24.10.2021

Dziewięciu medalistów na Mistrzostwach Świata Weteranów.

Od 19 do 24 października 2021 w greckim mieście Loutraki rozegrano Mistrzostwa Świata Weteranów dywizji A, B, C ,D i E. W turnieju uczestniczyli reprezentanci Polski, którzy wywalczyli trzy złote, trzy srebrne i trzy brązowe medale.

Jako pierwsi rywalizację rozpoczęli „wolniacy”. W pierwszym dniu zawodów dywizji B dwóch naszych reprezentantów wywalczyło złote medale. W kategorii FS 88 kg triumfował Mateusz Gucman, który po wygraniu trzech pojedynków kwalifikacyjnych spotkał się w finale z reprezentantem Rosji i pokonał go na punkty 2:0. W kategorii FS 100 kg również złoto wywalczył Krzysztof Czerczak, który po dwóch zwycięstwach na punkty z Bułgarem i Ukraińcem spotkał się w finale z reprezentantem Turcji, którego pokonał na punkty 2:1.

W drugim dniu rywalizacji nasi reprezentanci do wywalczonych dwóch tytułów mistrzowskich dołożyli dwa wice mistrzowskie. W rywalizacji dywizji D w kategorii FS 78 kg świetnie zaprezentował się Lech Szczęśniak, który wszedł do finału wygrywając cztery pojedynki w drabince kwalifikacyjnej. Niestety w półfinale uległ kontuzji, która wyeliminowała go z dalszego uczestnictwa w zawodach i zmuszony był poddać pojedynek o złoty medal. Drugim reprezentantem rywalizującym w zmaganiach dywizji D w kategorii FS 100 kg był Adam Chojnacki, który po dwóch zwycięstwach uległ w finale reprezentantowi Kirgistanu. W zawodach stylu wolnego Polskę reprezentowali również : Mariusz Wiśniewski, Tomasz  Bujoczek i Krzysztof Domarus.

W kolejnych dniach do rywalizacji przystąpili zawodnicy stylu klasycznego. Walczący w dywizji E w kategorii GR 130 kg nasz dwukrotny Mistrz Olimpijski Andrzej Wroński nie dał szans przeciwnikom wygrywając wszystkie walki przed czasem i wywalczył swój piętnasty złoty medal Mistrzostw Świata Weteranów. Walczący również w kategorii GR 130 kg, w dywizji C Rafał Koszowski po dwóch wygranych pojedynkach w finale uległ na punkty 1:4 reprezentantowi Iranu i wywalczył tytuł wice Mistrza Świata.

W rywalizacji dywizji D jeszcze dwóch reprezentantów sięgnęło po medale. Walczący w kategorii GR 62 kg Jacek Kuśmierek po przegranym na punkty 4:8 półfinale z reprezentantem Rosji w „małym finale” pokonał przez „tusz” zawodnika ze Szwajcarii i wywalczył brązowy medal mistrzostw. W kategorii GR 88 kg po przegranej przy remisie 1:1 walce półfinałowej z Rosjaninem Jerzy Sekura w „małym finale” pokonuje zawodnika z Kazachstanu i również zdobywa brązowy medal mistrzostw.

Rywalizujący w ramach dywizji B w kategorii GR 88 kg Wojciech Wołowicz po dwóch zwycięstwach przed czasem uległ w półfinale na punkty 3:6 zawodnikowi z Iranu. „Mały finał” należał jednak do niego. Pokonuje w nim na punkty reprezentanta USA i zdobywa brązowy medal mistrzostw świata. Na piątych miejscach w rywalizacji „klasyków”. uplasowali się Mariusz Wiśniewski oraz Krzysztof Domarus.

Wszystkim zawodnikom dziękujemy za walkę i trzymamy kciuki za kolejne występy.

Opracował: Piotr Werbowy
Zdjęcia i screeny z relacji UWW dzięki uprzejmości Artura Janiaka.