Turniej był bardzo ważny dla naszych reprezentantek conajmniej pod dwoma względami. Po pierwsze sprawdzenia się w rywalizacji międzynarodowej na ostatniej prostej przez Mistrzostwami Świata, które w drugiej połowie września rozegrane zostaną w Belgradzie, a będą pierwszą szansą na wywalczenie kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu 2024. Druga - ważna dla zawodniczek, trenera kadry, trenerów klubowych i kibiców - to wewnętrzna rywalizacja o prawo do startu w tych właśnie mistrzostwach.
Nasze zawodniczki spisały się bardzo dobrze w gronie dwudziestu dwóch ekip zajmując drużynowo pierwsze miejsce i z dorobkiem 89 punktów wyprzedziły ekipę Kazachstanu, której zawodniczki wywalczyły 62 punkty. Na trzecim miejscu w klasyfikacji drużynowej uplasowały się Kanadyjki z dorobkiem 60 punktów.
Do walk w kategorii WW 50 kg zgłosiło się czternaście zawodniczek, a w tym gronie rywalizowały trzy nasze reprezentantki.
Pierwsza z nich Agata WALERZAK po przegranej przez „tusz” przy stanie 3:6 z Wicemistrzynią Panameryki 2022, Kanadyjką Madison PARKS pokonuje przez przewagę techniczną 11:0 Australijkę Velez VALENCIA. W trzeciej rundzie Polka doznaje drugiej porażki również przez „tusz” i ponownie z Kanadyjką Katie DUTCHAK. Ta przegrana eliminuje ją z dalszych rozgrywek i zawodniczka LKS DĄB Brzeźnica zajmuje dziesiąte miejsce w turnieju
Mocnym wejściem rozpoczęła turniej Amanda TOMCZYK, która w pierwszej rundzie pokonała przez przewagę techniczną 10:0 Litwinkę Vestinę DANISEVICIUTE. W drugiej rundzie trafia jednak na bardzo mocną rywalkę, absolutną czempionkę kategorii WW 50 kg, dwukrotną Wicemistrzynię Olimpijską (2012, 2016), brązową medalistkę olimpijską (2021), wielokrotną mistrzynię i medalistkę mistrzostw Europy i świata, Azerkę Marię STADNIK. Rywalka zwycięża przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0. Przegrana w trzeciej rundzie na punkty 1:7 z Francuską Julię SBATIE sprawia, że Polka odpada z turnieju. Zawodniczka MLUKS Karlino zajmuje dziewiątą pozycję w klasyfikacji turniejowej
Najlepsza z Polek Anna ŁUKASIAK po trzech zwycięskich pojedynkach na punkty 7:2 z reprezentantką Kazachstanu Maral TANGIRBERGENOVA, 9:1 z Francuzką Julię SABATIE i 8:3 z reprezentantką Italii Emanuela LIUZZI dały Polce prawo do walki o złoty medal zawodów. W finale zawodniczka KS AZS AWF Warszawa stanęła do walki z Azerką Marią STADNIK, a pojedynek kończy się przegraną na punkty 0:7. Anna ŁUKASIAK staje na drugim miejscu podium i zdobywa srebrny medal turnieju.
Na starcie kategorii WW 53 kg stanęło dwanaście zawodniczek, a tym dwie nasze reprezentantki.
Po dwóch zwycięstwach przez „tusz” przy prowadzeniu 6:0 z reprezentantką Kazachstanu Laurą ALMAGANBETOVĄ i na punkty z Amerykanką Marissą GALLEGOS oraz przy jednej przegranej przez „tusz” przy stanie 0:2 z reprezentantką Ekwadoru Lucia Yamileth YEPEZ GUZMAN Katarzyna KRAWCZYK stanęła do walki o brązowy medal.
W „małym finale” zawodniczka MKS CEMENT GRYF Chełm przegrywa jednak przez „tusz” przy stanie 4:8 z reprezentantką Francji Tetiana PROFATILOVA i zajmuje piąte miejsce w turnieju.
Druga z naszych zawodniczek w tej kategorii wagowej Roksana ZASINA z bilansem zwycięstwa na punkty 3:1 z Niemką Anastasią BLAYVAS i porażki na punkty 1:5 z Niemką Anniką WENDELE stanęła do walki o brązowy medal. Q „małym finale” zawodniczka ZTA Zgierz zwycięża na punkty 6:1 reprezentantkę Kanady Samanthę STEWART i zdobywa brązowy medal zawodów.
W kategorii WW 55 kg do rywalizacji na warszawskich matach przystąpiło cztery zawodniczki, jednak ze względu na to, że nie jest to kategoria olimpijska, a te w roku przedolimpijskim są najważniejsze, trenerzy kady nie wystawili żadnej naszej reprezentantki w tej kategorii.
Najliczniej obsadzoną kategorią okazała się WW 57 kg. Wystartowało w niej aż dwadzieścia jeden zawodniczek w tym aż pięć w „biało-czerwonych” barwach.
Od dwóch zwycięstw przez „tusz” przy stanie 5:0 z Francuzką Celeste SION i na punkty 8:4 z Niemką Nami LEISTNER rozpoczęła turniej Angelika MYTKOWSKA. W kolejnych rundach na drodze naszej zawodniczki stanęły jej doświadczone koleżanki z reprezentacji. Zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska doznaje dwóch porażek przez przewagę techniczną 0:10 z Angeliną ŁYSAK oraz przez „tusz” przy stanie 0:9 z Jowitą WRZESIEŃ, odpada z turnieju i zajmuje dziesiąte miejsce w klasyfikacji.
Podobną ścieżkę kwalifikacji przeszła Patrycja GIL. Po trzech zwycięstwach na punkty przy remisie 8:8 z reprezentantką Wenezueli Betzabeth Rebeca SARCO COLMENAREZ, przez „tusz” przy prowadzeniu 4:0 z Czeszką Anną MICHALCOVĄ i na punkty 4:3 z Amerykanką Aleksandrą Wray HENDRICKS kolejne dwa pojedynki stoczyła z naszymi reprezentantkami. Zawodniczka WLKS Siedlce przegrywa przez „tusz” przy stanie 0:5 z Angeliną ŁYSAK i staje do walki w „małym finale” z Jowitą WRZESIEŃ. Przegrywa o brąz na punkty 2:3 i zajmuje piąte miejsce w turnieju.
Od zwycięstwa w pierwszej rundzie z Węgierką Tamarą DOLLAK przez „tusz” przy prowadzeniu 2:0 rozpoczęła rywalizację Jowita WRZESIEŃ. W drugiej walce przegrywa jednak na punkty 1:3 z Wielokrotną medalistką Mistrzostw Panamerykańskich, Brazylijką Giulią RODRIGUES. Po tej przegranej Polka pokazała jednak swój potencjał i wygrała kolejne trzy walki przez przewagę techniczną 10:0 z reprezentantką Kazachstanu Emma TISSINA, przez „tusz” przy prowadzeniu 9:0 z Angeliką MYTKOWSKĄ i na punkty przy remisie 12:12 z Kanadyjką Aleksandrą TOWN, mistrzynią i wielokrotną medalistką mistrzostw Panameryki. Taki bilans walk dał jej prawo do pojedynku w „małym finale”, w którym pokonuje Patrycje GIL. Zawodniczka CSiR Dąbrowa Górnicza zdobywa brązowy medal zawodów.
Kolejna z naszych reprezentantek Magdalena GŁODEK po dwóch wygranych walkach na punkty 8:1 z aktualną brązową medalistką Mistrzostw Europy 2023, brązową medalistką Mistrzsyw Europy 2022, brązową medalistką Mistrzostw Świata U23 2018, Wicemistrzynią Europy U23 2018, Niemką ELENĄ BRUGGER, na punkty 5:3 z reprezentantką Kazachstanu Emma TISSINA doznaje porażki przez „tusz” przy stanie 0:7 w pojedynku z Brazylijką Giulią RODRIGUES. Taki bilans walk daje Polce prawo do walki o brązowy medal. W „małym finale” zawodniczka KS BLOCZEK TEAM Pelplin wygrywa na punkty 6:4 z Amerykanką Aleksandrą Wray HENDRICKS i staje na trzecim miejscu podium.
Najwyżej z naszych reprezentantek zaszła Angelina ŁYSAK. Trzy zwycięstwa przed czasem, przez „tusz” przy prowadzeniu 5:0 z Kanadyjką Aleksandrą TOWN, przez przewagę techniczną 10:0 z Angeliką MYTKOWSKĄ i przez „tusz” przy prowadzeniu 2:0 z Patrycją GIL dały zawodniczce MKS CEMENT GRYF Chełm prawo do walki o złoty medal. W finale Polka przegrywa na punkty 3:5 z Brazylijką Giulią RODRIGUES i zdobywa srebrny medal turnieju
Siedem zawodniczek przystąpiło do rywalizacji w kategorii WW 59 kg, a w ich gronie znalazła się Wiktoria KARWOWSKA. Polka przegrywa trzy pojedynki na punkty przy remisie 8:8 z Niemką Luną ROTHENBERGER, przez „tusz” przy stanie 0:8 z Ukrainką Oksaną MOSKALOVĄ oraz przez przewagę techniczną 0:10 z reprezentantką Kazachstanu Dianą KAYUMOVĄ. Zawodniczka KS AZS AWF Warszawa zajmuje ostatnie, siódme miejsce w zawodach.
Do rywalizacji w kategorii WW 62 kg przystąpiło jedenaście zapaśniczek, w tym trzy z „orłem na piersi”.
Aleksandra WÓLCZYŃSKA po dwóch przegranych walkach przez przewagę techniczną 0:10 z brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich 2021, Mistrzynią Europy 2021, 2019, brązową medalistką Igrzysk Europejskich 2019, reprezentantką Bułgarii Taybe Mustafa YUSEIN oraz na punkty 2:6 z Kanadyjką Ana Paula GODINEZ GONZALEZ kończy turniejowe zmagania. Zawodniczka WKS GRUNWALD Poznań zajmuje dziewiąte miejsce w zawodach.
Druga z naszych reprezentantek, Natalia KUBATY po przegranej przez przewagę techniczną 0:10 w pierwszej rundzie z Mistrzynią, Europy 2020, Wicemistrzynią Europy 2023, Wicemistrzynią Świata 2022, Mistrzynią Świata U23 2018, Norweżką Grace BULLEN w kolejnej rundzie pokonuje przez przewagę techniczną 10:0 Francuzkę Iris THIEBAUX. Niestety przegrana w kolejnej rundzie przez przewagę techniczną 0:11 z dwukrotną uczestniczką Igrzysk Olimpijskich oraz wielokrotną medalistką mistrzostw Panameryki, Brazylijką Lais NUNES DE OLIVEIRA eliminuje Polkę z dalszych rozgrywek i zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska zajmuje ósmą pozycję w klasyfikacji turniejowej.
Trzecia z naszych zawodniczek, Nicola WASILEWSKA po zwycięstwie na punkty przy remisie 2:2 z reprezentantką Kanady Ella DOORNAERT w kolejnych dwóch walkach doznaje porażek na punkty 1:2 z Mistrzynią Europy 2019, trzykrotną Wicemistrzynią Europy (2022, 2020, 2018), uczestniczką Igrzysk Olimpijskich 2021, brązową medalistką Indywidualnego Pucharu Świata 2020, brązową medalistką Mistrzostw Świata 2019 i Wicemistrzynią Świata U23 2018, Azeką Elis MANOLOVA oraz przez „tusz” przy stanie 0:10 z Kanadyjką Ana Paula GODINEZ GONZALEZ odpada z zawodów. Zawodniczka WKS GRUNWALD Poznań plasuje się na siódmym miejscu w klasyfikacji końcowej kategorii WW 62 kg.
Do walk w kategorii WW 65 kg zgłosiło się dziewięć zawodniczek, ale - ze względu na to, iż nie jest to kategoria olimpijska - nie startowała w niej żadna z Polek.
Piętnaście zawodniczek walczyło o medale w kategorii WW 68 kg, a wśród nich trzy „biało-czerwone".
Paulina DANISZ, które niedawno zmieniła kategorię wagową na wyższą po dwóch przegranych walkach przez przewagę techniczną 2:12 z Wicemistrzynią Europy 2019, brązową medalistką Mistrzostw Europy 2021, srebrną medalistką Indywidualnego Pucharu Świata 2020, Czeszką Adelą HANZLICKOVĄ oraz na punkty 0:8 z reprezentantką Kazachstanu Beibit SEIDUALY odpada z turnieju. Zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska zajmuje przedostatnią, czternastą pozycję.
Druga z naszych reprezentantek Natalia STRZAŁKA w pierwszym pojedynku zwycięża przez „tusz” przy prowadzeniu 10:0 z reprezentantką Kazachstanu Beibit SEIDUALY. W drugiej rundzie zawodniczka ZKS SLAVIA Ruda Śląska doznaje porażki na punkty 0:8 z Wiktorią CHOŁUJ, a w trzeciej ponownie zwycięża, tym razem na punkty 4:0 zawodniczkę Nowej Zelancii Taflę FORD. Druga przegrana w czwartej rundzie zawodów, przez „tusz” przy stanie 3:6 z reprezentantką Węgier Noemi SZABADOS zamyka Polce ścieżkę dalszej rywalizacji i zajmuje ona siódme miejsce w turnieju.
Najlepiej z Polek spisała się Wiktoria CHOŁUJ. Po dwóch zwycięstwach przeć przewagę techniczną 10:0 z Niemką Sophia SCHAEFLE i z Natalią STRZAŁKĄ przyszło uznać wyższość przeciwniczki. W kolejnej rundzie Polka przegrywa przez „tusz” przy prowadzeniu 5:2 z Adelą HANZLICKOVĄ i finał uciec naszej zawodniczce. W „małym finale” zawodniczka AKS Białogard pokonuje na punkty 7:3 Bułgarkę Julianę YANAEVĄ, zajmuje trzecie miejsce i zdobywa brązowy medal turnieju.
W walkach o złoto kategorii WW 72 kg uczestniczyło pięć zawodniczek, a Polskę reprezentowała Patrycja SPERKA zawodniczka MKZ UNIA Racibórz. Niestety w pierwszej walce, przegranej na punkty 1:7 z Ukrainką Olgą SHCHEBETIUK KOROLTCHUK doznaje kontuzji, która zmusza ją do rezygnacji z dalszych walk. Polka zajmuje więc ostatnie miejsce w tej kategorii wagowej.
W najcięższej kategorii wagowej WW 76 kg rywalizowało dziesięć zawodniczek, ale Polska nie miała w niej żadnej reprezentantki.
Wszystkim zawodniczkom, które stanęły na podium gratulujemy medali. Wszystkim, które stanęły na macie dziękujemy za walkę i emocje, a trenerom klubowym, trenerom kadry i ekipie za przygotowanie do turnieju.
Zdjęcia: Przemysław Kaliski dla PZZ
Opracował: Piotr Werbowy