16.03.2023

Dwa medale "klasyków" na Mistrzostwach Europy U23

W dniach 13 i 14 marca 2023 w stolicy Rumunii Bukareszcie rozegrane zostały młodzieżowe mistrzostwa kontynentu w zapasach w stylu klasycznym, w którym udział wzięła nasza kadra narodowa U23.

Pod wodzą trenerów Andrzeja JAWORSKIEGO i Seweryna SZREDERA oraz pod opieką fizjoterapeuty Krzysztofa GREGORCZYKA nasi reprezentanci wywalczyli drużynowo dziesiąte miejsce na dwadzieścia cztery reprezentacje.

W gronie dwunastu zawodników startujących w kategorii GR 63 kg rywalizował Mairbek SALIMOV. W pojedynku kwalifikacyjnym zawodnik KS WSCHÓD Białystok zwycięża pewnie przez przewagę techniczną 10:0 z Rumunem Petru Victor ALEXE. W pojedynku ćwierćfinałowym trafia jednak na bardzo silnego przeciwnika, Wicemistrza Świata U23 2022, Mistrza Europy 2022, Mistrza Świata Juniorów 2019, Mistrza Europy Juniorów 2019, Gruzina Giorgi SHOTADZE, z którym przegrywa przez przewagę techniczną 0:9. Przeciwnik wchodzi do finału, a krótka ścieżka eliminacyjna daje Polakowi prawo do walki o brązowy medal.

i-Vz8g8H4-X5.jpg

i-R8VJdxQ-X5.jpg
i-8nzbwtC-X5.jpg
 

i-LCDW5jB-X5.jpg

W „małym finale” Mairbek SALIMOV deklasuje przeciwnika wygrywając przez przewagę techniczną 12:2 z Turkiem Ismail CULFA i zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy U23 !!!

i-SGPZSh5-X5.jpg
i-xzP7GQM-X5.jpg

 

mairbek-salimov.jpg

Mairbek SALIMOV

zawodnik KS WSCHÓD Białystok

Na zapaśniczej macie
- Co było dobrego w Pana walkach, z czego jest Pan zadowolony, a co - w Pana ocenie - wpłynęło na przegraną walkę z Gruzinem?

Mairbek SALIMOV
- Jestem zadowolony z walki o trzecie miejsce, ponieważ wyszedłem na tą walke dobrze przygotowany psychicznie, Chciałem zawalczyć z nim taktycznie do końca i właśnie udało mi się zawalczyć tak jak planowałem. No co mogę powiedzieć o walce z Gruzinem... Widać było, że on był dobrze przygotowany fizycznie i szedł cały czas na "łapy". Mam nadzieje, że jeszcze się spotkamy i postaram się pokazać siebie z lepszej story.

 

W kategorii GR 67 kg w gronie trzynastu zawodników z orzełkiem na piersi wystartował Aleksander MIELEWCZYK. W pojedynku o ćwierćfinał zawodnik KS AZS AWF Warszawa przegrywa przez przewagę techniczną 0:10 z Wicemistrzem Europy U20 2022 Ormianinem Ashot KHACHATRYAN.

i-skSFngJ-X5.jpg

Przeciwnik przegrywa pojedynek półfinałowy i zamyka naszemu reprezentantowi możliwość dalszej rywalizacji. Polak zostaje sklasyfikowany na ostatnim miejscu turnieju.

Do rywalizacji w kategorii GR 72 kg zgłosiło się osiemnastu zawodników, a wśród nich Kamil CZARNECKI. W pojedynku o ćwierćfinał zawodnik MKZ UNIA Racibórz wygrywa w dobrym stylu przez przewagę techniczną 11:2 ze Szwajcarem Maurus ZOGG. W pojedynku ćwierćfinałowym, w drugiej rundzie, przy prowadzeniu naszego zawodnika 2:1 z reprezentantem Węgier Krisztian KLANYI, Polak zostaje skierowany do parteru. Przeciwnik fantastycznym wyniesieniem i rzutem za cztery punkty obraca Polaka na plecy i dociskając swoim ciałem zwycięża przez „tusz” przy prowadzeniu 6:2.

i-WdSbpj7-X5.jpg

W kolejnej rundzie, półfinałowej Węgier przegrywa na punkty 3:5 z Ukraińcem Irfan MIRZOIEV i tym samym zamyka naszemu reprezentantowi ścieżkę repasażową. Polak zostaje sklasyfikowany na dziesiątym miejscu zawodów.

Na starcie kategorii GR 77 kg stanęło czternastu zawodników, a w tej grupie w polskich barwach narodowych wystąpił Konrad KOZŁOWSKI. W pojedynku ćwierćfinałowym, od którego rozpoczął rywalizację zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom przegrywa na punkty 1:5 z reprezentantem Niemiec Deni NAKAEV.

i-x4SnXbM-X5.jpg

i-D5Hc9GT-X5.jpg
i-nFJrLRt-X5.jpg
 

Przeciwnik przegrywając pojedynek półfinałowy eliminuje ostatecznie z turnieju naszego reprezentanta. Polak został sklasyfikowany na jedenastym miejscu.

Do walki w kategorii GR 82 kg stanęło szesnastu zapaśników. W tym gronie w biało-czerwonych barwach świetnie spisał się Adam GARDZIOŁA.  W pojedynku o ćwierćfinał zawodnik KS AZS AWF Warszawa wygrywa przez tusz przy prowadzeniu 4:0 z reprezentantem Czech Ivo SVIGLER. W pojedynku ćwierćfinałowym trafia na mocnego przeciwnika Mistrza Europy U23 2022, Wicemistrza Świata Juniorów 2021, brązowego medalistę Mistrzostw Europy Juniorów 2021 reprezentanta Norwegii Exauce MUKUBU.

i-f82vVxQ-X5.jpg
i-K5m4jm5-X5.jpg

Niestety pomimo ambitnej postawy Polaka przegrywa on przez przewagę techniczną 1:9. Rywal dociera do finału, a nasz reprezentant wraca do walki.
 

i-vJLKcG5-X5.jpg

W pojedynku repasażowym zawodnik KS AZS AWF Warszawa w półtora minuty rozprawia się z Azerem Ismayil RZAYEV. Wygrywając przez przewagę techniczną 9:0 zdobywa prawo do walki o brązowy medal.

i-8jZ4Zmv-X5.jpg
i-ZW3Zszp-X5.jpg

 

i-kxFRxVN-X5.jpg
i-MPfJ4Hd-X5.jpg


W „małym finale” Adam GARDZIOŁA po wyrównanym i mocno wyczerpującym pojedynku, przy remisie 2:2 zwycięża z reprezentantem Grecji Ilias PAGKALIDIS, staje na trzecim miejscu podium i zdobywa brązowy medal Mistrzostw Europy U23 !!!

i-TWZ27vJ-X5.jpg
i-Z8HFvQx-X5.jpg


W kategorii GR 87 kg w gronie piętnastu zawodników wystartował Szymon SZYMONOWICZ. Zawodnik MKS CEMENT Gryf Chełm w pojedynku kwalifikacyjnym przegrywa przez przewagę techniczną 0:8 z reprezentantem Węgier David LOSONCZI. Przeciwnik wchodzi do finału i otwiera Polakowi ścieżkę repasażową.

i-rM9cKmS-X5.jpg
i-4H74f8c-X5.jpg
 
i-HDHTRgC-X5.jpg
i-Kwm67FV-X5.jpg
 

W pojedynku repasażowym zawodnik MKS CEMENT Gryf Chełm pewnie, punkt po punkcie podkreślał swoją dominację i wygrywa przez przewagę techniczną 9:0 z reprezentantem Ukrainy Mykyta ALIEKSIEIEV.

i-sPtMBGP-X5.jpg
i-hm6ZsqK-X5.jpg
 
i-3M3NV94-X5.jpg
i-VQ4fxwN-X5.jpg


W „małym finale” Polak po bardzo wyrównanym pojedynku przegrywa na punkty 1:2 z Turkiem Muhutdin SARICICEK i zajmuje V miejsce Mistrzostw Europy U23.

Do rywalizacji w kategorii GR 97 kg, w gronie siedemnastu przedstawicieli swoich krajów przystąpił Jakub ANTOSZEWSKI. Zawodnik KS AZS AWF Warszawa w pojedynku o ćwierćfinał przegrywa na punkty z reprezentantem Węgier Alex SZOKE. Mocny tego dnia Węgier wchodzi do finału, a Polak staje przed szansą walki o medal pod warunkiem przejścia ścieżki repasażowej. Na tej ścieżce staje jednak mocny przeciwnik Azer Hayk KHLOYAN, który w nieco ponad półtora minuty pokonuje naszego reprezentanta przez przewagę techniczną 9:0. Ostatecznie Polak zostaje sklasyfikowany na szesnastym miejscu.

Do walk w kategorii GR 130 kg przystąpiło dziewięciu „ciężkich”, a wśród nich znalazł się Dominik KRAWCZYK. Zawodnik KS AZS AWF Warszawa w pojedynku ćwierćfinałowym, od którego rozpoczął rywalizację przegrywa przez przewagę techniczną 0:9 z reprezentantem Armenii Albert VARDANYAN. Niestety w ostatniej akcji pojedynku doznaje kontuzji i ze stabilizatorem założonym na rękę schodzi z maty. Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

i-p7spRWg-X5.jpg
i-P6C6zKp-X5.jpg
 

Wielkie gratulacje dla medalistów, a dla wszystkich zawodników, podziękowania za walkę i emocje. Podziękowania ślemy również dla trenerów klubowych, trenerów kadry i ekipy za przygotowanie.

Wyniki pojedynków oraz klasyfikacja: na stronie UWW
Zdjęcia: UWW
Opracował: Piotr Werbowy

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych