przewagę techniczną 12:2 z reprezentantem Izraela Raul ZARBALIEV.

Dużo trudniej było w pojedynku ćwierćfinałowym, w którym nasz zawodnik musiał uznać wyższość reprezentanta Mołdawii Nicolai GRAHMEZ. Polak przegrywa ten pojedynek na punkty 9:14. W kolejnej rundzie Mołdawianin ulega na punkty 2:6 przyszłemu srebrnemu medaliście turnieju Ormianinowi Armaown ANDREASYANOWI i tym samym zamyka Polakowi możliwość dalszej rywalizacji. Zawodnik LKS DĄB Brzeźnica zostaje ostatecznie sklasyfikowany na ósmym miejscu na szesnastu startujących w tej kategorii zawodników.

 
rybicki2.jpg

Foto: screen z relacji UWW

FS 74 kg

W kategorii FS 74 kg na budapesztańskie maty wyszedł klubowy podopieczny trenera ALBINOWSKIEGO Kami RYBICKI. Niestety zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin nie może zaliczyć tego turnieju do udanych. W pierwszym pojedynku o ćwierćfinał przegrywa na punkty 0:5 z reprezentantem Słowacji Tajmuraz Mairbekovic SALKAZANOV, przyszłym Mistrzem Europy, który w finale pokonał na punkty 7:5 reprezentanta Italii Franka CHAMIZO.

Polak, dzięki awansowi Słowaka do finału dostaje drugą szansę na utrzymanie się w rywalizacji o medal. Warunkiem jest wygrana w pojedynku repasażowym. NIestety zawodnik z Teresina tej szansy nie wykorzystuje. Przegrywa na punkty 0:5 z reprezentantem Rumunii Zurab KAPRAEV i odpada z turnieju zajmując przedostatnie miejsce na siedemnastu startujących w tej kategorii zawodników.

 
jezierzanski-podium1.jpg

Foto: screen z relacji UWW

FS 86 kg

W kategorii FS 86 kg wystartowało piętnastu zawodników, a w biało czerwonych barwach wystąpił Sebastian JEZIERZAŃSKI zawodnik LKS DĄB Brzeźnica. Wystartował bardzo dobrze wygrywając pojedynek kwalifikacyjny przez niestawienie się przeciwnika, Niemca Ahmeda Ruslanovica DUDAROVA, a w kolejnym pojedynku, ćwierćfinałowym pokonując na punkty 11:2 reprezentanta Gruzji Tarzana MAISURADZE.

W pojedynku półfinałowym zawodnik LKS DĄB Brzeźnica pomimo ambitnej postawy przegrywa na punkty 1:3 z reprezentantem Azerbejdżanu Abubakrem ABAKAROVEM, późniejszym Wicemistrzem Europy.

W „małym finale” kategorii FS 86 kg, po dobrze prowadzonym pojedynku Sebastian JEZIERZAŃSKI wygrywa na punkty 6:0 z reprezentantem Łotwy Ivars SAMUSONOKS i zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy!

 
marcinkiewicz22.jpg

Foto: screen z relacji UWW

FS 92 kg

W kategorii FS 92 kg z orłem na piersi wystąpił Radosław MARCINKIEWICZ zawodnik LKS ORZEŁ Namysłów. Po bardzo mocnym wejściu i pewnym zwycięstwie w pojedynku kwalifikacyjnym przez przewagę techniczną 10:0 z reprezentantem Italii Simone IANNATTONI w drugiej walce o półfinał doznaje porażki przez przewagę techniczną 0:10 z reprezentantem Azerbejdżanu Osman NURMAGOMEDOV. Azer przegrywa pojedynek półfinałowy, a jego porażka eliminuje naszego zawodnika z dalszej rywalizacji. Polak zostaje sklasyfikowany na siódmym miejscu na dziesięciu startujących w tej kategorii zawodników.

 
baranowski-braz1.jpg

Foto: screen z relacji UWW

FS 97 kg

Jedenastu zawodników wystartowało w kategorii FS 97 kg, w której Polskę reprezentował Zbigniew BARANOWSKI zawodnik AKS Białogard. Dwa pierwsze pojedynki pokazały mocny potencjał naszego reprezentanta, który dotychczas walczył w kategorii FS 86 kg, a obecnie coraz częściej rywalizuje w wyższej wadze. W pojedynku kwalifikacyjnym, w niespełna dwie minuty Polak wygrywa przez przewagę techniczną 10:0 z reprezentantem Hiszpanii Alejandro CANADA PANCORBO. W pojedynku ćwierćfinałowym zawodnik AKS Białogard ponownie wygrywa przez przewagę techniczną 10:0 z reprezentantem Mołdawii Radu LEFTER.

W pojedynku półfinałowym Zbigniew BARANOWSKI przegrywa jednak na punkty 4:6 z reprezentantem Azerbejdżanu Magomedkhanem Magomedovitchem MAGOMEDOVEM, który ostatecznie zostanie Mistrzem Europy 2022 w kategorii FS 97 kg.

W „małym finale” Polak, nie bez trudu wygrywa na punkty 4:2 z reprezentantem Gruzji Elizbar ODIKADZE i zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy!

 
baran-podium.jpg

Foto: screen z relacji UWW

FS 125 kg

W najcięższej kategorii FS 125 kg do rywalizacji przystąpiło dwunastu zawodników, a wśród nich, w biało-czerwonych barwach Robert BARAN zawodnik LKS CERAMIK Krotoszyn.

W pojedynku ćwierćfinałowym wygrywa pewnie przez przewagę techniczną 11:0 z reprezentantem Azerbejdżanu Aydin AHMADOV. Los chciał, że w jego połówce drabinki kwalifikacyjnej znalazł się multimedalista najważniejszych imprez sportowych, Gruzin Geno PETRIASHVILI. Dotychczas wszystkie ich pojedynki w turniejach kończyły się większą lub mniejszą przewagą Wicemistrza Olimpijskiego z Tokyo 2020, ale tym razem w pojedynku półfinałowym Polak postawił trudne warunki. Niestety przegrywa na punkty 1:2. Przy bardzo wyrównanej walce, równej liczbie przyznanych przez sędziów pasywności, bez punktów za akcje można właściwie powiedzieć, że nasz reprezentant przegrał jedną karą więcej, którą przyznali sędziowie na korzyść Gruzina. Dało się odnieść wrażenie, że Polak zszedł z maty mocno niezadowolony.

W „małym finale” kategorii FS 125 kg Robert BARAN wygrywa na punkty 3:2 z reprezentantem Italii Abraham de Jesus CONYEDO RUANO i zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy!

 

To był bardzo dobry występ zawodników stylu wolnego na turnieju kontynentalnym. Ostatnio cztery medale na Mistrzostwach Europy nasza reprezentacja wywalczyła 36 lat temu.
Wielkie podziękowania dla zawodników za walkę, a dla trenerów klubowych, trenerów kadry i ekipy za przygotowanie!

Opracował: Piotr Werbowy
Zdjęcie główne: Artur ALBINOWSKI FB

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych