29.05.2023

ADRIATIC TROPHY dla Salimova. Dwa medale juniorów na turnieju w Porec

28 maja w chorwackim mieście Porec rozegrany został międzynarodowy, cykliczny turniej zapaśniczy o Trofeum Adriatyku, w ktorym wzięła udzial Kadra Narodowa U20.

Na turniej pod wodzą trenerów Edwarda BARSEGJANA i Mohameda SALEMA powołani zostali zawodnicy, którzy w przygotowaniach i rywalizacji o prawo do reprezentowania Polski na mistrzostwach Europy mieli mniej okazji by pokazać swoje umiejętności i możliwości ze względu na absencję we wcześniejszych turniejach ogólnopolskich i międzynarodowych. Pomimo to nasi zawodnicy z dorobkiem 61 punktów zajęli wysokie szóste miejsce w rywalizacji drużynowej w gronie dziewiętnastu reprezentacji. Zwycięzcy - ekipa z Ukrainy - zdobyła 148 punktów. Na drugim miejscu podium uplasowali się Szwedzi z dorobkiem 120 punktów, a na trzecim reprezentanci Węgier ze 101 punktami.

kadrau20.jpgfoto: Edward BARSEGJAN

W kategorii GR 55 kg rywalizowało dziesięciu reprezentantów, a wśród nich Mateusz ROPIAK zawodnik ZLKS ZAGŁĘBIE Wałbrzych. Polak dość szybko (0:34) przegrał pierwszy pojedynek ćwierćfinałowy - od którego rozpoczął rywalizację - przez przewagę techniczną 0:8 z późniejszym zwycięzcą turnieju Ukraińcem Nikita DEMENTIEV. W repasażu przegrywa na punkty 2:9 z Węgrem Levente FIGE i kończy zawody na dziewiątym miejscu.

W kategorii GR 67 kg do walki stanęło dwunastu zawodników. W niej świetnie zaprezentował się Arslanbek SALIMOV zawodnik KS WSCHÓD Białystok, który po czterech zwycięstwach przed czasem, przez przewagę techniczną, bez straty punktu wywalczył TROFUM ADRIATYKU w kategorii GR 67 kg.

W kategorii GR 72 kg w gronie osiemnastu zawodników w biało-czerwonych barwach wystąpił Konrad CUDNIK zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom. W pojedynku kwalifikacyjnym przegrywa przez przewagę techniczną 0:8 z reprezentantem Serbii Ognjen JAKOVLJEVIĆ, a po porażce przeciwnika w kolejnej rundzie Polak odpada z zawodów i zostaje sklasyfikowany ostatecznie na piętnastym miejscu.

W kategorii GR 82 kg, na starcie której stanęło trzynastu zawodników rywalizowało dwóch naszych reprezentantów. Los chciał, że spotkali się oni ze sobą już w pierwszej walce kwalifikacyjnej. Zwycięzcą pojedynku przez przewagę techniczną 9:0 okazał się Mateusz BORYSEWICZ zawodnik SKF OLIMP Kostrzyn, który pokonał Piotra CHEŁKA zawodnika SKS UNIA Swarzędz. Niestety w kolejnej rundzie zawodnik z Kostrzyna ulega na punkty 1:8 reprezentantowi Serbii Miloš PEROVIĆ, a po jego przegranej w półfinale już obaj Polacy są poza turniejem, plasując się kolejno na siódmym i trzynastym miejscu.

W kategorii GR 87 kg do rywalizacji zgłosiło się dwunastu zapaśników, a wśród nich Patryk ROBASZEK zawodnik AKS Piotrków Trybunalski. Polak przegrywa na punkty 1:9 pojedynek kwalifikacyjny z Węgrem Csaba SZINAY, a po porażce przeciwnika w kolejnej rundzie odpada z turnieju zajmując ostatecznie dziewiąte miejsce.

W kategorii GR 97 kg na maty w Chorwacji wyszło sześciu zawodników, którzy rywalizowali w dwóch grupach. Po porażce przez „tusz” przy stanie 0:5 z reprezentantem Estonii Uspenski KEVIN oraz po zwycięstwie na punkty 5:1 nad zawodnikiem gospodarzy, Chorwatem Roko STRIKA do półfinału wszedł Mateusz IWANOWSKI zawodnik MKZ UNIA Racibórz. W walce o finał pokonuje na punkty 5:3 reprezentanta Mołdawii Rostislav COVALI i ponownie staje do pojedynku z Estończykiem. Tego dnia dnia rywal był jednak poza zasięgiem Polaka. Ponownie pokonuje naszego reprezentanta, tym razem przez przewag techniczną 8:0 i to on staje na pierwszym miejscu podium. Mateusz IWANOWSKI zdobywa srebrny medal turnieju.

Wszystkim zawodnikom, którzy wywalczyli medale, ich trenerom klubowym i trenerom kadry serdecznie gratulujemy.

Opracował: Piotr Werbowy
Zdjęcia w galerii i zdjęcie główne: Croatian Wrestlling Federation