21.08.2023

Dobre przygotowanie przynosi efekty! Brąz na MŚ U20!

W dniach 18-20 sierpnia w stolicy Królestwa Jordanii, Ammanie rozegrane zostały Mistrzostwa Świata U20 w zapasach w stylu klasycznym, w których wzięła udział Kadra Narodowa Juniorów.

Pod wodzą trenerów Edwarda BARSEGJANA i Mateusza WOLNEGO nasi reprezentanci uplasowali się drużynowo na trzynastej pozycji w gronie czterdziestu dwóch reprezentacji. Był to szósty wynik wśród krajów Europy, po Gruzji, Armenii, Turcji, Azerbejdżanie i Mołdawii.

Do rywalizacji w kategorii GR 60 kg przystąpiło dwudziestu dwóch zapaśników, a bardzo dobrze zaprezentował się w niej Olivier SKRZYPCZAK. Polak świetnie wchodzi w turniej zwyciężając dwa pierwsze pojedynki przed czasem. W pojedynku kwalifikacyjnym wygrywa przez przewagę techniczną 8:0 z reprezentantem Szwajcarii Mathias MARTINETTI, a w kolejnej rundzie, w pojedynku o ćwierćfinał wygrywa przez „tusz” przy prowadzeniu 7:0 (ostatni punkt za przegrany challenge przeciwnika) z reprezentantem Arabii Saudyjskiej Munthir Abdullah A JANDU.

skrzypczak-martinetti1.jpg
skrzypczak-jandu1.jpg
 

W pojedynku ćwierćfinałowym zawodnik AKADEMII ZAPASÓW Nowy Tomyśl zmierzył się z reprezentantem Indii Sumit SUMIT. Rywal okazał się być tego dnia zbyt silny i o ile pierwsza runda prowadzona była w tempie akcja za akcję i zakończyła się prowadzeniem przeciwnika 7:9 to w drugiej rundzie punktował już tylko Hindus i walka zakończyła się przegraną naszego reprezentanta przez przewagę techniczną 7:15. Rywal dociera do finału, a ostatecznie zdobywa tytuł Wicemistrza Świata.

skrzypczak-sumit1.jpg

To otworzyło Polakowi ścieżkę repasażową, na której zmierzył się z Kazachem Saifulla KURMAN. Choć wizualnie walka była wyrównana i wynik nie odzwierciedla jej przebiegu, to pierwsza runda pojedynku repasażowego zakończyła się prowadzeniem rywala 6:1, a to dzięki akcji w ostatniej minucie kiedy to przeciwnik po wywrotce sprowadził na chwilę Oliviera SKRZYPCZAKA do pozycji zagrożonej. Polak wychodzi z tej operacji jednak traci cztery punkty. Druga runda należała już do Polaka, który akcja po akcji zaczął odrabiać dystans do rywala. Na sześć sekund przed końcem rzutem ręka - głowa nasz reprezentant zdobywa cztery punkty i wychodzi na prowadzenie 9:5, jednak w niewygodnej dla siebie pozycji parterowej traci punkt, a po nim kolejny. Po gwizdku kończącym walkę na tablicy świeci się prowadzenie naszego reprezentanta 9:7. Przeciwnik wydaje się pogodzony z przegraną, ale jego trener rzuca challenge. Po rozpatrzeniu przez komisję sędziowską wynik skorygowany jest na remis 7:7. Niestety w tej sytuacji remis korzystny jest dla przeciwnika i to on staje do walki w „małym finale”, a zawodnik AKADEMIA ZAPASÓW Nowy Tomyśl zajmuje siódme miejsce.

skrzypczak4.jpg

Do startu w kategorii GR 67 kg zgłosiło się dwudziestu ośmiu zawodników. Start w niej Arslanbeka SALIMOVA przyniósł nam wiele radości. Już pierwsza walka pokazała możliwości naszego reprezentanta. Co to była za pojedynek!!! Akcja za akcją, emocje do samego końca i dwa punkty na korzyść Polaka w ostatniej sekundzie, po wyjściu przeciwnika za matę, które przesądzają o jego zwycięstwie przy remisie 11:11. W pojedynku kwalifikacyjnym, a raczej bitwie, bo tak należy nazwać to starcie  zawodnik KS WSCHÓD Białystok wygrywa z Wicemistrzem Europy U20 2023, Mistrzem Europy U20 2022 i Wicemistrzem Świata U20 2022 reprezentantem Gruzji Nika BROLADZE.

salimov-broladze1.jpg
salimov-broladze3.jpg
 

W kolejnym pojedynku, o ćwierćfinał Polak zwycięża pewnie na punkty 8:1 z reprezentantem Kazachstanu Aziz GASSYMOV.

salimov-gassymov1.jpg
salimov-gassymov3.jpg
 

Niestety na początku pojedynku ćwierćfinałowego, przy próbie wykonania wózka w pozycji uprzywilejowanej parterowej Arslanbek SALIMOV popełnia błąd. Przeciwnik najpierw kontruje do pozycji zagrożonej, potem wstaje, uwalniając się z parteru, a następnie chwytem ręka-głowa przerzuca Polaka za cztery punkty poza zonę. Ta akcja okazała się być akcją na wagę zwycięstwa. Pomimo ambitnej postawy i pogoni za straconym dystansem naszemu reprezentantowi udało się odrobić dwa punkty, a to było zbyt mało. Zawodnik KS WSCHÓD Białystok przegrywa ostatecznie 3:5 z reprezentantem Armenii Gaspar TERTERYAN. Przeciwnik okazał się tego dnia być na tyle mocny, że dociera do finału otwierając naszemu zapaśnikowi ścieżkę repasażową. Arslanbek SALIMOV w pełni wykorzystuje drogą szansę dotarcia do strefy medalowej. W pojedynku o wejście do „małego finału” pokonuje na punkty 5:0 Szwajcara Saya Robin BRUNNER.

W walce o trzecie miejsce na podium światowego czempionatu zawodnik KS WSCHÓD Białystok wygrywa na punkty 4:0 z reprezentantem Finlandii Nestori Kalle Mikael MANNILA i zdobywa brązowy medal Mistrzostw Świata U20 2023!!!

salimov-braz3.jpg
salimov-braz1.jpg
 

salimov-podium2.jpg

Rywalizacja w kategorii  GR 72 kg zgromadziła na starcie dwudziestu pięciu reprezentantów. Rywalizujący w niej Michał PUCHALSKI w pojedynku kwalifikacyjnym przegrywa na punkty 1:5 z reprezentantem Serbii Ognjen JAKOVLJEVIC, a po przegranej rywala w kolejnej rundzie odpada z turnieju. Zawodnik RCSZ OLIMPIJCZYK Radom zajmuje osiemnaste miejsce w zawodach.

Do boju o medale w kategorii GR 77 kg stanęło dwudziestu sześciu zapaśników, a wśród nich Mateusz BORYSEWICZ. Polak w pierwszym, kwalifikacyjnym pojedynku przegrywa na punkty 1:6 z reprezentantem Chorwacji Mihael LUKAC. Rywal przegrywa pojedynek w ćwierćfinale, a jego porażka ostatecznie eliminuje naszego reprezentant z zawodów. Zawodnik SKF OLIMP Kostrzyn plasuje się na dwudziestej drugiej pozycji.

Walka o tytuł Mistrza kategorii GR 82 kg toczyła się w gronie dwudziestu pięciu zapaśników. Startujący w niej Wojciech IWANOWSKI po wyrównanym pojedynku kwalifikacyjnym pokonuje na punkty 5:4 reprezentanta Indii Rohit DAHIYA.

iwanowski-dahya1.jpg

Niestety w kolejnej rundzie trafia na bardzo mocnego przeciwnika, reprezentanta Turcji Alperen BERBER, z którym przegrywa przez przewagę techniczną 0:10. Rywal dociera do finału i zawodnik MKZ UNIA Racibórz wraca do gry. Niestety, po bardzo wyrównanej i wyczerpującej walce repasażowej przegrywa nieznacznie na punkty 2:3 z Ukraińcem Ivan CHMYR i kończy zawody na jedenastym miejscu światowego czempionatu.

iwanowski2.jpg
iwanowski3.jpg
 

Dwudziestu dziewięciu zapaśników stanęło do rywalizacji w kategorii GR 87 kg, a w biało-czerwonym trykocie walczył w niej Patryk ROBASZEK.

W pojedynku o ćwierćfinał od którego rozpoczął rywalizację zawodnik AKS Piotrków Trybunalski przegrywa przez przewagę techniczną 0:10 z reprezentantem Kirgistanu Asan Kurbanovich ZHANYSHOV.  Rywal przegrywa w kolejnej rundzie i Polak kończy swój udział w zawodach zajmując ostatnie, dwudzieste dziewiąte miejsce.

Najcięższą kategorią w, której wystartował Polak była GR 97 kg, a do walki o medale przystąpiło w niej dwudziestu czterech zapaśników. Choć nie udało się wywalczyć medalu, był to dobry występ w wykonaniu Sebastiana WARCHOŁA, a rozpoczął się od dwóch zwycięstw.

W pojedynku kwalifikacyjnym zawodnik KS SOBIESKI Poznań wygrywa przez przewagę techniczną 4:13 z reprezentantem Indii Sahil SAHI, a kolejnej rundzie, w pojedynku o ćwierćfinał zwycięża przez przewagę techniczną 9:0 z reprezentantem Uzbekistanu Damirkhon RAKHMATOV.

warchol-rakchmatov3.jpg
warchol-rakchmatov4.jpg
 

Niestety w pojedynku ćwierćfinałowym Polak popełnia błąd. W pozycji uprzywilejowanej, mając przeciwnika w parterze, przy próbie wykonania „wózka z wyniesienia” nadziewa się na kontrę rywala i wpada do pozycji zagrożonej, z której nie jest się w stanie już uwolnić. Polak przegrywa przez „tusz” przy stanie 1:3 (ostatni punkt dla przeciwnika po przegranych challenge’u) z reprezentantem Estonii Kevin USPENSKI. Po przegranej rywala w półfinale nasz reprezentant odpada z turnieju i kończy zawody tuż za strefą medalową na siódmym miejscu.

Wydaje się, że kierunki jakie obrał trener Edward BARSEGJAN prowadząc zgrupowania w Armenii czy Gruzji wraz z pracą trenerów klubowych zaczynają przynosić efekty. Wrażenie waleczności jakie pozostawili nasi zawodnicy po turnieju daje podstawy do takiej oceny. Bez kompleksów, jak równy z równym rywalizowali z najtrudniejszymi przeciwnikami z nacji postrzeganych dotychczas jako „poza zasięgiem”. Nie wszystkim oczywiście się powiodło, ale przecież byli wśród nich debiutanci na turnieju światowym. Podsumowując występ naszych zawodników można śmiało powiedzieć, że jeśli będą nadal szli tą ścieżką przyniosą nam jeszcze wiele wspaniałych chwil i radości. Czego sobie, im i trenerom życzymy.

Wielkie gratulacje dla naszego reprezentanta za wywalczony medal, podziękowania dla wszystkich startujących za walkę, a dla trenerów klubowych, trenerów kadry i ekipy za przygotowanie!

Zdjęcia: UWW
Opracował: Piotr Werbowy

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych