14.04.2024

Dwa tytuły mistrzowskie i trzy podia Chełma.

Rudniku koło Raciborza i klub LKS DĄB Brzeźnica były gospodarzami zawodów o tytuły Młodzieżowych Mistrzyń Polski U23 w zapasach kobiet, które zostały rozegrane zostały w dniu 13 kwietnia 2024

Do walk o „mistrzowską koronę” zgłosiło się trzydzieści sześć zawodniczek z dwudziestu dziewięciu klubów. Najlepsze okazały się zawodniczki MKS CEMENT GRYF Chełm, które wywalczyły wspólnie pięćdziesiąt punktów. Drugie miejsce podium zajęła ekipa GKS ARMATY Stoczek Łukowski z dorobkiem trzydziesty pięciu i pół punktu. Na najniższym miejscu uplasowały się zawodniczki MULKS JUNIOR Dzierżoniów z pulą trzydziestu dwóch punktów.

W całym turnieju stoczono pięćdziesiąt siedem pojedynków z czego tylko w trzech o zwycięstwie zadecydowały zdobycze punktowe. W trzydziestu dwóch walkach zwyciężczynię położyły rywali na „łopatki”, a w dwudziestu dwóch zadecydowała przewaga techniczna.

Sześć zapaśniczek przystąpiło do walk w kategorii WW 50 kg. Żadnych szans rywalkom nie dała w niej Monika Martyna BOROWSKA zawodniczka KS WSCHÓD Białystok, która po dwóch zwycięstwach przez „tusz” przy prowadzeniu 9:0 i 4:0 w walce o tytuł również przez położenie na łopatki     przy prowadzeniu 8:0 pokonała Martę GRUSZKIEWICZ zawodniczkę UKS SORGA Zamość. Białostoczanka wywalczyła więc tytuł Młodzieżowej Mistrzyni Polski bez straty punktu technicznego.

Na starcie kategorii WW 53 kg stawiło się pięć zapaśniczek, więc walka o tytuł rozstrzygnęła się w najbardziej sprawiedliwym systemie rozgrywek, „każda z każdą”. Najlepszym bilansem pojedynków w tej rywalizacji mogla pochwalić się Natalia WALCZAK zawodniczka MLUKS Karlino, która zwyciężyła trzykrotnie przez przewagę techniczną 10:0 i raz przez niestawienie się przeciwniczki na macie. Druga w tej kategorii Oliwia CHARCHALIS zawodniczka MLKS AGROS Żary zwyciężała dwukrotnie przez przewagę techniczną 10:0 i raz przez niestawienie się przeciwniczki na macie, a w decydującym o miejscach na podium pojedynku uległa przez przewagę techniczną 0:10 zwyciężczyni turnieju Natalii WALCZAK.

Cztery przeciwniczki stanęły w szranki o „koronę mistrzyni” w kategorii WW 57 kg. Bez straty punktu technicznego, przy dwóch zwycięstwach przez przewagę techniczną 10:0 i jednym przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0 tytuł wywalczyła Patrycja STRZELCZYK zawodniczka KS BLOCZEK TEAM Pelplin. Na drugim miejscu podium uplasowała się Marika TRELA zawodniczka GLUKS INVICTUS Sicienko z bilansem dwóch zwycięstw przez „położenie na łopatki” przy prowadzeniu 4:2 i przez przewagę techniczną 10:0 oraz przegranej przez przewagę techniczną 10:0 ze zwyciężczynią turnieju.

Sześć rywalek walczyło o najwyższe trofeum w kategorii WW 62 kg, a pojedynki kwalifikacyjne toczyły się w dwóch grupach. Najlepszą w pierwszej grupie okazała się Olha PADOSHYK zawodniczka MKS CEMENT-GRYF Chełm, która z jedną wygraną przez przewagę techniczną 10:0 i przez niestawienie się przeciwniczki weszła do finału kategorii. Jej rywalką była w tej walce Aleksandra WITOŚ zawodniczka LKS ORZEŁ Namysłów, która zwyciężyła dwukrotnie w swojej grupie przez przewagę techniczną 10:0. Finał był bardzo zaciekły, a lepsza tego dnia okazała się zawodniczka z Chełma, która zwyciężyła na punkty 6:2 i przez najbliższy rok będzie dzierżyć koronę Mistrzyni Polski.

W grupie ośmiu wojowniczek rozegrała się rywalizacja w kategorii WW 68 kg. Na szczyt drabinki kwalifikacyjnej dotarła w niej Zofia POLOWCZYK zawodniczka ULKS TĘCZA Środa Wielkopolska, która po drodze pokonała przez „tusz” przy prowadzeniu 9:0 Zuzannę Wołczyńska zawodniczkę WKS GRUNWALD Poznań oraz na punkty 7:1 Paulinę DANISZ zawodniczkę ZKS SLAVIA Ruda Śląska. Jej rywalką była Natalia BEDNARSKA zawodniczka STOWARZYSZENIE CSIR Staszów, która zwyciężała dwukrotnie przez „tusz” przy prowadzeniu 7:0 i przez przewagę techniczną 11:0. Lepszą formę tego dnia zaprezentowała zawodniczka ze Środy Wielkopolskiej, która pokonała rywalkę przez przewagę techniczną 12:2 i stanęła na najwyższym podium turnieju.

Na starcie kategorii WW 76 kg stawiło się siedem zapaśniczek. Bez straty punktu technicznego z jednym zwycięstwem przez przewagę techniczną 10:0 i trzema prze położenie na łopatki przy prowadzeniu 4:0, 6:0 i 4:0 po najwyższe trofeum sięgnęła Daniela TKACHUK zawodniczka MKS CEMENT-GRYF Chełm. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Zuzanna GIBALSKA zawodniczka LKS INDUSTRIA ZNICZ Chęciny z dorobkiem dwóch zwycięstw przez „tusz” przy prowadzeniu 9:0 i 9:4 i przy jednej porażce przez położenie na łopatki przy stanie 0:4 ze zwyciężczynią zawodów Danielą TKACHUK.