14.04.2024

Dziesięć Mistrzyń Juniorek z dziesięciu klubów.

W dniu 13 kwietnia 2024 w Rudniku koło Raciborza rozegrane zostały zawody o „mistrzowską” koronę kraju w zapasach kobiet w kategorii juniorek.

Do rywalizacji w zawodach przystąpiło siedemdziesiąt pięć zapaśniczek reprezentujących trzydzieści sześć klubów z całej Polski. Najlepsze w klasyfikacji drużynowej okazały się reprezentantki klubu MKS CEMENT GRYF Chełm, które zgromadziły wspólnie pięćdziesiąt dwa punkty. Na drugim miejscu uplasowały się zapaśniczki ZTS Sokół Lublin z dorobkiem czterdziestu sześciu punktów. Trzecie miejsce podium drużynowego wywalczyły zawodniczki WLKS Siedlce / Nowe Iganie z trzydziestoma dziewięcioma punktami na koncie.

W zawodach stoczono sto osiemnaście pojedynków, z czego aż sto czternaście zakończyło się przed czasem, w tym osiemdziesiąt jeden przez „tusz”. Tylko w czterech przypadkach o zwycięstwie zadecydowały zdobycze punktowe. Ciekawostkę stanowi fakt, że aż dziesięć ekip może poszczycić się zdobyciem tytułu mistrzowskiego swoich podopiecznych. Każdą z kategorii zwyciężyła bowiem reprezentantka innego klubu zapaśniczego.

Do walk w kategorii WW 50 kg zgłosiło się trzynaście zapaśniczek. Po dwa zwycięstwa przed czasem zaliczyły finalistki kategorii i stanęły do boju o tytuł Mistrzyni Juniorek 2024. Lepsza tego dnia okazała się Joanna SAMSONOWICZ zawodniczka WLKS Siedlce / Nowe Iganie, która pokonała na punkty 3:1 Dominika KONKEL zawodniczka GKS CARTUSIA Kartuzy.

Na starcie kategorii WW 53 kg stawiło się dziewięć juniorek. Żadnych szans rywalom nie dała Ilona VALCHUK zawodniczka LKS INDUSTRIA ZNICZ Chęciny, która z bilansem dwóch zwycięstw przed czasem, przez „tusz” i przez przewagę techniczną stanęła na najwyższym miejscu podium. W walce o tytuł mistrzyni zapaśniczka z Kielc pokonała przez „tusz” przy prowadzeniu 8:0 zawodniczkę gospodarzy Julia MICHNIEWICZ, która dotarła na szczyt rywalizacji z dwoma zwycięstwami przez „tusz”.

Siedem zawodniczek stanęło w szranki w kategorii WW 55 kg. W tej kategorii zwyciężczyni, Amelia TOMALA zawodniczka GKS PIAST Wola również nie dała szans przeciwniczkom. Zwyciężając dwukrotnie przez „tusz” i raz przez niestawienie się przeciwniczki na macie stanęła do walki o złoty medal. W pojedynku tym pokonała przez „tusz” przy prowadzeniu 4:2 Nikolę WIŚNIEWSKĄ zawodniczkę AKS Białogard, pieczętując swoją dominację.

Również siedem rywalek zmierzyło się o koronę mistrzyni w kategorii WW 57 kg. Po trzech wygranych przez przewagę techniczną, bez straty punktu na szczyt drabinki eliminacyjnej wspięła się Nikola DROZDEK zawodniczka MLKS AGROS Żary. W walce o tytuł mistrzyni jej rywalką była Klaudia KARWOWSKA zawodniczka KS AZS AWF Warszawa, której udało się „uszczknąć”jeden punkt techniczny rywalce, ale to zawodniczka z Żar triumfowała ostatecznie pokonując przez przewagę techniczną 12:1 zawodniczkę „Akademików”.

Bój o mistrzowski tytuł w kategorii WW 59 kg stoczyło dziesięć zapaśniczek. Dwa zwycięstwa przez położenie nałopatki przy prowadzeniu 4:0 i jedno przez przewagę techniczną 10:0 dały Emilii ŚWIERCZEWSKIEJ zawodniczce LKS DĄB Brzeźnica prawo do walki o najwyższe podium zawodów. Jej rywalką była Julia PIWOWARSZKA zawodniczka UKS MASTER Łódź, która na ścieżce kwalifikacyjnej zwyciężała dwukrotnie, raz przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0 i raz przez przewagę techniczną 10:0. Mistrzowski pojedynek należał jednak do reprezentantki gospodarzy, która pokonała przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0 zawodniczkę z Łodzi i to ona będzie przez najbliższy rok dzierżyć „mistrzowską koronę” juniorek.

Sześć rywalek walczyło o najwyższe trofeum w kategorii WW 62 kg. W finale kategorii spotkały się Nicola WASILEWSKA zawodniczka WKS GRUNWALD Poznań i Marta GAJOWNICZEK zawodniczka MKS CEMENT-GRYF Chełm. Dzięki zwycięstwu przez przewagę techniczną 14:4 tytuł Mistrzyni Polski Juniorek wywalczyła zawodniczka z Poznania.

Aspiracje do tytułu mistrzowskiego w kategorii WW 65 kg zgłosiło siedem zapaśniczek, a zawładnęły nią dwie zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm. Zwycięstwo przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0 i przez przewagę techniczną 10:0 dały Alicji NOWOSAD prawo do walki o najwyższe podium. W pojedynku na szczycie pokonała ona przez przewagę techniczną 11:0 koleżankę klubową Wiktorię KAMELĘ i obie Chełmianki zajęły najcenniejsze miejsca podium.

W grupie czterech wojowniczek rozegrała się rywalizacja w kategorii WW 68 kg. Pełną dominację w pojedynkach każda z każdą zaprezentowała Karolina DOMASZUK zawodniczka LUKS AMATOR Juchnowiec zwyciężając dwukrotnie przez przewagę techniczną 10:0 i raz przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0.

W gronie sześciu rywalek toczyła się walka o tytuł w kategorii WW 72 kg. Z rywalizacji grupowej zwycięsko wyszła Karolina JAWORSKA zawodniczka ULKS BIZON Milicz, która miała na swoim koncie wygraną przez przewagę techniczną 10:0 i przez „tusz: przy prowadzeniu 12:0. W drugiej grupie najlepsza okazała się Wiktoria UDENYI zawodniczka WLKS Siedlce / Nowe Iganie z dwoma wygranymi przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0 i 2:0. W finale lepsza okazała się zawodniczka z Milicza gromiąc przez przewagę techniczną 13:0 zapaśniczkę z Siedlec i tytuł Mistrzyni Polski Juniorek 2024 pojechał na Dolny Śląsk.

W najcięższej kategorii wagowej WW 76 kg, również sześć zapaśniczek stanęło w szranki o mistrzowską koronę. Dwie najlepsze w swoich grupach zapaśniczki stoczyły bój o złoty medal i tytuł mistrzowski. Pierwsza z nich Patrycja CUBER zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska stanęła do tej walki z dorobkiem dwóch zwycięstw przez przewagę techniczną 10:0. Druga z zapaśniczek Oliwia GLEGOLSKA zawodniczka BORUTA-OLIMPIJCZYK WT Zgierz & Radom również dwukrotnie zwyciężyła przez przewagę techniczną 10:0. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszła zawodniczka z Rudy śląskiej pokonując rywalkę przez przewagę techniczną 11:1.