19.02.2023

Dziesięć pasów Międzynarodowego Mistrza Polski rozdane.

W dniu 18 luty 2023 w Hali Sportowej ZSB w Radomiu rozegrane zostały Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w zapasach w stylu klasycznym.

Oprócz zapaśników z Polski w zawodach wzięli udział reprezentant Azerbejdżanu, reprezentanci Niemiec oraz silna grupa Młodzieżowej Reprezentacji Gruzji, która zwyciężyła klasyfikację drużynową zdobywając 274 punkty. Tuż za Gruzinami uplasowała się - jak zawsze mocna - ekipa gospodarzy. Zapaśnicy RCSZ OLIMPIJCZYK Radom zdobywając 261 punktów wyprzedzili trzecią na podium drużynę KS AZS AWF Warszawa z dorobkiem 184 punktów.

W całym turnieju stoczono 146 pojedynków z czego 108 rozstrzygnięto przed czasem, w tym 77 przez przewagę techniczną.

W kategorii GR 60 kg do finału dotarł Oliwier SKRZYPCZAK zawodnik AKADEMII ZAPASÓW Nowy Tomyśl. Młody zapaśnik w walce o złoty medal, stoczył fantastyczny, pełen akcji i emocji pojedynek z Wicemistrzem Europy 2022 U20, brązowym medalistą Mistrzostw Europy Kadetów 2019 i Mistrzem Europy Kadetów 2018, Gruzinem Dimitrim KHACHIDZE.

240.jpg
foto: Iwona Nabzdyk

Gdy przeciwnik w 2018 roku walczył o tytuł Mistrza Europy Kadetów w ćwierćfinale pokonał naszego reprezentanta przez przewagę techniczną 0:9. Lekcja sprzed lat została odrobiona i tym razem to Polak zwyciężył na punkty 10:6.

Zwycięstwo nie było przypadkowe. Po drodze do finału nasz reprezentant pokonał przez „tusz” przy prowadzeniu 10:0 innego z Gruzinów, brązowego medalistę Mistrzostw Świata 2022 U23, Wicemistrza Europy Juniorów 2021 i Mistrza Europy Kadetów 2018, Giorgia TOKHADZE.

W kategorii GR 63 kg, pomimo tego, że już chwilę temu zakończył karierę w reprezentacji świetnie spisał się Przemysław PIĄTEK zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom, który regularnie startuje w krajowych turniejach na szczycie i znajduje swoje miejsce na podium. Tak było i tym razem. Po dwóch zwycięstwach w tym przez przewagę techniczną 15:4 nad naszym reprezentantem Mairbekiem SALIMOVEM i jednej porażce na punkty 2:6 z Wicemistrzem Świata U23 2022, Mistrzem Europy U23, Mistrzem Świata Juniorów 2019, Mistrzem Europy Juniorów 2019, Mistrzem Świata Kadetów 2016 i dwukrotnym Mistrzem Europy Kadetów (2017, 2016), Gruzinem Giorgi SHOTADZE zdobywa srebrny medal turnieju.

W kategorii GR 67 kg pod nieobecność naszych czołowych zawodników Mateusza BERNATKA zawodnika AKS Piotrków Trybunalski i Romana PACURKOWSKIEGO zawodnika KS AZS AWF Warszawa do rywalizacji o złoty medal turnieju włączyli się trzej nasi młodsi kadrowicze.

Brązowy medal z trzema zwycięstwami przed czasem przez przewagę techniczną i jedną porażką na punkty 2:8 z brązowym medalistą Mistrzostw Świata U23 2022, Mistrzem Europy U23 2022, Wicemistrzem Świata Juniorów 2021, dwukrotnym Mistrzem Europy Juniorów (2021, 2019), Gruzinem Diego CHKHIKVADZE wywalczył Arslanbek SALIMOV zawodnik KS WSCHÓD Białystok. W finale kategorii znalazł się natomiast Aleksander MIELEWCZYK zawodnik KS AZS AWF Warszawa, który w pojedynkach grupowych dwukrotnie zwyciężył przez przewagę techniczną, a w najtrudniejszej walce decydującej o pozycji wyjściowej z grupy pokonał na punkty 3:1 dominatora Arslanbeka SALIMOVA, Gruzina Diego CHKHIKVADZE. Jego przeciwnikiem był mający trzy zwycięstwa grupowe przez przewagę techniczną Piotr STOLARCZYK zawodnik MKZ UNIA Racibórz. Obaj stworzyli bardzo ciekawe i emocjonujące widowisko, w którym lepszy okazał się były zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy Aleksander MIELEWCZYK, zwyciężając na punkty 5:1.

242.jpg
foto: Iwona Nabzdyk

W kategorii GR 72 kg bardzo dobrze spisał się Kamil CZARNECKI zawodnik MKZ UNIA Racibórz, który cztery na pięć pojedynków zwyciężył przez przewagę techniczną nie tracąc przy tym punktu. W jednym przypadku musiał uznać wyższość przeciwnika, Mistrza Europy U23 2022, Wicemistrza Świata Juniorów 2021, Mistrza Europy Juniorów 2021, Wicemistrza Europy Kadetów 2018 i brązowego medalistę Mistrzostw Europy Kadetów 2016, Gruzina Giorgi CHKHIKVADZE. Polak nieznacznie, jednym punktem 4:5 przegrywa pojedynek. Taki bilans walk dał naszemu kadrowiczowi brązowy medal.

W finale tej kategorii spotkali się dwaj inni zawodnicy kadry, Piotr LEWANDOWSKI zawodnik MKS CEMENT GRYF Chełm, który po drodze dwukrotnie zaliczył zwycięstwo przez przewagę techniczną i doświadczony zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy Gevorg SAHAKYAN, który po drodze na szczyt pokonał na punkty 5:1 Gruzina Giorgi CHKHIKVADZE i 5:0 Igora ZAKHARCHUKA zawodnika KS AZS AWF Warszawa.

Doświadczenie i przewaga umiejętności były po stronie Gevorga SAHAKYANA, który zwycięża przez przewagę techniczną 9:0 i to on staje na najwyższym podium turnieju.

Podium kategorii GR 77 kg należało do zawodników gospodarzy. Aż trzech zapaśników RCSZ OLIMPIJCZYK Radom sięgnęło bowiem po medale. Najlepiej z tego grona spisał się Patryk BEDNARZ, który z bilansem dwóch zwycięstw wszedł do finału, który zwyciężył przez poddanie przeciwnika, Gruzina Khvicha ANANIDZE ze względu na kontuzję. Na najniższym miejscu podium stanęli Konrad KOZŁOWSKI i Michał KOŚLA.

247.jpg
foto: Iwona Nabzdyk

W kategorii GR 82 kg bardzo dobry turniej rozegrał Adam GARDZIOŁA zawodnik KS AZS AWF Warszawa, który po drodze do finału pokonał na punkty 11:4 między innymi brązowego medalistę Mistrzostw Świata Juniorów 2021, Gruzina Saba MAMALADZE. W finale po zaciętym boju, ale z wyraźną przewagę zwyciężył na punkty 12:5 Niemca Erika LöSERA.

248.jpg
foto: Iwona Nabzdyk

Kategoria GR 87 kg przykuwała uwagę kibiców jeszcze przed turniejem. To w niej liczono na pojedynek dwóch naszych mocnych punktów reprezentacji, Szymona SZYMONOWICZA zawodnika MKS CEMENT GRYF Chełm i Arkadiusza KUŁYNYCZA zawodnika RCSZ OLIMPIJCZYK Radom. Pojedynek ten doszedł do skutku, po tym jak obaj zawodnicy wygrali po dwie swoje walki przed czasem i spotkali się w finale. W bardzo twardym i wyrównanym pojedynku, który w wielu fragmentach oscylował wokół remisu zwyciężył - wracający po dłuższej przerwie spowodowanej kontuzją - Arkadiusz KUŁYNYCZ. To on zgromadził na sowim koncie  trzy punkty, które dały zwycięstwo w pojedynku i triumf w turnieju.

257.jpg
foto: Iwona Nabzdyk

Można odnieść wrażenie, że podium kategorii GR 97 kg powinno być zarezerwowane dla zawodnikow KS SOBIEKSKI Poznań. Pod nieobecność dwóch czołowych reprezentantów kadry, zawodników poznańskiego klubu, Tadeusza MICHALIKA i Gerarda KURNICZAKA godnie zastąpił ich kolega z drużyny Arstiom SHUMSKI, który po dwóch zwycięstwach przez przewagę techniczną i dwóch na punkty sięgnął po najwyższe trofeum zawodów.

W najcięższej kategorii GR 130 kg swoją dominację w Polsce po raz kolejny potwierdził Rafał KRAJEWSKI zawodnik SSA LEGIA 1926 Warszawa. Jedynie w pierwszej walce, a właściwie w drugiej rundzie pojedynku z brązowym medalistą Mistrzostw Europy U23 2022, Gruzinem Giorgi TSOPURASHVILI można by doszukiwać się jakichś trudności, kiedy po wygraniu pierwszej rundy prowadził 4:0, a w drugiej przystanął nie zdobywając punktu, a tracąc ich trzy. Pozostałe dwie walki z Marcelem ELIASEM zawodnikiem RCSZ OLIMPIJCZYK Radom i Dominikiem KRAWCZYKIEM zawodnikiem KS AZS AWF Warszawa podopieczny trenera Ksawerego BIEDERMANA zwyciężył przed czasem przez przewagę techniczną.

W poszczególnych kategoriach na podium zawodów stanęli:

gr55.jpg
 

GR 55 kg (4)

I miejsce Mateusz ROPIAK zawodnik ZLKS ZAGŁĘBIE Wałbrzych
II miejsce Jakub WACH zawodnik JLKS OLIMP Janów Lubelski
III miejsce Mark WAGNER zawodnik NIEMIEC
III miejsce Jakub MIŚ zawodnik ZLKS ZAGŁĘBIE Wałbrzych

gr60.jpg
 

GR 60 kg (12)

I miejsce Olivier SKRZYPCZAK zawodnik AKDEMIA ZAASÓW Nowy Tomyśl
II miejsce Dimitri KHACHIDZE zawodnik GRUZJI
III miejsce Romeo BERIDZE zawodnik GRUZJI
III miejsce Mateusz SZEWCZUK zawodnik MKZ UNIA Racibórz

 
gr63.jpg
 

GR 63 kg (4)

I miejsce Giorgi SHOTADZE zawodnik GRUZJI
II miejsce Przemysław PIĄTEK zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom
III miejsce Mairbek SALIMOV zawodnik KS WSCHÓD Białystok
III miejsce Łukasz ROPIAK zawodnik ZLKS ZAGŁĘBIE Wałbrzych

gr67.jpg
 

GR 60 kg (12)

I miejsce Aleksander MIELEWCZYK zawodnik KS AZS AWF Warszawa
II miejsce Piotr STOLARCZYK zawodnik MKZ UNIA Racibórz
III miejsce Arslanbek SALIMOV zawodnik KS WSCHÓD Białystok
III miejsce Diego CHKHIKVADZE zawodnik GRUZJI

 

gr72.jpg
 

GR 72 kg (11)

I miejsce Gevorg SAHAKYAN zawodnik GKS CARTUSIA Kartuzy
II miejsce Piotr LEWANDOWSKI zawodnik MKS CEMENT GRYF Chełm
III miejsce Giorgi CHKHIKVADZE zawodnik GRUZJI
III miejsce Kamil CZARNECKI zawodnik MKZ UNIA Racibórz

gr77.jpg
 

GR 77 kg (12)

I miejsce Patryk BEDNARZ zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom
II miejsce Khvicha ANANIDZE zawodnik GRUZJI
III miejsce Michał KOŚLA zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom
III miejsce Konrad KOZŁOWSKI zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom

 

gr82.jpg
 

GR 82 kg (11)

I miejsce Adam GARDZIOŁA zawodnik KS AZS AWF Warszawa
II miejsce Erik LöSER zawodnik NIEMIEC
III miejsce Islam ALIEV zawodnik KS AZS AWF Warszawa
III miejsce Saba MAMALADZE zawodnik GRUZJI

gr87.jpg
 

GR 87 kg (8)

I miejsce Arkadiusz KUŁYNYCZ zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom
II miejsce Szymon SZYMONOWICZ zawodnik MKS CEMENT GRYF Chełm
III miejsce Achiko BOLKWADZE zawodnik GRUZJI
III miejsce Wojciech KAŃSKI zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom

 

gr97.jpg
 

GR 97 kg (11)

I miejsce Artsiom SHUMSKI zawodnik KS SOBIESKI Poznań
II miejsce Lasha TVILDIANI zawodnik GRUZJI
III miejsce Jakub ANTOSZEWSKI zawodnik KS AZS AWF Warszawa
III miejsce Luka GABISONIA zawodnik GRUZJI

gr130.jpg
 

GR 130 kg (8)

I miejsce Rafał KRAJEWSKI zawodnik SSA LEGIA 1926 Warszawa
II miejsce Dominik KRAWCZYK zawodnik KS AZS AWF Warszawa
III miejsce Giorgi SHAVIDZE zawodnik GRUZJI
III miejsce Giorgi TSOPURASHVILI zawodnik GRUZJI


Wszystkim zawodnikom, którzy stanęli na podium zawodów oraz ich trenerom klubowym gratulujemy sukcesu.

Jeśli idzie o kadrę narodową, to turniej miał być kolejnym krokiem w wewnętrznym rozstrzygnięciu prawa do reprezentowania Polski na Mistrzostwach Europy w Zagrzebiu, jakie mają być rozegrane w połowie kwietnia. Ze względu na absencję kilku naszych reprezentantów uczestniczących w tej rywalizacji zapewne będziemy musieli jeszcze poczekać na wyniki kolejnych dwoch turniejów w jakich uczestniczyć będzie nasza Kadra Narodowa w zapasach w stylu klasycznym. Początkiem marca czekają nas więc emocje na turnieju w Bułgarii "DAN KOLOV i NIKOLA PETROV", a pod koniec marca turniej w duńskim Nykobing Falster "THOR MASTERS". Trzymamy kciuki! Kibicujemy!

Zdjęcia z walk: Iwona Nabzdyk
Zdjęcia z podium i opracowanie: Piotr Werbowy

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych