28 02 2023

Idę do przodu, nie kalkuluję, robię swoje

Międzynarodowy Wicemistrz Polski 2023, Wicemistrz Polski 2021, brązowy medalista Mistrzostw Polski 2022, brązowy medalista Mistrzostw Polski U23 2021, Młodzieżowy Mistrz Polski 2016, powołany przez trenera Grigoria DANKO na Międzynarodowy Turniej Zapaśniczy DAN KOLOV NIKOLA PETROV w zapasach w stylu wolnym.

wywiad-main.jpg

Na zapaśniczej macie
- Od 2017 roku czyli jeszcze jako junior startuje Pan w zawodach seniorskich. Mówi się, że to przejście od młodzieżowca do seniora jest jak przeskoczenie przepaści. Zawodnicy nie mogą się odnaleźć, giną gdzieś na dalszych miejscach w rywalizacji. Jak w Pana przypadku przebiegał ten proces?

Filip ROGUT
- Tak, jest w tym dużo prawdy, ale wydaje mi się, że wiąże się to z tym, że zaczynamy wchodzić w dorosłe życie. Sami musimy wybrać czy dalej poświęcamy swój czas ukochanym zapasom, czy idziemy w stronę edukacji, pracy, rodziny i wszystkich aspektów z tym związanych. W moim przypadku mam to szczęście, że mogę liczyć na pomoc i wsparcie rodziny oraz znajomych.

Na zapaśniczej macie
- Na początku lutego wywalczył Pan tytuł Międzynarodowego Wicemistrza Polski. Sukces, czy troszkę niedosytu po walce finałowej z Michałem BIELAWSKIM zawodnikiem WKS GRUNWALD Poznań?

Filip ROGUT
- No oczywiście, że niedosyt

Na zapaśniczej macie
- Przy okazji tego turnieju zapytam. Tytuł zdobył Pan w kategorii FS 92 kg, a dotychczas Pana nominowaną kategorią było 86 kg. Czy to jednorazowy start, czy też oznacza, że będzie Pan nastawiał się na rywalizację w cięższej kategorii?

Filip ROGUT
- Już jest mi ciężko "utrzymać " wagę 86 kg, szczególnie jeżeli nie ma tolerancji. Dlatego idę do przodu, nie kalkuluję, robię swoje.

Na zapaśniczej macie
- Dwukrotnie stawał Pan na podium Mistrzostw Polski Seniorów, w 2021 i 2022 i to wcale w nie najłatwiejszej kategorii FS 86 kg, w której walczą tak doświadczeni zawodnicy jak Sebastian JEZIERZAŃSKI, czy Krzysztof SADOWIK, ale i młodzi jak Cezary SADOWSKI. Czy to oznacza, że będzie Pan próbował szukać stałego miejsca w kadrze narodowej?

Filip ROGUT
- Tak, kategoria wagowa FS 86 kg jest ciężka nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Hmmm… zresztą w każdej innej kategorii wcale nie jest prościej. Jest wielu mocnych zawodników na przykład Amerykanin J’den Cox w FS 92 kg. Czy szukam miejsca....? Pewnie.

Na zapaśniczej macie
- Mam takie wrażenie, że młodzi zawodnicy, którzy świetnie sobie radzą na krajowym podwórku, nie mogą przebić się w rywalizacji międzynarodowej. Brak doświadczenia i owalczenia w turniejach zagranicznych? Stres? Poziom umiejętności? Z czego to wynika w Pana ocenie?

Filip ROGUT
- Wydaje mi się, że przede wszystkim brak doświadczenia i owalczenia na turniejach miedzynarodowych.

Na zapaśniczej macie
- Turniej DAN KOLOV i NIKOLA PETROV, na który został Pan powołany przez trenera Grigoria DANKO, to - można powiedzieć - klasyk w kalendarzu zapaśniczym. Co czuje młody zawodnik, gdy stoi przed okazją reprezentowania Polski na takim turnieju?

Filip ROGUT
- Co czuję ? - Radość, ekscytację i chęć rywalizacji. To właśnie czuję

Na zapaśniczej macie
- Jaki jest Pana sposób na radzenie sobie ze stresem przed walką, szczególnie przed zmaganiami międzynarodowymi?

Filip ROGUT
- Tak naprawdę chyba do końca nie wypracowałem takiego sposobu jakiego bym chciał, ale wiem, że dojdę do tego.

Na zapaśniczej macie
- W takim razie życzę, aby sposób zadziałał i żeby walki potoczyły się jak najlepiej. Trzymam kciuki za udany start. Będziemy kibicować!

Filip ROGUT
- Dziękuje bardzo za zaufanie i wsparcie. Pozdrawiam całą Rodzinę, wszystkich znajomych, koleżanki i kolegów z  maty oraz całą brać zapaśniczą.

Rozmawiał: Piotr Werbowy

Chcesz byćna bieżąco?

dodaj

* Osobie, która przekazała dane Administratorowi Danych, przysługuje prawo do nakazania “zapomnienia danych”. W każdej chwili może ona zdecydować o wypisaniu się z newslettera poprzez kliknięcie w link przesylany wraz z newsletterem i usunięciu swojego adresu e-mail z bazy danych