Jak zapowiadał gospodarz turnieju Iwo Czerniawski te zawody miały być nowym otwarciem, nową erą w promocji zapasów. Na potrzeby organizacji powołał do życia IVITER WRESTLING, podmiot, który w swoim założeniu ma zajmować się profesjonalną organizacją gal zapaśniczych, turniejów oraz promowaniem i popularyzacją dyscypliny.Komentarz w trakcje zawodów, który pozwalał być widzom na bieżąco z walkami, transmisja „on line” z dwóch mat, a na deser walki finałowe w formie gali zapaśniczej, wraz z przedstawieniem uczestników podane w dobrej oprawie muzyki, świateł i „ognia”. Wszystko to budowało napięcie przed pojedynkami o najwyższe podium. Dodatkowym „wzmocnieniem” akcentu rywalizacji była pula nagród w kwocie 34 tyś. zł. Podsumowując, organizator stanął na wysokości postawionego sobie zadania, aby godnie zaprezentować boje o tytuły MIędzynarodowego Mistrza Polski U22 2023/2024 i - można powiedzieć - spisał się na medal, a właściwie na dwa medale jeśli uwzględnimy też klasyfikację drużynową.
foto: WLKS SIEDLCE Iganie Nowe FB
W rywalizacji turniejowej wzięło udział dwadzieścia cztery ekipy, a wśród nich dwa „teamy” ze Słowacji, reprezentanci Francji, Belgii oraz dwadzieścia klubów sportowych z Polski. Najlepiej w tym gronie, w klasyfikacji drużynowej zaprezentowali się zawodnicy gospodarzy zdobywając 49 punktów. Tuż za ekipą KAVKAZ Warszawa z dorobkiem 48 punktów znaleźli się zapaśnicy LKS MAZOWSZE Teresin, a na trzecim miejscu podium stanęli zapaśnicy reprezentujący klub WLKS Siedlce z pulą 42 punktów.
Organizator turnieju, KAVKAZ Warszawa
Na zapaśniczej macie
- Jak podsumowałby Pan występ zapaśników KAVKAZ Warszawa?
Iwo Czerniawski
- Kolejny raz, nasz klub – Kavkaz - jest pierwszy w Polsce na turnieju juniorskim. Poprzednim razem osiągnęliśmy 3 miejsce – najwyższe z polskich klubów na Pucharze Ziemi Kraśnickiej. Pierwsi byliśmy także w klasyfikacji drużynowej na Pucharze Polski Juniorów w 2022 roku. Przykro mi, że pozostały nam już tylko turnieje międzynarodowe i zostaliśmy przez środowisko zapaśnicze usunięci z rywalizacji w ramach Mistrzostw Polski – tym samym nasi juniorzy tracą prawo do stypendiów, zaś klub traci możliwość zdobywania cennych z punktu widzenia finansowania działalności - punktów Systemu Sportu Młodzieżowego.
Bardzo dobrze spisali się w tych zawodach zapaśnicy MLUKS Karlino, bracia bliźniacy Filip i Igor Szuccy, którzy sięgnęli po najwyższe trofea w swoich kategoriach wagowych. NIeźle zaprezentowali się też zawodnicy KS BLOCZEK TEAM Pelplin, którzy wrócili na Pomorze z dwoma złotymi i jednym srebrnym medalem.
Do rywalizacji indywidualnej przystąpiło sześćdziesięciu trzech zapaśników, którzy podczas turnieju stoczyli dziewięćdziesiąt osiem pojedynków. Osiemdziesiąt jeden z nich zakończyło się przed czasem, z czego pięćdziesiąt trzy przez przewagę techniczną i dwadzieścia osiem przez „tusz”.
Najlepszym zawodnikiem zawodów został Bartłomiej Nowakowski zapaśnik LKS MAZOWSZE Teresin, który jednocześnie. Wywalczył tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski U22 w kategorii FS 79 kg, a nagrodę ufundował i wręczył były zapaśnik, promotor i kibic zapasów Artur Janiak.
foto: Artur Janiak FB
Na poszczególnych miejscach podium stanęli:
I miejsce Ivan Oksiuk zawodnik WLKS Nowe Iganie
II miejsce Rassoul Galbouraev zawodnik Francja
III miejsce Konstantin Valassis zawodnik Niemcy
III miejsce Rafał Szewc zawodnik KS LOTNIK Wrocław
I miejsce Volodymyr Kornilov zawodnik KS BLOCZEK TEAM Pelplin
II miejsce Serhii Zinkevych zawodnik KS METALOWIEC Białystok
III miejsce Bartek Lis zawodnik AKS Białogard
III miejsce Ibragim Bayduev zawodnik KAVKAZ Warszawa
I miejsce Ilyas Abdurashidov zawodnik Belgia
II miejsce Oleh Kurdohlov zawodnik KAVKAZ Warszawa
III miejsce Dominik Jagusz zawodnik ZKS Koszalin
III miejsce Aminjon Sadulloev zawodnik KS AZS AWF Warszawa
I miejsce Seyfulla Itaev zawodnik Francja
II miejsce Fabian Niedźwiedzki zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin
III miejsce Mateusz Łuszczyński zawodnik ZKS Koszalin
III miejsce Kacper Kiełpiński zawodnik MLKS WISŁA Świecie
I miejsce Dennis Aleksandryuk zawodnik Niemcy
II miejsce Nikita Shvaika zawodnik KAVKAZ Warszawa
III miejsce Wojciech Wysocki zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin
III miejsce Ali Alikinichev zawodnik Słowacja
I miejsce Bartłomiej Nowakowski zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin
II miejsce Reinke Ansgar zawodnik Niemcy
III miejsce Patryk Ciurzyński zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin
III miejsce Patryk Kostrzewski zawodnik WLKS Nowe Iganie
I miejsce Igor Szucki zawodnik MLUKS Karlino
II miejsce Alan Golmohammadi zawodnik Niemcy
III miejsce Norbert Lisiewski zawodnik ŁKS ORLĘTA Łuków
III miejsce Szymon Dziewit zawodnik SCSIR Staszów
I miejsce Szucki Filip zawodnik MLUKS Karlino
II miejsce Jakub Sieczka zawodnik LKS MAZOWSZE Teresin
III miejsce Patryk Arendarski zawodnik SCSIR Staszów
III miejsce Filip Urbanowicz zawodnik UKS ZDROWY TARGÓWEK Warszawa
I miejsce Wiktor Hasa zawodnik ZKS Koszalin
II miejsce Szymon Wróbel zawodnik KS BLOCZEK TEAM Pelplin
II miejsce Jakub Banaszak zawodnik KS BLOCZEK TEAM Pelplin
II miejsce Michał Dubowski zawodnik WLKS Nowe Iganie
III miejsce Giorgi Shavidze zawodnik SSA LEGIA 1926 Warszawa
III miejsce Mateusz Pudłowski zawodnik WLKS Nowe Iganie
Wszystkim zawodnikom, którzy wywalczyli tytuły i medale oraz ich trenerom klubowym serdecznie gratulujemy sukcesu. Trzymamy kciuki w kolejnych zawodach za wszystkich, którym tym razem nie udało się dotrzeć na szczyt.
Organizator turnieju, KAVKAZ Warszawa
Na zapaśniczej macie
- Na ile - w Pana ocenie - udało się zrealizować zamierzenia i oczekiwania, co do realizacji, oprawy i organizacji turnieju?
Iwo Czerniawski
- Nasza promocja była tak naprawdę bardzo delikatna, aczkolwiek była. Brakowało nam bardzo materiałów – brakowało nam podobnych realizacji i puszczaliśmy filmy z walkami naszych 12 latków, którzy wykonują ładne, widowiskowe techniki na turniejach. Po tych zawodach dysponujemy potężnym materiałem promocyjnym, na bazie którego będzie nam już znacznie łatwiej uzbierać liczną publiczność na kolejne wydarzenia sportowe. Pomimo to, był to pierwszy turniej zapaśniczy, na którym widziałem większą ilość kibiców, co ciekawe, kolejnego dnia organizowaliśmy Otwarte Mistrzostwa Polski Sambo i przez zawody przewinęła się ogromna, jak na sport tego rodzaju, liczba kibiców.
Oprawa na naszym turnieju była dopiero namiastką tego, co powinno być na tego rodzaju zawodach, powiedzmy, że była to dopiero pewnego rodzaju próba. Transmisja online była realizowana na zupełnie nowym jak na zawody zapaśnicze poziomie. Musiałem po pierwsze ustalić z sędziami aby dali czas zawodnikom na wyjście przy swojej muzyce, tutaj dziękuję za zrozumienie! Po drugie musiałem tłumaczyć zawodnikom jak mają się zachowywać przy wyjściu – a była to dla nich sytuacja zupełnie nowa… Robienie show podczas wychodzenia do walki zapaśniczej niektórym przychodziło łatwo, a niektórzy widać, że zadawali sobie pytanie – czy tak wypada? Czego jeszcze zabrakło? Dymu, laserów, większej ilości ruchomych świateł, być może jeszcze mocniejszego dźwięku, znaczniejszej teatralizacji wydarzenia.
Niestety kilka rzeczy nie wyszło, pomimo doświadczenia ekipy realizującej to wydarzenie, być może pod naporem moich zadań i emocji nie upilnowali np. poprawnej transmisji dźwięku (przester). Będziemy wyciągać wnioski i pracować nad błędami.
Wszystkim kibicom, którzy nie mieli okazji śledzić na bieżąco rywalizacji polecamy uwadze retransmisję z finałów turnieju, którą ogląda się z wielką przyjemnością zarówno pod kątem oprawy, komentarza jak i sportowym.
Opracował: Piotr Werbowy
Zdjęcie główne artykułu: OSiR Włochy FB
Pełna klasyfikacja i wyniki poszczególnych walk na stronie SPORT ZONA